Portorož ali Laktaši na vodi: vila, stanovanja in jahta Dodikovega klana v Sloveniji
Kako so poslovneži iz kroga Milorada Dodika, predsednika Republike Srbske, prišli do več milijonov evrov vrednih nepremičnin na območju Portoroža? In ali so te namenjene letovanju članov družine Dodik?

Ljudje iz najožjega kroga predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, ki so se zaradi zlorabe javnih sredstev in korupcije znašli na ameriškem seznamu sankcij, so v zadnjem desetletju v Sloveniji postali lastniki več počitniških nepremičnin.
Že včeraj smo razkrili, da je med temi tudi dvonadstropna vila z bazenom v središču Portoroža. Od leta 2022 je njen uradni lastnik Djordje Đurić, 35-letni državljan Srbije in poslovnež, proti kateremu so ZDA junija lani uvedle sankcije. Razlog: tesne poslovne povezave z Dodikovim sinom Igorjem Dodikom, ki mu je Đurić po ugotovitvah Američanov pomagal pri prenašanju milijonskih vsot denarja iz Bosne in Hercegovine v tujino.
Toda to je očitno le vrh ledene gore. Nedaleč stran od vile smo namreč našli še dve prestižni nepremičnini, ki so ju kupili ljudje iz Dodikovega kroga.
Gre za stanovanji, ki so ju mediji v BiH povezovali s pokojnim Slobodanom Stankovićem, vrsto let enem od najožjih Dodikovih sodelavcev. Stanković je bil lastnik gradbenega podjetja Integral iz Laktašev, mesta v Republiki Srbski, iz katerega prihaja tudi družina Dodik. To je brez javnih razpisov dobivalo velike državne projekte. Stankovićeva jahta, zasidrana v Portorožu, je pred leti veljala za shajališče politično-gospodarsko elite iz Republike Srbske in njenih poslovnih partnerjev iz Slovenije.
Koga vse smo torej našli na območju Portoroža? Od kod milijonsko premoženje za nakupe nepremičnin? In ali so te namenjene letovanjem članov družine Dodik?
Preberite še:
To je vila v Portorožu, ki so jo kupili ljudje Milorada Dodika
Vila v Portorožu: kjer je Đurić, je tudi Dodik
Igor Dodik včeraj na naša vprašanja ni odgovoril. Zanimalo nas je, ali je sam dejansko lastnik vile v Portorožu in ali se je z Đurićem, sicer svojim svakom, dogovarjal o njenem nakupu.
Toda nesporni dejstvi sta naslednji:
1. Igor Dodik obiskuje Portorož. Pred kratkim smo razkrili, da se je tam mudil sredi junija. To informacijo je uredništvu necenzurirano.si zaupal zanesljiv vir, ki jo je podkrepil tudi s fotografijo. Zaradi njegove zaščite je ne moremo javno objaviti.
2. Đurić je poslovno zelo tesno povezan z Igorjem Dodikom. Vsa podjetja, v katerih je bil Đurić uradni direktor ali lastnik, so namreč močno vpeta v poslovne zgodbe družine Dodik – tako iz Republike Srbske kot iz Srbije.
Do junija lani, ko se je na seznamu sankcij ZDA pridružil Igorju Dodiku, je bil Đurić v Republiki Srbski lastnik več medijskih in IT podjetij, ki so na veliko dobivala posle z državo. Privilegiran položaj naj bi imela prav zaradi Đurićevih povezav z Dodikom.
V Srbiji, kjer ima stalno bivališče, pa je bil Đurić lastnik dveh družb, ki sta bili povezani z eno večjih afer v času vladavine Milorada Dodika. Leta 2010 je namreč vlada Republike Srbske prodala polovični delež v trgovskem centru Boska v Banjaluki. Za borih 750 tisoč evrov ga je kupilo podjetje Zekstra, ki je pozneje prešlo v last Đurićeve srbske družbe Kaboss Pro.
Pri tem bi moral novi lastnik, torej Đurić, v obnovo trgovskega centra Boska vložiti še dodatnih pet milijonov evrov. To se ni zgodilo. Ravno nasprotno: v Banjaluki so šli Đuriću še bolj na roko. Državna Investicijsko-razvojna banka Republike Srbske je tako kupila za dobrih sedem milijonov evrov obveznic Boske, ki jih ta nikoli ni poplačala. V trgovskem centru je sicer delovala tudi restavracija v lasti Dodikove hčere Gorice Dodik.
Preberite še:
Skrivnostni obisk iz Republike Srbske: kaj je Dodikov sin počel v Sloveniji
Dve stanovanji v Luciji: je kupnino plačal pokojni tajkun?
Toda Đurić očitno ni edini poslovnež, pri katerem obstajajo razlogi za sum, da ima vlogo nekakšnega slamnatega moža za Dodikov krog. Podobna vprašanja se namreč pojavljajo pri Radetu Ćoriću, nekdanjemu lastniku gradbenega podjetja RSB Plus.
Poročali smo že, da je zdaj že ugaslo podjetje RSB Plus ob vili v Portorožu, ki je danes v lasti Đurića, kupilo še dve stanovanji v kompleksu Rezidenca Park Lucija. Tega je zgradil obalni nepremičninar Gašpar Gašpar Mišić, vsako od teh stanovanj pa je veliko približno 71 kvadratnih metrov.
Toda ključno vprašanje je naslednje: od kje podjetju, ki je letno ustvarjalo le nekaj tisoč evrov prihodkov, denar za nakupe nepremičnin, za katere je skupaj plačalo več kot dva milijona evrov?
Mediji iz BiH so že pred leti nakup teh stanovanj povezovali s pokojnim Slobodanom Stankovićem, verjetno največjim tajkunom iz Republike Srbske, ki je imel velike načrte tudi v Sloveniji. Jeseni 2022 so Američani Stankovića in njegovo podjetje Integral Inženjering uvrstili na seznam sankcij zaradi "materialne pomoči, sponzoriranja ali zagotavljanja finančne, materialne ali tehnološke podpore Miloradu Dodiku".
Enega od dveh stanovanj v kompleksu v Luciji je podjetje RBS Plus kupilo od Genadija Bakhareva, Stankovićevega poslovnega partnerja. Gre za poslovneža iz Uzbekistana, ki je kmalu zatem Stankoviću prodal jahto, zasidrano v Portorožu.
Preberite še:
Najbogatejši Dodikov tajkun na pohodu v Ljubljani
Jahta v Portorožu: ko milijonski dolg čez noč izgine
Podjetje RSB Plus je enega od stanovanj pozneje prodalo. Še leta 2016 pa se je resno zanimalo za nakup portoroškega hotela Marita. Zanj je vplačalo 300 tristo tisoč evrov varščine, toda na dražbi je s 6,3 mio evrov visoko ponudbo zmagalo podjetje Nevada turizem v lasti celjskega nepremičninarja Aleksandra Jančarja.
V istem času je takratni minister za varnost BiH Dragan Mektić javnosti razkril, da ima Stanković v Portorožu v lasti jahto. Zdaj že pokojnega poslovneža je javno vprašal, čigava je jahta, kdo vse se je zabaval na njej in komu je po sporu moral prepustiti pravico do njene uporabe.
Ali je Mektić pri tem ciljal na Milorada Dodika, nikoli ni bilo jasno. Kmalu pa se je izkazalo, da gre za 24-metrsko jahto, ki je bila v lasti Stankovićevega slovenskega podjetja Integral mostogradnja. Kupil naj bi jo leta 2013, zanjo pa odštel 1,2 milijona evrov. Podjetje si je denar za nakup v celoti izposodilo.
Toda pozor: dve leti pozneje, torej v času, ko je minister Mektić javno govoril o jahti, je ta dolg čez noč izginil iz bilanc podjetja. Pred tem so mediji v BiH na veliko poročali o tem, kako je Dodikova oblast pomagala Stankovićevim podjetjem. Vlada Republike Srbske je tako nase prevzela odplačilo 25 milijonov evrov posojil, najetih za izvedbo javnih naročil. Še dodatnih 12 milijonov evrov posojil so Stankovićeva podjetja najela s pomočjo državne Investicijsko-razvojne banke Republike Srbske.
Leta 2020 je Stankovićevo podjetje prodalo jahto, ki po javno dostopnih podatkih ni več registrirana v Sloveniji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke