Obsežne reforme pri registraciji volivcev: Bodo poročene ženske na slabšem?
Zakon o zaščiti upravičenosti ameriških volivcev (Safeguard American Voter Eligibility Act – SAVE Act) je na poti v senat, spremlja pa ga vse večja razprava o tem, kako bi lahko vplival na glasovalno pravico milijonov poročenih žensk – zlasti tistih, ki so si po poroki spremenile priimek – če postane zakon.

Zakonodaja, znana kot SAVE Act, predvideva obsežne reforme pri registraciji volivcev. Predlagana je bila kot odgovor na strah pred volilnimi prevarami, čeprav raziskave dosledno kažejo, da so takšni primeri izjemno redki in nimajo pomembnega vpliva na ameriške volitve.
Ena najbolj izstopajočih sprememb, ki jih predvideva zakon, je zahteva po dokazilu o ameriškem državljanstvu pred registracijo za glasovanje. Med sprejemljiva dokazila sodijo rojstni list, ameriški potni list, dokumentacija o naturalizaciji in nekatere različice prave osebne izkaznice, ki označujejo državljanstvo.
Toda za kar približno 69 milijonov Američank, ki so prevzele možev priimek, rojstni listi ne ustrezajo več njihovim sedanjim imenom, kaže analiza progresivne organizacije Center for American Progress. Poleg tega več kot polovica Američanov nima potnega lista, ugotavlja anketa YouGov iz leta 2023.
Poročene ženske bodo na slabšem, trdijo nasprotniki
Nekateri zakonodajalci, ki nasprotujejo zakonu SAVE, trdijo, da bi lahko zakon poročenim ženskam otežil glasovanje. »Ta zakon za zatiranje volilne pravice bo odvzel volilne pravice milijonom volivcev, zlasti poročenim ženskam,« je na družbenih omrežjih zapisala demokratska poslanka Ilhan Omar iz Minnesote.
Podporniki zakona SAVE pa poudarjajo, da zakon določa, naj zvezne države same odločijo, katera dodatna dokazila bodo zahtevala v primeru neskladja pri dokazilih o državljanstvu.
»Demokrati strašijo z neutemeljenimi trditvami, da poročene ženske, ki spremenijo ime, ne bi mogle glasovati. To je popolna laž,« je na tiskovni konferenci v petek dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Pridobivanje pravnih dokumentov je lahko izziv
Pravni strokovnjaki so za NPR povedali, da lahko države zmanjšajo te ovire z omogočanjem uporabe sekundarnih dokumentov, kot so pravne odločbe o spremembi imena ali poročni list, vendar to ne bo rešilo težav za vse poročene osebe.
Tracy Thomas, profesorica ustavnega prava na Univerzi Akron, pravi, da je težava v tem, da sodne odločbe o spremembi imena niso pogoste, saj jih poročene osebe običajno ne potrebujejo. Poročni listi so sicer pogostejši, a Thomas opozarja, da je lahko njihovo pridobivanje posebej težavno za ženske, ki so poročene že dolgo in dokumenta morda nimajo več pri roki.
»Pridobitev poročnega lista predstavlja dodaten strošek, upravno breme in dodatno kazen, ki je drugi volivci nimajo,« pravi Thomas, ki predava tudi o volilni pravici in enakosti.
Dodaja: »Vse to se morda zdi nepomembno, a se nabere. So tudi časovni zamiki, administrativne neprijetnosti in dodatni koraki, ki ustvarjajo ovire ter odvračajo od glasovanja.«
Zakon bi lahko privedel do različnih politik po državah
Pravni strokovnjaki opozarjajo tudi, da bi lahko zaradi nejasnosti zakona prišlo do neenakih praks med državami, kar pomeni, da bi lahko nekatere države zahtevale strožja dokazila kot druge.
»Ali bodo poročni listi sprejeti enako v vseh okrožjih? Ne vemo, saj vsebujejo različne vrste informacij, odvisno od kraja izdaje,« je dejala Keesha Middlemass, profesorica politologije na univerzi Howard. Middlemass, ki je tudi raziskovalka na inštitutu Brookings Institution, dodaja, da bo šele po sprejetju zakona mogoče ugotoviti, kje in kako poročene ženske izgubljajo volilno pravico.
»Odvzem volilne pravice – zanj bomo izvedeli šele po tem, ko se bo že zgodil,« pravi, hkrati pa opozarja, da možnost temeljitih sprememb v volilni registraciji prihaja v času, ko so volitve zelo izenačene. »To se zgodi pri vsaki politiki, vedno so zapleti,« pravi. »Težava pri spreminjanju volilne zakonodaje pa je, da so bile zadnje tri volilne sezone izjemno tesne, zato lahko že 1- ali 2-odstotno zmanjšanje števila volivcev spremeni izid volitev.«
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke