KPK preverja nepremičninski posel Boruta Dolanca v Kranjski Gori

Po našem razkritju, da je Borut Dolanc v dobrem letu dni brez bančnega posojila prišel do dveh počitniških nepremičnin v Kranjski Gori in Novigradu, je zadevo začela preverjati Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Avtor: Primož Cirman
sreda, 9. 7. 2025, 18:00


Komisija za preprečevanje korupcije
KPK
MPA/Sašo Švigelj

Sporni nepremičninski posli generalnega sekretarja SDS Boruta Dolanca so se znašli pod lupo komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

"V zvezi s primerom, ki ga omenjate, smo prejeli prijavo in ga obravnavamo v okviru predhodnega preizkusa zadeve," so nam pravkar sporočili s KPK. Zanimalo nas je, ali so seznanjeni s primerom prodaje apartmaja v Kranjski Gori, ki je bilo do leta 2020 v lasti stanovanjskega podjetja Spekter, tri leta pozneje pa je po zelo nizki ceni pristalo v rokah Dolančeve soproge. 

"Več informacij bomo lahko podali po zaključku zadeve," so še dodali na komisiji.

Predhodni postopek je sicer prva faza postopka pred KPK. V njem komisija preverja, ali iz navedb prijave izhaja sum kršitve iz pristojnosti komisije. Če ta oceni, da prijava ne vsebuje suma kršitev iz pristojnosti komisije, se prijava zavrže. Če je za obravnavo prijavljenih kršitev pristojen drug organ, mu KPK prijavo odstopi. Če pa komisija ugotovi sume kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, pa v zadevi uvede preiskavo. 

1739643347-172a2416-1739643273862
Borut Dolanc, generalni sekretar SDS
Primož Lavre

Preberite še:
Lepo je biti Borut Dolanc: poceni nakup apartmaja si je uredil kot šef 

V dobrem letu dni do apartmajev, vrednih več kot pol milijona evrov

V zadnjih dneh smo na necenzurirano.si razkrivali javnosti do zdaj skrito premoženje Boruta Dolanca, od leta 2019 generalnega sekretarja SDS. Ta je v zadnjih dveh letih skupaj s soprogo prišel do dveh počitniških nepremičnin, ki sta na trgu skupaj vredni več kot pol milijona evrov. To jima je uspelo, ne da bi za to najela posojilo pri banki.

Maja 2023 je Dolančeva soproga postala uradna lastnica 50 kvadratnih metrov velikega apartmaja v Kranjski Gori. Zanj je plačala 115 tisoč evrov, čeprav je bil že takrat na trgu vreden med 200 in 280 tisoč evrov. 

Prodajalec: trboveljsko podjetje Ahac, eden večjih znanih donatorjev SDS, ki je za isti apartma leta 2020 plačalo celo nekaj tisoč evrov več. Takrat ga je odkupilo od stanovanjskega podjetja Spekter, ki ga je pred leti vodil Dolanc. Podjetje Ahac je za apartma podjetju Spekter, ki je v lasti javnega stanovanjskega sklada, plačalo celo manj od vrednosti iz cenitve, ki jo je to naročilo ob prodaji.

Junija 2024, tik po zadnjih evropskih volitvah, pa je Dolanc kupil še 67 kvadratnih metrov veliko stanovanje v prestižnem apartmajskem objektu v Novigradu, ki leži le nekaj metrov od morja. Njegova tržna vrednost znaša od 300 do 350 tisoč evrov. Prodajalec, hrvaško nepremičninsko podjetje, ga je oglaševal kot "ekskluzivno lokacijo po meri petičnih kupcev". 

Preberite še:
Generalni sekretar SDS Dolanc brez kredita kupil še luksuzni apartma v Istri

Sklad: z zadevo smo se seznanili iz medijev

Dolanc je sicer tudi občinski svetnik SDS v Trbovljah. V KPK so včeraj poudarili, da "občinski svetniki in generalni sekretarji strank sicer ne spadajo med zavezance za poročanje premoženjskega stanja po Zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije".

"Z zadevo smo se seznanili iz medijev. Letna poročila družbe Spekter d.o.o. vsako leto pregleda pooblaščeni revizor, ki do tega trenutka nepravilnosti ni ugotovil," so nam danes na kratko sporočili iz javnega stanovanjskega sklada, ki ga vodi Črtomir Remec

"Verjamemo, da bo nov in neodvisen nadzorni svet opravil nalogo nadzora nad poslovanjem družbe in po potrebi opravil tudi revizijo določenih poslov," pa so nam na več vprašanj odgovorili z ministrstva za solidarno prihodnost, ki je pristojno za javni stanovanjski sklad. 

dolanc graf
/
necenzurirano.si

Preberite še:
Kako se je Borut Dolanc, prvi operativec SDS, poceni dokopal do apartmaja v Kranjski Gori

Nadzorni svet prodajalca vodila občinska svetnica SDS

Junija 2020, pet mesecev pred prodajo apartmaja v Kranjski Gori, je sicer predsednica nadzornega sveta Spektra postala Sara Sotlar, občinska svetnica trboveljske SDS, ki jo vodi Dolanc. Uradno je bila imenovana na predlog ministrstva za finance, ki ga je takrat vodila SDS. To funkcijo je opravljala do lani.

Do tega imenovanja je lahko prišlo, ker je vlada Mira Cerarja v zadnjih mesecih svojega mandata spremenila akt o ustanovitvi Stanovanjskega sklada na način, da člane nadzornih svetov hčerinskih družb sklada imenuje vlada. Leta 2023 je sedanja vlada na predlog ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ta akt spremenila. Trenutno nadzornike Spektra vodi Tadej Špitalar s trboveljske občine.

Več o aferi Dolanc:

Dosje: Premoženje generalnega sekretarja SDS