Golobov strel, Jocova miza za Pirc Musar in stanovanja generalnega sekretarja SDS #podkast
Kdo se je politično najbolj zaplezal z referendumi o oboroževanju in Natu? Bo volitve odločil kapital ali volivci? Kaj smo izvedeli v aferi Dolanc? To so teme nove epizode Reporter podkasta, v katerem je gostoval odgovorni urednik necenzurirano.si Primož Cirman.

"Vse skupaj deluje tako, kot da so se fantje dobili v gostilni, se skregali, začeli razbijati kozarce in gostilno. Potem je šel Robert Golob v avto po pištolo in z njo ustrelil v zrak, nakar se je pomotoma strop sesul vsem na glavo, zato so se začeli spraševali, kaj se dogaja," je dogajanje v zadnjih tednih okrog referendumov o oboroževanju in Natu v pogovoru z urednikom Reporterja Silvestrom Šurlo opisal Primož Cirman, odgovorni urednik necenzurirano.si.
"Lahko rečemo, da so bili manevri večine strank neodgovorni, ampak bili so tudi pričakovani. Levica se v predvolilnem času vrača k bazi, ki ji mora dokazati, da ni postala klasična sistemska stranka. SD začne proti koncu mandata kot drugi partner vedno zaostrovati odnose v koaliciji. Golob je želel pokazati, da še vedno sam vodi to igro. SDS vedno počne isto: v opoziciji želi ustvariti vtis, da v državi vlada kaos. NSi pa se je, četudi gre za izrazito proameriško stranko, koaliciji odločila nagajati tudi zaradi užaljenosti po kazenski ovadbi v zadevi KNOVS," meni Cirman.
"Skratka, vse skupaj je bilo popolnoma predvidljivo. Kar je bilo nepredvidljivo, pa je bil Golobov odziv po glasovanju. Vsi so pričakovali, da se bomo v naslednjih dneh pogovarjali o odstotkih in o tem, ali je ta koalicija že mrtva. Golob pa je to narativo presekal s precej večjim vložkom – referendumu o Natu."
"Pri tem se pozablja na dejstvo, ki so ga mnogi prezrli: da je Golob obdržal poslansko skupino pod nadzorom, čeprav so v njej poslanci, ki imajo podobne nazore glede Nata kot Levica. Golob je tako, ko gre za najbolj bistvena vprašanja, praktično do konca mandata uspel obdržati nadzor nad poslansko skupino," je dodal Cirman.
Šurla in Cirman sta govorila tudi o vplivu kapitala na politiko. "Delodajalci so včasih sedeli v ekonomsko-socialnem svetu, kjer so se v dialogu s sindikati in državo dogovarjali o zakonih in reformah. Danes ustanavljajo politične stranke. Kaj takega je bilo 20 let nazaj nepojemljivo," je ocenil Cirman.
"Lobiji so se odločili, da interesov ne bodo uveljavljali več prek politikov, ampak bodo prevzeli politiko," je poudaril.
V podkastu boste izvedeli še:
- zakaj očitno nikogar v državi ne moti, da je generalni sekretar SDS Borut Dolanc po prevzemu te funkcije v zelo kratkem času in brez bančnega posojila prišel do dveh stanovanj v Kranjski Gori in Novigradu?
- kaj vse je narobe s tem, da je Joc Pečečnik podaril predsednici republiki Nataši Pirc Musar mizo v brezplačno uporabo?
- kakšne lekcije se lahko kapitalski centri moči v Sloveniji naučijo iz primera Boška Šrota?
Vabljeni k poslušanju.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke