Plačevala za solastništvo hiše, čeprav že nekaj let ni lastnica. Kako do vračila denarja?

Oglasila se nam je bralka in povedala, da je finančni upravi plačevala davek na premoženje, čeprav že nekaj let ni bila več solastnica nepremičnine. Ker je slepo verjela finančni upravi in ker je verjela, da imajo urejene vse evidence, je plačevala, ne da bi natančno prebrala, kaj dejansko ji zaračunavajo. Bitka za njen denar pa se je šele začela.

Svet24
Avtor: Svet24.si / Andraž Zupančič
četrtek, 10. 4. 2025, 05:41


hiša
Za hišo moramo tudi plačevati, odvisno od tega, kako velika je.
Profimedia

Kot sama pravi, od leta 2019 ni več solastnica hiše, a ji je finančna uprava vseeno vsa leta zaračunavala davek od premoženja. »Ker sem vestna plačnica, sem položnice plačevala. Ko sem se decembra lani pritožila, so mi odgovorili, da je pritožba upravičena, a sem vseeno morala poravnati znesek. Še vedno čakam vračilo. Kar se tiče vračila preostalega zneska, pa ne duha ne sluha. Ko sem jim poslala pritožbo, so zahtevali natančnejše podatke, čeprav sem jim že v prvem dopisu napisala čisto vse podatke. In tako se začne novo zavlačevanje in 'sprehajanje' od enega uradnika do drugega,« je še povedala bralka.

Seveda smo povprašali na finančno upravo, kako je s plačili, vračanjem denarja in evidencami.

Petnajst dni je rok za prijavo sprememb

Davek od premoženja sicer plača lastnik ali uživalec nepremičnine, ki poseduje stavbe, dele stavb, stanovanja in garaže, prostore za počitek oziroma rekreacijo. »Zavezanec mora vložiti napoved v 15 dneh od pridobitve nepremičnine ali od izdaje dovoljenja za uporabo pri finančnem uradu, kjer nepremičnina leži, finančna uprava pa zavezancu enkrat letno izda odločbo s plačilnim nalogom. Davek od premoženja je prihodek občine, kjer nepremičnina leži. Oprostitev davka od premoženja je možna, če stanovanjska površina stavbe meri manj kot 160 kvadratnih metrov. Prav tako so tega davka začasno oproščeni prvi lastniki novih stanovanjskih hiš oziroma stanovanj in garaž, in sicer za dobo deset let,« piše na spletni strani finančne uprave.

V primeru naše bralke so ji pred slabimi 20 leti začeli odmerjati davek od premoženja na posest stavb in ji priznali že omenjeno začasno desetletno oprostitev. In ko je ta oprostitev potekla, se je odmera nadaljevala.

nepremičnine, stanovanja
Nepremičnine so dober vir denarja za finančno upravo in občine, zato jim sporočite vsako spremembo lastništva.
Primož Lavre

Vračanje denarja z dvema postopkoma

»Da se bralka ne strinja z odmero davka, je sporočila šele pri odmeri za leto 2024, kot pritožbeni razlog je zavezanka navedla odsvojitev svojega deleža na sporni nepremičnini v letu 2019. Hkrati je zahtevala razveljavitev odločb za leto 2020, 2021, 2022 in 2023. Za to je potrebna obnova postopka, za leto 2024 pa je z vložitvijo začel teči redni pritožbeni postopek,« še pojasnjujejo na finančni upravi.

To sta torej dva ločena postopka. Da so pritožbo za redni postopek odstopili na drugo stopnjo, pa ni nič nenavadnega. »To ne pomeni nikakršnega zavlačevanja, ob ugodni rešitvi pritožbe organa druge stopnje zavezancu vrne preveč plačani davek skupaj z zamudnimi obrestmi. Bralki lahko sporočimo, da je drugi postopek za leta od 2020 do 2023 trenutno v zaključni fazi in bo odločba izdana v najkrajšem možnem času,« odgovarjajo bralki.

Preberite pošto in preverite, kaj plačujete

Pri tem pa morda še najpomembnejše opozorilo: zavezanec je sam dolžan nastanek ali spremembo davčne obveznosti sporočiti v 15 dneh od dneva spremembe. In kot drugo, prosijo vse, naj preberejo prispelo pošto in se takoj odzovejo, če se kaj ne ujema z njihovimi evidencami ali dejanskim stanjem. In ker bralka ni sporočila spremembe na ustrezen način in je pritožbo vložila šele v letu 2024, je tudi nastala ta zmeda. »Načeloma se prijavo opravi enkrat, in ker velika večina Slovencev ne menjuje lastništva ali prebivališča tako pogosto, se to plačilo samodejno obnavlja, predvsem zato, da ni treba vsako leto znova sporočati stanja, ki se vmes ni spremenilo,« pojasnjujejo na finančni upravi.

Glede pripombe bralke, da je pri zadnjem plačilu le opazila, da je nekaj narobe, in da zakaj je morala to plačati, zdaj pa terja povrnitev, pa pravijo, da pritožba ne zadrži izvršbe, a potem dobi denar nazaj z obrestmi.

Manj pritožb, najpogosteje pa zaradi NUSZ 

Na splošno na finančni upravi pravijo, so v letu 2024 izdali 3.376.925 upravnih aktov, zoper katere imajo stranke pravico vlagati pritožbe, in prejeli 15.330 pritožb. V primerjavi z letom 2023, ko je bilo prejetih 15.987 pritožb, se je število prejetih pritožb znižalo za 4,11 odstotka.

Največ pritožb so prejeli zaradi davkov na nepremičnine (10.301 pritožba oziroma 67 odstotkov vseh prejetih pritožb), od teh je največje število prejetih v zadevah odmere nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča NUSZ, za spremembo tega nadomestila pa morajo stranke javiti tudi na občino.

Na drugem mestu po številu so prejete pritožbe v zadevah odmere dohodnine, 15,35 odstotka vseh pritožb v tem obdobju. Na tretjem mestu pa so pritožbe v zadevah davčne izvršbe, in sicer 8,15 odstotka vseh pritožb v tem obdobju.