Pred vrati je nov krog izbire guvernerja Banke Slovenije, regulatorja domačega bančnega trga. Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo jutri začela posvetovanja s poslanskimi skupinami. Pri tem uradno še vedno ni znano, koga bo za ta položaj predlagala po tem, ko je nekdanji premier Anton Rop kot njena prva izbira konec novembra v parlamentu dobil le 24 glasov podpore.
Toda po nekaterih informacijah naj bi se predsednica republike v zadnjih dneh nagibala k temu, da bi za guvernerko Banke Slovenije predlagala Sašo Jazbec, državno sekretarko na ministrstvu za finance. Ta že od lani jeseni velja za prvo izbiro koalicije na čelu z vladajočo stranko Gibanje Svoboda.
Kot že omenjeno, teh informacij uradno ni mogoče preveriti. V kabinetu predsednice republike včeraj na naše vprašanje, kdaj bo predsednica sporočila ime kandidata za guvernerja, niso odgovorili. "Ne bom ga imenovala javno, ne smete računati, da bom to danes storila. Res pa je, da se zelo zavedam, da vsa ta imenovanja, ki sem jih naštela na začetku, zahtevajo verigo odločitev," pa je Nataša Pirc Musar v ponedeljkovem pogovoru za TV Slovenija odgovorila na vprašanje, ali kandidata že ima.
Preberite še:
Kučanovo sporočilo Hanu, težava Golobove vlade in težki tedni za predsednico
Katera imena so bila na mizi predsednice
Po neuradnih informacijah je imela predsednica republike v zadnjih tednih na mizi vsaj dve imeni. To sta bili:
1) Ksenija Senka Maver, nekdanja predstavnica Slovenije pri Svetovni banki v Washingtonu, ki trenutno službuje v Ruandi kot projektni vodja pri nemški razvojni agenciji GIZ. Veljala naj bi za nekakšno zasilno možnost.
2) Petra Senkovič, visoka uslužbenka Evropske centralne banke (ECB), ki je ponudbo iz urada predsednice zavrnila.
Kot so nam zatrdili naši viri, so v uradu v tem času neuspešno preigravali še nekatera druga imena. Že pred tem pa je Pirc Musar napovedala, da ne bo predlagala nikogar od kandidatov, ki so se na njen poziv prijavili v prvem krogu. Ob Antonu Ropu in Saši Jazbec so bili to še dosedanji guverner Boštjan Vasle, ki mu je mandat potekel pred tednom dni, aktualni viceguverner Milan M. Cvikl, nekdanji predsednik uprave SID banke Sibil Svilan in izvršni direktor v Delavski hranilnici Miha Mihič.
Še pred tednom dni so v uradu zatrdili, da predsednica novega kandidata ali kandidatke še ni izbrala. Toda manevrski prostor se ji je ob dejstvu, da je Banka Slovenije ostala brez guvernerja s polnim mandatom, začel zmanjševati. Na eni strani ji v tem času ni uspelo najti novega močnega imena. Na drugi strani je iz Gibanja Svoboda in koalicije dobivala jasne signale, da njuna prva in edina izbira ostaja Saša Jazbec. To sicer najbolj podpira minister za finance Klemen Boštjančič.
Preberite še:
Janša v ovčji koži dela veliko koalicijo, Pirc Musar pa si želi biti Macron
Vse fronte predsednice v vojni z Golobom
Nova zavrnitev njenega kandidata v državnem zboru bi pomenila dodatni udarec za predsednico republike. Na to jo je konec lanskega leta javno opomnil njen predhodnik Borut Pahor. "Če ne bo presegla nezaupanja s premierjem in vodji poslanskih skupin, bo to težava zlasti pri imenovanjih, kjer lahko pride do institucionalnega deficita," je bivši predsednik takrat dejal za Radio Slovenija
Toda informacije, da bi Pirc Musar vendarle lahko predlagala Sašo Jazbec, že nakazujejo, da se je v merjenju moči s koalicijo znašla v slepi ulici.
V zadnjih tednih je tako v razmerju do Goloba znova javno odprla več front. Prva je policija. Predsednica republike je v nasprotju z vladnim uradniškim svetom zavzela jasno stališče, da je bil zdaj že nekdanji generalni direktor policije Senad Jušić na položaj imenovan nezakonito.
V ponedeljkovem pogovoru za TV Slovenija, v katerem je s položaja predsednice republike serijsko komentirala dnevnopolitične teme, je napovedano interpelacijo notranjega ministra Boštjana Poklukarja označila za "lakmusov papir trdnosti te koalicije". Le nekaj ur preden so v SD zahtevali Jušićev odhod je izjavila, da "bo izjemno pomembno videti, ali bodo (v koaliciji, op. a.) glasovali za interpelacijo ali sploh ne bodo glasovali". "Sami boste lahko izračunali, kje je pomenska razlika," je dodala. S tem je dala vedeti, da je zelo dobro obveščena o trenjih v koaliciji.
Preberite še:
Tatjana Bobnar in njena vojna proti Golobu
Vedela je, da Rop ne bo dobil 46 glasov
Druga fronta je postopek Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki ga je proti Golobu sprožila nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, danes svetovalka v uradu Pirc Musar. Predsednica je tako v decembrskem nastopu v državnem zboru Goloba izenačila z Janezom Janšo. Njegove besede, da je pravosodje "slabše od mafije", je namreč postavila v isti stavek kot Golobovo izjavo, da je postopek KPK "farsa".
Ker Goloba med tem nastopom ni bilo v dvorani, je predsednika vlade na enem od dogodkov SD pred dnevi javno okrcal tudi prvi predsednik republike Milan Kučan, ki je pred volitvami leta 2022 podprl Natašo Pirc Musar.
Tretja fronta je kadrovanje. V istem nastopu pred poslanci je Pirc Musar odkrito kritizirala Goloba in koalicijske stranke zaradi zavrnitve Antona Ropa, ki je po merilih izbirne komisije v uradu veljal za najboljšega kandidata.
Toda pri tem vprašanju se je v zadnjih dneh vendarle začela vleči nazaj. V prej omenjenem pogovoru za TV Slovenija je tako priznala, da je Ropa predlagala, čeprav je vedela, da zanj ni imela 46 glasov podpore. "Zato sem (vodje poslanskih skupin, op. a.) prosila, naj se ponovno pogovorijo in še enkrat pridejo do mene. Do teh drugih pogovorov ni prišlo," je dejala. Iz teh besed je mogoče domnevati, da tovrstne poteze ne namerava ponoviti, kar pomeni, da bo morala popustiti Golobovi koaliciji.
Minuli petek sta se sicer Golob in Pirc Musar prvič po lanskem novembru srečala na delovnem zajtrku. Po srečanju nista dajala izjav.