Slovenski dijaki izstopajo po rabi prepovedanih drog
41 odstotkov dijakov pravi, da je najlažje priti do konoplje. Razširjene so tudi tablete na recept, konoplja in kokain, ugotavlja raziskava evropske agencije za droge.

Ritalin je zdravilo, ki se napiše na recept za zdravljenje motnje pozornosti s hiperaktivnostjo, a med dijaki velja za poživilo za učenje.
"Tisti, ki ga noče jemati vsak dan, lahko prodaja naprej. To pomaga pri učenju, je najbolj popularna droga pri tej generaciji. Mislim, da je zaviralec dopamina, se pravi, nimaš toliko različnih impulzov, potem si bolj skoncentriran v eno smer," je za TV Slovenija povedal anonimni dijak.
Najlažje je po mnenju dijakov pridobiti konopljo, tako jih meni 41 odstotkov. "Eni naročijo in drugim preprodajajo za več denarja. Dobijo se v živo in dajo. Tako te je težje uloviti," pričajo dijaki.
"Vse, kar je pridobitno, ima črni trg v ozadju. Tisti, ki to prodajajo, se potrudijo priti do mladih ljudi. [...] To zmotno mišljenje, da je konoplja nenevarna, se je razširilo zato, ker ni tako močno zasvojljiva kot nekatere trde droge," je za nacionalko komentiral Marjan Gorup, nekdanji ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca.
Tudi trde droge so med dijaki popularne. "Dobi se jih praktično povsod, za vsakim vogalom," navajajo dijaka.
Tanja Urdih Lazar s kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa meni, da dijaki v od dveh do treh odstotkih uporabljalo ekstazi ali metamfetamine, pa tudi kokain, "ki je očitno vse bolj dostopen tudi cenovno".
Gorup opozarja, da so ta mamila močno zasvojljiva, še posebej crack. "Ekstazi pa ima halucinogene učinke. To se pravi, da si mladi poskušajo svoje notranje duševno razpoloženje, ali pa celoten doživljajski svet, izboljšati z umetnimi substancami," je povedal.
Narašča še uporaba pomirjeval in protibolečinskih tablet, pa tudi hlapil – vdihavanje barv, lakov za nohte in lepil.
"Cilj družbe bi moral biti, da doživljamo svet s svojimi čutili, tako da smo dovolj zadovoljni, ne da potrebujemo pomagala. Je pa res, da mladi eksperimentirajo," sklepa Gorup.
Evropska raziskava je pokazala, da je med dijaki tudi visok delež tistih, ki igrajo spletne igre na srečo. V zadnjem letu jih je igralo kar dve tretjini vprašanih.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke