Pet vprašanj v aferi Dolanc: od kod prvemu operativcu SDS pol milijona evrov za apartmaje?

Generalnemu sekretarju SDS Borutu Dolancu je v dobrem letu dni uspelo priti do več kot pol milijona evrov vrednih počitniških nepremičnin. Zbrali smo pet ključnih vprašanj v aferi, ki še nimajo odgovora.

Avtor: Primož Cirman
četrtek, 10. 7. 2025, 05:55


1741863348-172a2170-1741863169781
Od kod generalnemu sekretarju SDS Borutu Dolancu (na fotografiji) toliko premoženja?
Primož Lavre

V zadnjih dneh smo na necenzurirano.si razkrivali javnosti do zdaj skrito premoženje Boruta Dolanca, od leta 2019 generalnega sekretarja SDS. Ta je v zadnjih dveh letih skupaj s soprogo prišel do dveh počitniških nepremičnin, ki sta na trgu skupaj vredni več kot pol milijona evrov. To jima je uspelo, ne da bi za to najela posojilo pri banki.

Maja 2023 je Dolančeva soproga postala uradna lastnica 50 kvadratnih metrov velikega apartmaja v Kranjski Gori. Zanj je plačala 115 tisoč evrov, čeprav je bil že takrat na trgu vreden med 190 in 280 tisoč evrov. Prodajalec: trboveljsko podjetje Ahac, eden večjih znanih donatorjev SDS, ki je za isti apartma leta 2020 plačalo celo nekaj tisoč evrov več. Takrat ga je odkupilo od stanovanjskega podjetja Spekter, ki ga je pred leti vodil Dolanc. 

Junija 2024, tik po zadnjih evropskih volitvah, pa je Dolanc kupil še 67 kvadratnih metrov veliko stanovanje v prestižnem apartmajskem objektu v Novigradu, ki leži le nekaj metrov od morja. Njegova tržna vrednost znaša od 300 do 350 tisoč evrov. Prodajalec, hrvaško nepremičninsko podjetje, ga je oglaševal kot "ekskluzivno lokacijo po meri petičnih kupcev". 

Medtem ko Dolanc na naša vprašanja že od petka ne odgovarja, smo zbrali pet ključnih vprašanj v aferi, ki še nimajo odgovora. 

Preberite še:
Generalni sekretar SDS Dolanc brez kredita kupil še luksuzni apartma v Istri

1. Od kod zakoncema Dolanc pol milijona evrov za nakupe nepremičnin?

Zakonca Dolanc uradno ne veljata za premožna posameznika. Njuno stalno bivališče je v slabih 73 kvadratnih metrov velikem stanovanju v bloku v središču Trbovelj, zgrajenem leta 1974. Na Geodetski upravi (Gurs) so njegovo vrednost ocenili na 123 tisoč evrov oziroma 1.800 evrov na kvadrat. Za primerjavo: aprila lani je bilo stanovanje v istem nadstropju prodano po ceni 1.240 evrov za kvadrat. 

borut-dolanc
Dolančev apartma se nahaja v tem objektu v Kranjski Gori.
Google

To je bilo po javno dostopnih podatkih do leta 2023 edino vrednejše Dolančevo premoženje. Pred nastopom funkcije v SDS je Dolanc služboval na Telekomu Slovenije in Slovenskih železnicah, kjer je bil pomočnik direktorja ene od hčerinskih družb. Tam naj bi imel okrog tri tisoč evrov neto mesečne plače. Do leta 2015 je vodil trboveljsko podjetje Spekter. 

Kako jima je torej skupaj s soprogo v dobrem letu dni uspelo priti do dveh nepremičnin, skupaj vrednih več kot pol milijona evrov, ne da bi za to morala najeti posojilo pri banki? 

Za zdaj vemo le, da jima je pri nakupu apartmaja v Kranjski Gori zelo pomagalo podjetje Ahac. Prodalo ga je namreč z velikanskim popustom, obenem pa Dolančevi soprogi posel sofinanciralo še z brezobrestnim kreditom. Tudi na vprašanje, kje je januarja letos dobila 75 tisoč evrov za to poplačilo, odgovora še ni. 

Preberite še:
Lepo je biti Borut Dolanc: poceni nakup apartmaja si je uredil kot šef državne firme

2. Zakaj podjetje Spekter apartmaja v Kranjski Gori ni prodalo na dražbi?

Kot smo razkrili, je apartma v Kranjski Gori prešel v lastništvo Dolančeve soproge po verigi nakupov in prodaj, ki jo je leta 2011 začel prav Dolanc. Takrat je bil namreč direktor stanovanjskega podjetja Domex, ki je kupilo apartma in ga takoj zatem dalo v najem podjetju Ahac. 

dolanc graf
/
necenzurirano.si

Podjetje Domex se je nato pripojilo podjetju Spekter, ki ga je vodil Dolanc. Do leta 2017 je bilo v lasti državnega Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH), nato pa ga je odkupil javni stanovanjski sklad. Jeseni 2020, v času zaprtega javnega življenja v Sloveniji, se je podjetje Spekter odločilo apartma v Kranjski Gori prodati. 

Toda pozor: kot je razumeti iz pojasnil, ki smo prejeli iz Spektra, so se o prodaji ves čas pogovarjali le z enim kupcem, torej Ahacem. Ta je za apartma plačal 118 tisoč evrov. Če bi se v Spektru odločili apartma prodati na dražbi, bi bilo zanimanje za nepremičnino v enem najbolj "vročih" letoviških krajev skoraj zagotovo večje, s tem pa bi bila tudi končna cena višja. 

Spekter, ki ga vodi Stanislav Sotlar, je sicer od leta 2020 naprej na dražbah proda(ja)l več nepremičnin. Sami smo našli več kot pet takšnih primerov. Že leta 2021 je recimo Spekter sklical dražbo za 882 kvadratnih metrov veliko zemljišče v Trbovljah. 

Se v primeru apartmaja za to v Spektru niso odločili, ker se je vedelo, da je bila nepremičnina v Kranjski Gori vnaprej rezervirana za njihovega nekdanjega direktorja Dolanca?

Preberite še:
KPK preverja nepremičninski posel Boruta Dolanca v Kranjski Gori

3. Zakaj javnega stanovanjskega sklada to ne moti?

Edini lastnik Spektra je javni Stanovanjski sklad Republike Slovenije. Tam so nam na več naših vprašanj včeraj na kratko odgovorili, da "so se z zadevo seznanili iz medijev". "Letna poročila družbe Spekter d.o.o. vsako leto pregleda pooblaščeni revizor, ki do tega trenutka nepravilnosti ni ugotovil," so poudarili v skladu, ki ga že vrsto let vodi Črtomir Remec.

borut-dolanc
Prvotni lastnik nepremičnine je bilo podjetje Spekter, ki ga je do leta 2015 vodil Dolanc. Leta 2020 je prešla na Ahac, manj kot tri leta pozneje pa na Dolančevo soprogo.
Zemljiška knjiga

Junija 2020, pet mesecev pred prodajo apartmaja v Kranjski Gori, je sicer predsednica nadzornega sveta Spektra postala Sara Sotlar, občinska svetnica trboveljske SDS, ki jo vodi Dolanc. Uradno je bila imenovana na predlog ministrstva za finance, ki ga je takrat vodila SDS. To funkcijo je opravljala do lani. 

Do tega imenovanja je lahko prišlo, ker je vlada Mira Cerarja v zadnjih mesecih svojega mandata spremenila akt o ustanovitvi Stanovanjskega sklada na način, da člane nadzornih svetov hčerinskih družb sklada imenuje vlada.

Leta 2023 je sedanja vlada na predlog ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ta akt spremenila. "Verjamemo, da bo nov in neodvisen nadzorni svet opravil nalogo nadzora nad poslovanjem družbe in po potrebi opravil tudi revizijo določenih poslov," so včeraj pojasnili na ministrstvu.

Preberite še:
Kako se je Borut Dolanc, prvi operativec SDS, poceni dokopal do apartmaja v Kranjski Gori

4. Je bilo z Dolančevimi manevri oškodovano javno premoženje?  

Še enkrat velja poudariti: podjetje Spekter je v izključni lasti javnega stanovanjskega sklada. Ta je izvajalec nacionalne stanovanjske politike, ki mora izpolnjevati stanovanjske potrebe prebivalcev Slovenije. 

ahac erar
V zadnjem letu dni je podjetje Ahac od Spektra prejelo okoli 670 tisoč evrov.
Erar

Če bi Spekter interes za apartma v Kranjski Gori leta 2020 preveril na trgu, bi zanj zelo verjetno iztržil več. Ker tega ni storil, je ob prodaji prejel manjšo kupnino, kot bi jo potencialno lahko. V Spektru so pojasnili, da je bila dogovorjena cena določena tudi na podlagi cenitve, ki je pokazala, da je apartma vreden 117 tisoč evrov. Toda v resnici so se podobne stanovanjske nepremičnine prodajale po bistveno višjih cenah.

Po podatkih Gursa so se prodajne cene v tem kraju leta 2020 gibale med 2.770 in 3.670 evrov na kvadratni meter. Mediana je znašala 3.190 evrov na kvadrat. To pomeni, da bi lahko na trgu za Dolančev apartma iztržili od 140 do 180 tisoč evrov.

gurs, borut-dolanc
/
Gurs

Spekter pomemben del svojih prihodkov prejme iz proračunov treh zasavskih občin. Samo v zadnjih 12 mesecih je bilo tega denarja za skupno 1,3 milijona evrov. 

5. Zakaj bi donator SDS apartma Dolančevi soprogi prodal ceneje, kot ga je kupil?

Ponovimo dejstva. Leta 2020 je podjetje Ahac kupilo apartma v Kranjski Gori za 118 tisoč evrov. Tri leta pozneje ga je Dolančevi soprogi prodalo za 115 tisoč evrov, torej za tri tisoč evrov ceneje, četudi je šla vrednost nepremičnin v Kranjski Gori v tem času v nebo.

Po podatkih Gursa so se prodajne cene stanovanj v tem kraju leta 2023 gibale med 3.760 in 5.490 evrov na kvadratni meter. Mediana je znašala 4.570 evrov na kvadrat. To pomeni, da bi lahko na trgu zanj iztržili od 190 do 275 tisoč evrov.

gurs, borut-dolanc
/
Gurs

Zakaj bi šlo neko podjetje zavestno v tako slab posel? Kako je sploh mogoče, da je na tako pregretem nepremičninskem trgu s prodajo ustvarilo celo minimalno izgubo? Vse to skupaj z breobrestnim posojilom, ki ga je od Ahaca dobila Dolančeva soproga, napeljuje na sum, da sta bila Dolanc in Ahac vnaprej dogovorjena o nakupu apartmaja v Kranjski Gori po točno določeni ceni.

K temu bi lahko prispevalo dejstvo, da so se v času, ko je bil Dolanc direktor Spektra, začele krepiti njegove poslovne vezi z Ahacem. Ta je samo v zadnjih 12 mesecih od Spektra prejel več kot 600 tisoč evrov za investicijska in vzdrževalna dela na stanovanjih. Takoj po tem, ko je Dolanc postal generalni sekretar SDS, pa je Ahac postal tudi eden največjih znanih donatorjev stranke.