Afera Viaduct: sledi vodijo do slovenskega lastnika podjetja za varovanje iz Dodikove mreže

Razkrivamo: sledi za skrivnostnim podjetjem iz Portoroža, ki mu mora BiH po izgubljenem sporu na arbitraži nakazati več kot 56 milijonov evrov odškodnine, vodijo do slovenskega poslovneža, ki je bil pred leti lastnik podjetja iz paraobveščevalne mreže Milorada Dodika, voditelja Republike Srbske.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
ponedeljek, 21. 7. 2025, 05:55


13055327qA8FA9EC5775206FB036DAB8BC693CF68_1200
Podjetju Viaduct je po naših informacijah v zadnjih mesecih pri prizadevanjih, da bi mu BiH poplačala več deset milijonov evrov dolga, pomagal tudi Damjan Belič (na fotografiji), nekdanji predsednik nadzornega sveta SDH.
Robert Balen/Večer

Spomladi letos je odmevala novica, da je širši javnosti neznano podjetje Viaduct s sedežem v Portorožu na mednarodnem arbitražnem sodišču v Washingtonu dobilo sodni spor proti Republiki Srbski, zaradi česar mu mora Bosna in Hercegovina izplačati več kot 56 milijonov evrov odškodnine. 

Zahtevek je podjetje Viaduct vložilo, ker so mu oblasti v Banjaluki leta 2013 enostransko razdrle koncesijo za gradnjo hidroelektrarn na reki Vrbas. Epilog spora je v BiH povzročil razburjenje. Ker država ni imela denarja za poplačilo, je podjetje Viaduct zahtevalo zaseg nepremičnin centralne banke. Blokiralo je izplačila pristojbin za letala, s čimer je ogrozilo zračni promet v BiH.  

Pojavile so se tudi špekulacije, da sledi za slovenskim podjetjem, ki naj bi koncesijo za 165 milijonov evrov vreden posel leta 2004 dobilo v spornih okoliščinah, vodijo do vplivnežev v Republiki Srbski. V uredništvu necenzurirano.si smo šli po sledi teh informacij. Našli smo osebo, ki je: 

-       poslovno povezana z večinskim lastnikom Viaducta Borisom Goljevščkom

-       v preteklosti pa je imela v Republiki Srbski v lasti podjetje za varovanje, ki naj bi imelo pomembno vlogo v paraobveščevalni mreži voditelja te entitete Milorada Dodika.

Gre za Damjana Beliča, pravnika in stečajnega upravitelja, ki je v času vlade Mira Cerarja vodil nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH), krovnega upravljavca državnega premoženja. Kaj vse smo torej ugotovili v zadevi Viaduct? In kakšno vlogo v tej zgodbi ima Belič?

vrbas, bih
Projekt postavitve dveh hidroelektrarn na reki Vrbas v Republiki Srbski je od začetka spremljalo nenavadno dogajanje.
arhiv Svet24

Preberite še:
To je vila v Portorožu, ki so jo kupili ljudje Milorada Dodika

Kako je prazno podjetje dobilo 165-milijonski posel v BiH

Projekt postavitve dveh hidroelektrarn na reki Vrbas, ki bo podjetju Viaduct prinesel 55 milijonov evrov visoke odškodnine, je že od začetka spremljalo nenavadno dogajanje.

V Republiki Srbski so koncesijo leta 2003 najprej podelili srbskemu podjetju GP Građevinar, ki je imelo partnerje iz BiH in Italije. Toda zataknilo se mu je pri zagotovitvi bančne garancije. Leto dni pozneje je vodilno vlogo pri projektu prevzelo podjetje Viaduct v lasti Borisa Goljevščka in Vladimirja Zevnika, dveh poslovnežev iz kroga Splošne plovbe, slovenskega ladjarja v nemški lasti. Takrat je vlado Republike Srbske vodil Dragan Mikerević.

Toda pozor: podjetje Viaduct je koncesijo dobilo, čeprav pred tem praktično ni poslovalo. Leta 2004, ko je naenkrat pridobilo 165 milijonov evrov vreden posel v Republiki Srbski, je imelo le 1,8 milijona evrov prihodkov. Projekt na Vrbasu je sicer hitro naletel na ovire, ki jih ni bilo mogoče premostiti. Od oblasti ni dobil ključnih soglasij, dovoljenj in uredb, potrebnih za začetek gradbenih del. Projekt so spremljali tudi glasni okoljski protesti. Viaduct je tako zapadel v finančne težave.

Leta 2013 je Republika Srbska državnemu podjetju Elektroprivreda RS podelila koncesijo za novo hidroelektrarno le nekaj kilometrov stran od lokacije, kjer bi jih moral zgraditi Viaduct. Prav ta odločitev je bila ključni razlog, da se je podjetje Viaduct odločilo sprožiti sodni spor. Takrat je vlado v Banja Luki vodila Željka Cvijanović, sedanja članica predsedstva BiH, predsednik Republike Srbske pa je že bil Milorad Dodik. 

Milorad Dodik
Povod za tožbo Viaducta je bila sporna poteza oblasti v Republiki Srbski, ko je tej predsedoval Milorad Dodik (na fotografiji). Danes podjetju pomaga Damjan Belič, nekdanji lastnik podjetja iz Dodikove (para)obveščevalne mreže.
Profimedia

Preberite še:
Portorož ali Laktaši na vodi: vila, stanovanja in jahta Dodikovega klana v Sloveniji

Kaj o svoji vlogi v zadevi Viaduct pravi Belič

Podjetje Viaduct je danes zgolj lupina. Nima ne prihodkov ne zaposlenih. Ob lastniških deležih v dveh podjetjih iz Republike Srbske je njegovo edino premoženje terjatev do BiH.

Toda po naših zanesljivih informacijah je podjetju v zadnjih letih pri prizadevanjih, da bi mu BiH poplačala več deset milijonov evrov dolga, pomagal tudi Damjan Belič. Kot smo neuradno izvedeli, se je Belič na to temo v imenu Viaducta udeležil več sestankov tako v Sloveniji kot BiH. V nekaterih primerih je nanje prišel sam, torej brez Goljevščka.

Kakšna je bila Beličeva dejanska vloga v tej zgodbi, uradno ni mogoče izvedeti. Toda Belič naših informacij o tem, da sodeluje z Viaductom oziroma Goljevščkom, ni zanikal.

"V skladu z načeli poslovne etike, poslovnih aktivnosti javno ne razkrivam in ne komentiram," nam je Belič odgovoril na več vprašanj. Zanimalo nas je, ali je zastopnik oziroma svetovalec Borisa Goljevščka, ali ima kakršno koli vlogo pri pritiskih na BiH, naj to terjatev poplača, in ali je sam kakorkoli sodeloval v postopku arbitraže, v katerem je podjetje Viaduct zastopala Odvetniška pisarna Baroš iz Banjaluke. 

viaduct
Izgubljeni spor s slovenskim podjetjem Viaduct že več mesecev razburja javnost v BiH. Ne samo zaradi visoke dosojene odškodnine, ampak predvsem zaradi nenavadnega dogajanja, ki je na koncu Viaductu prineslo več deset milijonov evrov.
Posnetek zaslona

Preberite še:
Najbogatejši Dodikov tajkun na pohodu v Ljubljani

Lastnik podjetja za varovanje iz Dodikove mreže

Zakaj bi lahko informacija, da Belič očitno že dlje časa sodeluje s podjetjem Viaduct, odpirala nova ozadja zgodbe? Ker ima Belič v Republiki Srbski zanimivo poslovno zgodovino. 

Leta 2006, ko se je Dodik vrnil na čelo vlade Republike Srbske, je namreč Belič prek svoje slovenske družbe VK Holding postal lastnik podjetja za varovanje Centurion iz Bijeljine. To se je tri leta pozneje zapletlo v odmevno mednarodno afero v BiH. Takratni namestnik visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Raffi Gregorian mu je odvzel dovoljenje za pridobivanje novih poslov v Distriktu Brčko. 

Razlog: kršenje sporazuma iz Daytona, ki je končal vojno v tej državi. Po ugotovitvah tujih obveščevalnih služb je imelo podjetje Centurion pomembno vlogo v Dodikovi paraobveščevalni mreži, ki je nezakonito prisluškovala in sledila uslužbencem urada mednarodne skupnosti v BiH. 

4c1060f944ee0bf3313e
Dejavnosti podjetja Centurion, ki je bilo pred leti v Beličevi lasti.
eKapija

Podjetje Centurion je imelo močne politične botre v vrhu Republike Srbske. Med njimi je bil po poročanju več medijev iz BiH tudi Aleksandar Džombić, nekdanji predsednik vlade in minister za finance Republike Srbske.

Preberite še:
Umorjeni poslovnež posloval tudi z nadzornikom SDH

Podjetje prodal poslovnežu, ki so ga umorili v zasedi

Podjetje Centurion je bilo še posebej tesno povezano z družbo za varovanje Alpha Security, ki je bila močno vpeta v Dodikov krog. Zaposlovala je tudi nekdanje pripadnike Drinskih volkov, elitne vojaške enote, ki je v času vojne sodelovala tudi pri genocidu v Srebrenici. 

Ob Beliču je bil manjši solastnik podjetja Centurion še njegov direktor Niko Sjerić, ki je bil med vojno v BiH visoki oficir Garde Panteri, elitne enote Vojske Republike Srbske. Danes je podpredsednik mestnega odbora Dodikove Stranke naprednih socialdemokratov (SNSD) v Bijeljini. 

Le pol leta po izgubi dovoljenja za pridobivanje novih poslov je Belič podjetje Centurion prodal. Po uradno neznani ceni ga je kupila družba Sector Security. Njen lastnik je bil pokojni poslovnež Slaviša Krunić. Leta 2019 je bil umorjen v zasedi v bližini njegove hiše v Banja Luki. Do danes ni jasno, zakaj je Belič sploh postal lastnik tega podjetja.

centurion, damjan-belic
Nekdanji namestnik visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Raffi Gregorian je Centurionu s to odredbo odvzel dovoljenje za pridobivanje novih poslov v Distriktu Brčko.
Ohr.int

Kakšne povezave v Republiki Srbski še ima Belič, ni znano. Lastnik Viaducta Boris Goljevšček nam na vprašanje, ali se je Belič v njegovem imenu v zadnjih letih kadarkoli sestal s kom iz BiH, ni odgovoril. Prav tako se ni odzval na ostala vprašanja, ki smo jih naslovili nanj.

Beliča in Goljevščka povezuje naslov v hrvaškem Umagu 

Beliča in Goljevščka povezuje tudi manjša poslovna stavba v hrvaškem Umagu. V njej je že več kot 20 let sedež Goljevščkovega podjetja Bofrost*Adriatic, ki je pred časom prenehalo poslovati. Na istem naslovu zdaj deluje tudi podjetje Dua Invest, katerega solastnik je Beličevo podjetje VK Holding.  

Kot je razvidno iz podatkov urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD) o čezmejnih nakazilih, je Belič lani temu hrvaškemu podjetju odobril dve posojili v skupni vrednosti dobrih 200 tisoč evrov. Večinski lastnik podjetja je Uroš Vujić, poslovnež iz Ankarana, ki je novembra lani z mestom Umag podpisal pogodbo o nakupu dobrih 700 kvadratnih metrov velike zazidljive parcele v naselju Crveni vrh.  

Večina podjetij, ki sta jih obvladovala Goljevšček in Zevnik, danes sicer bodisi ne posluje več bodisi so v stečaju.