Dodik z vsemi topovi nad necenzurirano.si: Napadajo me isti centri moči kot Janeza Janšo
"Za napadom name stojijo isti centri moči, ki napadajo Janeza Janšo in njegove sodelavce v Sloveniji," se je na naše včerajšnje razkritje v aferi Viaduct odzval predsednik Republike Srbske Milorad Dodik. Toda v njegovih odgovorih na konkretne očitke smo našli več lukenj.

Včeraj smo na necenzurirano.si objavili nova dejstva v odmevni zgodbi o skrivnostnem podjetju Viaduct iz Portoroža, ki je na mednarodnem arbitražnem sodišču v Washingtonu dobilo sodni spor proti Republiki Srbski, zaradi česar mu mora Bosna in Hercegovina izplačati več kot 56 milijonov evrov odškodnine.
Razkrili smo, da s tem podjetjem sodeluje tudi slovenski poslovnež in stečajni upravitelj Damjan Belič, ki je bil v BiH do leta 2009 lastnik podjetja za varovanje Centurion. To pa je imelo po ugotovitvah tujih obveščevalnih služb pomembno vlogo v paraobveščevalni mreži dolgoletnega voditelja Republike Srbske Milorada Dodika, ki je nezakonito prisluškovala in sledila uslužbencem urada mednarodne skupnosti v BiH.
Naše razkritje je včeraj močno odmevalo v BiH. Tam namreč že nekaj časa krožijo ugibanja, ali za podjetjem Viaduct, ki nima ne prihodkov ne zaposlenih, iz proračuna BiH pa bo prejelo 56 milijonov evrov, stojijo vplivneži iz Republike Srbske.
Prvič pa se je na naša razkritja javno odzval tudi Dodik. Zanikal je, da bi bilo podjetje Centurion kakorkoli povezano z njim, naše pisanje pa je pripisal "medijskemu linču", namenjenemu njegovi politični in osebni diskreditaciji. Po Dodikovi oceni "za napadom stojijo isti centri moči, ki napadajo Janeza Janšo in njegove sodelavce v Sloveniji, pa tudi vrsto drugih voditeljev v Evropi, ki se ne vklapljajo v vnaprej določene vzorce 'zaželenih politikov'".
Kako na očitke o povezanosti s podjetjem v lasti Damjana Beliča odgovarja Dodik? In kje vse je v njegovih pojasnilih mogoče najti luknje?
Preberite še:
Afera Viaduct: sledi vodijo do slovenskega lastnika podjetja za varovanje iz Dodikove mreže
Dodik včeraj: Vse je bilo javno in čisto
Poglejmo najprej, kaj je včeraj dejal Milorad Dodik. "Podjetje Centurion nima prav nobene zveze z mano, kar skoraj vsi v Banja Luki dobro vedo," je zatrdil za Radiotelevizijo Republike Srbske (RTRS).
"Leta 2005 ga je ustanovila Nova banka z izključnim namenom, da zmanjša stroške prevoza in varovanja denarja. V času ustanovitve so bili večinski lastniki Nove banke slovenski sklad Poteza, Prva group, pokojninski sklad iz Slovenije in IFC – članica Svetovne banke, ki je imela pravico veta pri vseh pomembnih odločitvah," je poudaril Dodik.
"Ko je podjetje zašlo v poslovne težave, je bil dvignjen kredit v višini 3,5 milijona konvertibilnih mark (KM), ki pa ga ni bilo mogoče vrniti. Nova banka je nato podjetje zaprla in iskala način, kako izterjati dolg, ter ponudila varnostnim podjetjem prevzem prevoza in varovanja denarja pod pogojem, da poravnajo kredit."
"Na to ponudbo se je odzvalo podjetje Sector Security (poznejši lastnik Centuriona, op. a.), ki je banki vrnil kredit in avans. Toliko o domnevnih 'tajnih poslih'. Vse je bilo javno, poslovno in čisto, brez kakršnekoli povezave z menoj," je zatrdil Dodik.
Pri tem je zanikal, da bi bilo podjetje Centurion vpleteno v kakršno koli prisluškovalno afero. "Nova banka je plačala avans za opremo za snemanje pogovorov med uslužbenci in strankami, vendar ta oprema nikoli ni bila dobavljena. Toliko o laži o prisluškovanju," je dodal Dodik.
Preberite še:
To je vila v Portorožu, ki so jo kupili ljudje Milorada Dodika
Kaj pravijo dejstva? Drugačna so od Dodikovih navedb
Toda dejstva so drugačna. Najprej, Nova Banka iz Banjaluke že od leta 2006 ni bila več večinska lastnica podjetja Centurion.
Takrat je namreč v njegovo lastništvo vstopil Damjan Belič, ki je do leta 2008 od Nove banke odkupil še njene preostale delnice. S tem je Belič postal 88-odstotni lastnik podjetja Centurion. Preostalih 12 odstotkov podjetja je imel v lasti njegov direktor Niko Sjerić, ki je bil med vojno v BiH visoki oficir Garde Panteri, elitne enote Vojske Republike Srbske. Danes je podpredsednik mestnega odbora Dodikove Stranke naprednih socialdemokratov (SNSD) v Bijeljini.
Pod črto: Nova banka, na katero se v pojasnilih sklicuje Dodik, že od leta 2006 v podjetju Centurion ni imela več glavne vloge.
Nejasno ostaja, zakaj je lastništvo Centuriona začel prevzemati Belič. Leta 2016 nam je zatrdil, da "v podjetju osebno ni imel nobene upravljavske vloge, nad projekti, posli in denarnimi tokovi Centuriona pa ne pregleda oziroma nadzora". Je mogoče, da je bil le navidezni, "slamnati" lastnik, za katerim so se skrivale druge osebe iz Republike Srbske? "Nikoli nisem bil v stikih z Miloradom Dodikom. V življenju ga nisem srečal," nam je takrat pisno pojasnil Belič.
Preberite še:
Portorož ali Laktaši na vodi: vila, stanovanja in jahta Dodikovega klana v Sloveniji
Zasebna varnostna podjetja kot paraobveščevalna služba
Istega leta, ko je Belič postal solastnik Centuriona, torej 2006, je v Republiki Srbski na volitvah slavila Dodikova SNSD. Že kmalu po tem, ko je Dodik prevzel vodenje vlade, je začel zaostrovati svoje odnose z mednarodno skupnostjo in vlado v Sarajevu. Po podatkih ZDA in drugih zahodnih držav pa je gradil tudi svojo paravojsko, ki se je ukvarjala z obveščevalno dejavnostjo.
Tu pridemo do bistva zadeve Centurion. Ker Republika Srbska po daytonskem sporazumu ne sme imeti ne lastne vojske ne obveščevalne službe, je Dodik uporabil obvod. Nekdanji pripadniki Vojske Republike Srbske in obveščevalne službe so se začeli na veliko zaposlovati v zasebnih podjetjih, ki so uradno skrbela za varovanje podjetij v lasti politične in gospodarske elite te entitete.
Eno od teh podjetij je bilo tudi Centurion iz Bijeljine, mesta na severovzhodu BiH. Šlo je za tedaj eno največjih varnostnih podjetij v Republiki Srbski, saj je imelo več kot 120 zaposlenih. Po količini oborožitve je bilo na drugem mestu med varnostnimi podjetji. Zaposlovalo je tudi nekdanje uslužbence protiobveščevalne službe, ki so skrbeli za logistično podporo generalu in pozneje obsojenemu vojnemu zločincu Ratku Mladiću pri njegovem skrivanju pred roko pravice.
Podjetje Centurion je bilo še posebej tesno poslovno povezano s podjetjem Alpha Security, ki je bilo prav tako v lasti oseb iz najožjega Dodikovega kroga. Za dejanskega šefa Alpha Security je takrat veljal Dodikov svetovalec za varnost Miloš Čubrilović.
Preberite še:
Najbogatejši Dodikov tajkun na pohodu v Ljubljani
Kaj vse v Dodikovih izjavah še ne drži
Po ugotovitvah urada visokega predstavnika so pripadniki tega podjetja sodelovali v (proti)obveščevalnih aktivnostih proti uslužbencem urada na območju Brčkega, torej tudi pri prisluškovanju.
Dodik je včeraj dejal, da je podjetje Centurion zašlo v poslovne težave. A Belič je leta 2016 trdil nasprotno – da je bilo poslovanje podjetja po tem, ko je sam vstopil v njegovo lastništvo, iz leta v leto boljše.
"Centurion je začel rasti in postal resen konkurent drugim. Ko je posel dosegel tak obseg, da ga ni bilo več mogoče obvladovati iz Slovenije, smo ga prodali," je Belič pojasnil, zakaj je leta 2009 podjetje Centurion prodal konkurenčnemu podjetju Sector Security.
To pomeni, da je netočna še ena Dodikova trditev – da je Nova banka takrat podjetje zaprla.
Kot smo že poročali, je Belič podjetje Centurion prodal po tem, ko mu je takratni namestnik visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Raffi Gregorian zaradi prisluškovalne afere odvzel dovoljenje za pridobivanje novih poslov v Distriktu Brčko. Razlog: kršenje sporazuma iz Daytona, ki je končal vojno v tej državi.
Gre torej pri dejstvu, da isti Belič zdaj sodeluje s podjetjem Viaduct, res le za naključje? Kot smo že poročali, nam je Belič v odgovoru na več vprašanj zatrdil le, da "v skladu z načeli poslovne etike, poslovnih aktivnosti javno ne razkrivam in ne komentiram".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke