Lepo je biti Borut Dolanc: poceni nakup apartmaja si je uredil kot šef državne firme

Objavljamo nova dejstva v zgodbi o nepremičninskih poslih generalnega sekretarja SDS Boruta Dolanca. Ta krepijo sume, da je pri nakupu apartmaja Kranjski Gori prišlo do oškodovanja javnega premoženja.

Avtor: Primož Cirman
sreda, 9. 7. 2025, 05:55


borut-dolanc
Borutu Dolancu (na fotografiji) je uspelo z neverjetnim popustom priti do nepremičnine na elitni lokaciji v Kranjski Gori. Pot do poceni nakupa si je tlakoval pred več kot desetimi leti kot šef podjetja v državni lasti.
FB

V ponedeljek smo razkrili, da ima generalni sekretar SDS Borut Dolanc apartma v Kranjski Gori. Uradna lastnica je Dolančeva soproga, ki je za 50 kvadratov veliko nepremičnino v priljubljenem slovenskem letovišču plačala le 115.000 evrov. To je pol manj od cene na trgu. Prodalo ji jo je podjetje Ahac iz Trbovelj, eden večjih donatorjev SDS v zadnjih letih. 

Toda zgodba dobiva novo nadaljevanje. Dolanc si je namreč pot do poceni nakupa nepremičnine v Kranjski Gori tlakoval že pred več kot desetletjem – kot direktor stanovanjskega podjetja Domex, ki je bilo v takrat v lasti državnega Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH). To je Borutu Dolancu uspelo v več korakih:

1. Kot direktor podjetja Domex je podpisal pogodbo za nakup apartmaja v Kranjski Gori od podjetnice iz Trbovelj.

2. Takoj zatem je apartma oddal v dolgoročni najem podjetju Ahac.

3. Istega leta se je podjetje Domex pripojilo družbi Spekter, ki je danes v lasti javnega stanovanjskega sklada. Do leta 2015 jo je vodil Dolanc.

4. Bistvo: Dolanc je podpisal najemno pogodbo, ki je podjetju Ahac omogočala odkup nepremičnine. In res: leta 2020 je podjetje Ahac to možnost izkoristilo in od družbe Spekter odkupilo apartma.

5. Nato pa ga je leta 2023 podjetje Ahac prodalo Dolančevi soprogi – in to za nekaj tisoč evrov ceneje, kot jo je kupilo, četudi so šle v vmesnem času cene nepremičnin v Kranjski Gori v nebo. 

Vse to krepi sume, da je pri Dolančevem nepremičninskem poslu prišlo do oškodovanja javnega oziroma državnega premoženja.

borut-dolanc
Dolančev apartma se nahaja v tem objektu v Kranjski Gori.
Google

Preberite še:
Generalni sekretar SDS Dolanc brez kredita kupil še luksuzni apartma v Istri

V pogodbo vnesel določbo, ki je omogočila poznejši odkup

RTH je bil nekoč največji delodajalec v Zasavju. Sredi 90. let prejšnjega stoletja je prenehal z delovanjem, leta 2000 pa se je začelo njegovo postopno zapiranje, za katerega je država do danes namenila skoraj 250 milijonov evrov. 

Pomemben del premoženja so bila tudi nekdanja stanovanja za rudarje in druge prebivalce Zasavja. Več kot 900 stanovanjskih enot in poslovnih prostorov je za RTH upravljalo podjetje Domex. Njegovo vodenje je leta 2007, v času prve vlade Janeza Janše, prevzel Borut Dolanc. 

Štiri leta pozneje, novembra 2011, je podjetje Domex kupilo apartma v Kranjski Gori. Pogodbo o nakupu, za katerega je najelo 160 tisoč evrov posojila, je podpisal Dolanc. Kako so v Domexu utemeljili nakup apartmaja, še ni jasno. Toda pozor: že kmalu zatem je Dolanc kot direktor Domexa stanovanje za 500 evrov na mesec oddal v najem podjetju Ahac iz Trbovelj, v katerem je bila sicer zaposlena njegova soproga. 

borut-dolanc
Prvotni lastnik nepremičnine je bilo podjetje Spekter, ki ga je do leta 2015 vodil Dolanc. Leta 2020 je prešla na Ahac, manj kot tri leta pozneje pa na Dolančevo soprogo.
Zemljiška knjiga

Bistvo: najemna pogodba je dajala podjetju Ahac tako predkupno kot opcijsko pravico za nakup nepremičnine. To pomeni, da je Dolanc že kot direktor podjetja v lasti državnega rudnika v zapiranju storil prvi korak k poznejši prodaji stanovanja, ki je nato končala v rokah njegove soproge. 

Preberite še:
Kako se je Borut Dolanc, prvi operativec SDS, poceni dokopal do apartmaja v Kranjski Gori

Roko nad nepremičnino sta imela Ahac in Dolanc

Jeseni 2012, med drugo Janševo vlado, je bil Domex pripojen k stanovanjskemu podjetju Spekter. To je bilo prav tako v lasti RTH, ki ga je takrat vodil Aleš Berger. Za direktorja Spektra je bil imenovan Dolanc. S tem je tudi lastnik apartmaja v Kranjski Gori, ki ga je najemal Ahac, postal Spekter. 

Pod črto: apartma v Kranjski Gori, kjer so Dolanca videvali že pred desetletjem, je bil po novem varno "shranjen" v bilancah Spektra, dejansko pa sta imela roko nad to nepremičnino že Ahac oziroma Dolanc. Po naših podatkih je Spekter leta 2014, ko ga je še vodil Dolanc, mesečno najemnino Ahacu celo znižal na 400 evrov. 

Toda v Ahacu so morali na unovčenje nakupne opcije počakati še nekaj let. Leta 2017 je podjetje Spekter prevzel javni stanovanjski sklad, ki je v lasti države. Njegov direktor je že vrsto let Črtomir Remec. Naposled je leta 2020, v času tretje Janševe vlade, Spekter apartma v Kranjski Gori prodal Ahacu. 

Zakaj? V podjetju Spekter, ki ga vodi Stanislav Sotlar, so nam odgovorili, da so se za prodajo odločili "na podlagi prejete vloge za odkup s strani najemnika in v skladu s poslovno politiko družbe, da odproda vse nepremičnine, ki niso bila namenjena za oddajo v neprofitni najem". 

dolanc graf
/
necenzurirano.si

Preberite še:
Ko je Janša govoril na shodu, je generalni sekretar SDS sestankoval z Rastoderjem

Cene so šle v nebo, oni pa za apartma iztržili tri tisoč evrov manj

To odpira naslednje logično vprašanje: zakaj so apartma v Kranjski Gori sploh kupili? Predmetno nepremičnino je kupilo podjetje Domex, ki leta 2011 ni bila kapitalsko povezana z nami, odgovarjajo v Spektru. 

Na več vprašanj o tem, kako so prodali apartma, so v Spektru pojasnili, da so prodajo izvedli na podlagi pogajanj z najemnikom, torej Ahacem. Pred tem so naročili poročilo o oceni vrednosti nepremičnine. Kdo ga je izdelal, niso razkrili. Prav tako ne, kolikšna je bila ocenjena vrednost. "Družba je s prodajo nepremičnine ustvarila dobiček," so zatrdili v Spektru.

Po javno dostopnih informacijah je cena za apartma, ki jo je plačalo podjetje Ahac, znašala 118 tisoč evrov, torej nekaj več kot 2.300 evrov na kvadratni meter. To je precej manj od takratnih prodajnih cen stanovanj v Kranjski Gori. Te so se po podatkih Geodetske uprave (Gurs) v kraju takrat gibale med 2.800 in 3.700 evrov na kvadratni meter.

borut-dolanc
Lokacija apartmaja v Kranjski Gori.
Google

Tri leta pozneje, maja 2023, je Ahac isti apartma prodal Dolančevi soprogi za 115 tisoč evrov oziroma nekaj manj kot 2.300 evrov na kvadrat. To je celo manj od cene, ki jo je podjetje za apartma plačalo leta 2020. 

Preberite še:
Med donatorji Janševe SDS tudi bodoči šef Fursa

Velik del prihodkov jim prinesejo občinska sredstva

Še enkrat velja ponoviti: vse do leta 2020 je bilo stanovanje v lasti državnega podjetja oziroma javnega sklada. 

Poleg tega družba Spekter pomemben del svojih prihodkov prejme iz občinskih proračunov. V zadnjih 12 mesecih je od občine Trbovlje prejel 639 tisoč evrov, od občine Hrastnik 527 tisoč evrov in od občine Zagorje ob Savi 168 tisoč evrov. Skupno torej več kot 1,3 milijona evrov.

Ljudi iz občine Trbovlje najdemo tudi med nadzorniki Spektra. Predsednik nadzornega sveta je Tadej Špitalar, ki od leta 2023 vodi občinsko upravo v Trbovljah, pred tem pa je isto funkcijo opravljal v Zagorju ob Savi.

Preberite še:
Tako SDS nagradi svoje financerje

Ahac kot edini oddal ponudbo za ključen posel na Spektru 

Po prihodu Boruta Dolanca na položaj direktorja Spektra so se sicer začele krepiti tudi poslovne vezi z Ahacem. Ta je za Spekter letno opravil za več sto tisoč evrov investicijskih in vzdrževalnih del na stanovanjih, čeprav ne gre za edinega ponudnika tovrstnih del v Trbovljah. Šele lani je podjetje Spekter javna naročila začelo objavljati na spletnem portalu e-naročanje.

ahac erar
V zadnjem letu dni je podjetje Ahac od Spektra prejelo okoli 670 tisoč evrov.
Erar

Ravno takrat je bil v teku zadnji večletni razpis za investicijska in vzdrževalna dela. Dela so razdelili v štiri sklope. Od tega je pri kar treh najnižjo ponudbo oddalo lokalno podjetje Gipin, za ključni in vrednostno največji sklop krovsko-kleparskih del pa je presenetljivo kot edini ponudbo oddal Ahac. Ker je izpolnjeval razpisne pogoje, je samodejno dobil posel. 

Od julija 2024, ko so bile podpisane štiriletne pogodbe, je Gipin od Spektra prejel 338 tisoč evrov, Ahac pa več kot 600 tisoč evrov.