Srbski mogotec, ki reže kruh domačim TV: zakaj Aktuala in Veseljaka ni več na Telemachu

Telemachov umik štirih kanalov iz programske sheme dokazuje, da na domačem telekomunikacijskem trgu vlada divji zahod, ki ga ne ureja noben predpis. To daje operaterjem moč, da lahko sami odločajo o usodi nekega medija.

Avtor: Primož Cirman
petek, 21. 2. 2025, 05:55


1687945054-034-milic-230615-lv-1687945027886
"Pogača finančnih nadomestil pri Telemachu ni poštena in ustrezno razdeljena na izdajatelje programov v primerjavi s statistiko gledanosti," ocenjuje Matej Korošec, direktor podjetja Topstream, izdajatelja Aktual TV.
Luka Vovk

Naročniki kabelskega operaterja Telemach so v sredo zjutraj doživeli neprijetno presenečenje. Iz programske sheme so namreč čez noč izginili štirje kanali: Aktual TV, TV Veseljak Golica, TV Zlati zvoki in Best TV. 

Iz Telemacha, ki ga vodi Tomislav Čizmić (širši javnosti najbolj znan kot nekdanji prvi mož Mercatorja po tem, ko je prevzel hrvaški Agrokor), so gledalce obvestili, da so to storili na željo izdajatelja. Toda iz podjetja Topstream, ki izdaja te štiri kanale, so sporočili, da je razlog drugje. Telemach jim namreč ni želel izplačevati ustreznega finančnega nadomestila za prenašanje programov, ki bi bilo enako drugim TV izdajateljem s primerljivo gledanostjo. "Ker dogovora še ni, smo posledično odstranjeni s Telemachovih platform," je dejal direktor podjetja Topstream Matej Korošec.

To nadomestilo, v strokovnih krogih znano kot retransmisija, izdajateljem TV programov za vsak priključek izplačujejo vsi štirje operaterji, ki delujejo na slovenskem trgu. Ob Telemachu so to še Telekom Slovenije, A1 in T-2. Ta denar je v zadnjih letih ključni vir financiranja domačih televizij, od katerega bi načeloma korist morali imeti oboji:

- operaterji si v zameno za plačilo zagotovijo pravico do predvajanja televizije, zaradi česar lažje prodajajo programske pakete,

- izdajatelji pa večino tega denarja vložijo v programe svojih televizij, torej tudi v vsebine v slovenskem jeziku. Zaradi višine nadomestila jim je namreč v interesu, da jih gleda čimveč ljudi. 

A tu pridemo do bistva: da operaterji ta denar delijo po popolnoma nejasnih kriterijih, ki jih ali skrivajo ali sploh nimajo. Ne le, da v Sloveniji ni predpisa ali institucije, ki bi operaterje zavezoval k njihovi objavi. Nasprotno: prihajajoči Telemachov prevzem T-2 utegne položaj za slovenske izdajatelje televizij še poslabšati in jih praktično v celoti prepustiti v (ne)milost enega operaterja.

POR20210923_GIL1167I (1)
Dragan Šolak, bodoči nesporni vladar slovenskega telekomunikacijskega trga, ki ga tudi v Sloveniji vse bolj zanimajo mediji.
Bobo

Preberite še:
Prodaja T-2 je začetek spopada Šolaka in čeških lastnikov Pop TV

Kako delijo 80 milijonov evrov, je skrivnost

Koliko denarja operaterji porabijo za plačevanje nadomestil za predvajanje, je skrbno varovana skrivnost. Toda iz nekaterih do sedaj objavljenih podatkov je mogoče sklepati, da številka presega 80 milijonov evrov letno.

Telemach, ki je v lasti skupine United Group (njen solastnik in direktor je srbski mogotec Dragan Šolak), je po podatkih iz letnega poročila v letu 2023 za "pristojbine radijskim in televizijskim hišam" skupaj plačal 36,6 milijona evrov. To je 2,6 milijona evrov več kot leta 2022. 

Telekom Slovenije, ki obvladuje dobro četrtino televizijskega trga, pa je imel v zadnjih letih sklenjenih več kot sto pogodb za plačevanje. Med letoma 2019 in 2022 je za nadomestila skupaj plačal več kot 80 milijonov evrov, v povprečju torej dobrih 20 milijonov na leto.

Daleč največ tega denarja prejme družba Pro Plus, lastnica Pop TV in Kanal A. Kot je bilo že večkrat objavljeno, ji Telekom Slovenije od leta 2018 plačuje tri evre mesečno na priključek, torej letno več kot šest milijonov evrov. Če je enak dogovor dosegel tudi z drugimi operaterji, Pro Plus od takrat letno skupaj prejme več kot 20 milijonov evrov. 

816283_pozar_reportazni_avto_001
Denar, ki ga prejme od operaterjev, je glavni razlog, da je poslovanje družbe Pro Plus v zelenem.
Miro Majcen

Ta denar je glavni razlog, da je poslovanje Pro Plus v zelenem. V letu 2023 je tako Pro Plus ob 76 milijonih evrov prihodkov ustvaril dobrih 12 milijonov evrov čistega dobička. Pozor: gre za družbo, ki ima v lasti daleč najbolj gledano televizijo, po nekaterih ocenah pa obvladuje več kot 80 odstotkov oglaševalskega kolača, ki je na voljo slovenskim medijem. 

Preberite še:
Češki lastniki Pop TV, Dragan Šolak in "gazde" Slovenije v zadnji bitki za medije

Je Telemach umaknil programe zaradi 300 tisoč evrov?

Kje so torej v tej zgodbi Aktual TV in druge manjše slovenske televizije? Podjetje Topstream je v teh razmerjih finančni palček. Leta 2023 je ustvarilo dober milijon evrov prihodkov. Medtem ko Korošec javno ni razkril številk, naj bi skupna gledanost njihovih štirih kanalov presegala štiri odstotke. Zato so si v podjetju po naših informacijah od Telemacha nadejali približno 300 tisoč evrov letnega nadomestila.

Za primerjavo: to je enako nekaj več kot 400 letnim naročninam na Telemachov paket EON Premium. Gre za 0,8 odstotka zneska, ki so ga v Telemachu lani plačali za pristojbine za TV in radijske programe. 

"Pogača finančnih nadomestil pri Telemachu ni poštena in ustrezno razdeljena na izdajatelje programov v primerjavi s statistiko gledanosti," ocenjuje Korošec. Podjetje Topstream ima, kot je zatrdil, dogovore o predvajanju še vedno sklenjene z ostalimi operaterji.

1719818091-vr-veseljak-ans-aktual-foto-jaka-zorman-4-of-7-1719818042305
Veseljak TV
Jaka Zorman

Njihov primer razkriva dve glavni težavi manjših televizij na slovenskem trgu. Prva je dejstvo, da operaterji denar za nadomestila delijo po popolnoma subjektivni presoji. Na to je že pred časom pri reviziji Telekoma Slovenije opozorilo računsko sodišče. Ugotovilo je, da Telekom pri plačevanju nadomestil ni imel vnaprej določenih jasnih kriterijev in izdelane metodologije za oblikovanje cene. Enako je tudi pri drugih operaterjih.

Preberite še:
Kriminalisti na Telekomu Slovenije. Preiskujejo posle z Nova24TV.

Najkrajšo potegnejo slovenske televizije

To pomeni, da odločitev glede sklepanju pogodb in cenovnih pogojev ne določa le gledanost, ampak tudi drugi dejavniki.

V primeru Telekoma Slovenije so bili ti celo politični. V času prejšnje vlade Janeza Janše je edini državni operater začel družbi Nova24TV plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za predvajanje programov. To ni imelo nobene podlage v gledanosti obeh programov strankarske televizije SDS, zaradi česar se danes z zadevo ukvarjajo kriminalisti.  

Pri ostalih operaterjih je eno od nepisanih pravil, da visoke zneske plačujejo ponudnikom športnih programov, pri čemer so ti v primeru Telemacha v lasti United Group (Sportklub, Š1, Š2, Š3). Obenem plačujejo nadomestila tujim ponudnikom televizijskih programov in to po njihovem ceniku. V tem primeru je kriterij število naročnikov in ne številov gledalcev, saj lastniki teh programov drugače ne bi dovolili njihovega predvajanja. 

Kdo ima največ naročnikov televizije

televizija
/
AKOS

Pri vsem skupaj najkrajšo potegnejo slovenskimi programi, kot so Aktual TV, TV Veseljak Golica in ostali. Do tega, da bi zanje plačevali nadomestilo, četudi v minimalni višini, imajo operaterji v Sloveniji že od nekdaj zadržke. Ne glede na to, da so ti programi glede na uradne podatke o gledanosti upravičeni do primerljivih plačil.

Preberite še:
Kam je šel Telekomov denar za medije SDS? Razkrivamo denarne tokove

Po nakupu T-2 bo Telemach glavni v Sloveniji 

Na tej točki zanje nastopi druga težava. Na prvi pogled se zdi, da v Sloveniji na trgu operaterjev vlada konkurenca, a se bo to morda že kmalu spremenilo. Lani avgusta je namreč Telemach podpisal pogodbo o prevzemu T-2, ki je bil zaradi dolgoletnega spora z državo tik pred stečajem. 

S tem poslom bo na slovenskem telekomunikacijskem trgu nastal največji igralec do zdaj. V številkah: pod streho združenih Telemacha, ki je v zadnjih 20 letih prevzel domala vse lokalne kabelske operaterje, in T-2 bo okoli 380 tisoč priključkov. To je 55 odstotkov vseh v Sloveniji. 

T-2
Prodaja T-2 je eden najpomembnejših poslov v Sloveniji v tem desetletju. Temeljito bo spremenila razmerja na dveh trgih: telekomunikacijskem in medijskem.
T-2

Četudi agencija za varstvo konkurence temu poslu še ni prižgala zelene luči, bi v vsakem primeru zelo vplival tudi na razmere na medijskem trgu. Telemachu bi namreč nakup T-2 dal v razmerju do lastnikov televizij še precej večjo pogajalsko moč kot zdaj. Ne le manjšim slovenskim televizijam, celo Pro Plusu bi lahko sam postavljal pogoje za višino nadomestila. Seveda po lastnih, popolnoma subjektivnih kriterijih, ki javno niso znani ali pa jih sploh ni.

Dejstvo, da bi lahko Telemach na ta način odločal o razdelitvi več kot 50 milijonov evrov denarja za nadomestila, pomeni, da bi sam odločal tudi o obstoju, obsegu in kvaliteti celotne domače televizijske ponudbe. 

Telemach je sicer del skupine, ki ima v lasti medije, že vrsto let pa jo mika tudi lastništvo televizije. Šolakov United Group je tako pred leti že neuspešno kupoval Pro Plus. Nakup T-2 bi mu omogočal, da se lahko tega podviga loti ponovno, tokrat s pozicije moči. Češke lastnike Pro Plusa bi namreč v tem primeru brez težav lahko začel "stiskati" prav pri nadomestilih. 

...

Razkritje: avtor članka je nekdanji voditelj oddaje Studio necenzurirano, ki jo je med novembrom 2023 in junijem 2024 produciral in predvajal Aktual TV.