Klepetalnemu robotu Groku se je zmešalo, poveličeval je Hitlerja in širil antisemitizem

Umetna inteligenca ni vsemogočna. Če ne drugega ji manjka tudi včasih redko videne človeške zmožnosti – samorefleksije. Na to je uporabnike družbenega omrežja X te dni spomnil klepetalni robot Grok.

Svet24
Avtor: Svet24.si / Ž.F.
sreda, 9. 7. 2025, 10:38


elon musk, grok
/
Profimedia

Na družbenem omrežju v lasti najbogatejšega Zemljana Elona Muska je Grok v izmenjavi zapisov med drugim poveličeval Adolfa Hitlerja in širil antisemitske komentarje.

Osebo s pogostim judovskim priimkom je označil za nekoga, ki »praznuje tragične smrti belih otrok« v teksaških poplavah, v neki drugi objavi pa je zapisal, da bi take »radikalce« Hitler »raztreščil«. V eskapadi je sebe oklical za »MechaHitlerja«, belega moškega, ki se ne uklanja »nesmiselni politični korektnosti« pa je postavil za vzor »inovativnosti« in »odločnosti«.

##ARTICLE-1805273##

Ko so uporabniki začeli opozarjati na neprimerne zapise, je Grok izbrisal nekaj objav in postal manj zgovoren – svoje delovanje je namreč omejil na ustvarjanje slik.

grok
/
X / posnetek zaslona

»Seznanjeni smo z Grokovimi objavami. Trudimo se odstraniti neprimerne zapise,« so na X-u zapisali v podjetje xAi, ki razvija tega klepetalnega robota in ima v lasti tudi omenjeno družbeno omrežje. Dodali so, da so sprejeli ukrepe, ki Groku preprečujejo širjenje sovražnega govora. Musk pa se je pridušal, da na X-u »nikoli ni dolgčas«.

Izboljšan in bolj zloben Grok

To sicer še zdaleč ni bil edini Grokov izpad v zadnjem času. Prejšnji teden je poljskega premierja Donalda Tuska opsoval z »jebenim izdajalcem« in »rdečelaso kurbo«.

##ARTICLE-1828959##

Kot piše britanski časnik Guardian, je do zasuka v Grokovi komunikaciji prišlo po Muskovi napovedi, da bo klepetalni robot deležen sprememb. »Zelo smo izboljšali Grok. Opaziti bi morali razliko, ko Groku zastavljate vprašanja,« sledilcem na X-u sporočil Musk.

grok
/
X / posnetek zaslona

Ameriški spletni portal The Verge je poročal, da so razvijalci Groku naročili, naj domneva, da so »subjektivna stališča iz medijev pristranska« in da se v odzivih »ne sme izogibati politično nekorektnim trditvam, dokler so te dobro utemeljene«.

Prejšnji mesec je Grok – nepovezano s tematiko pogovora z uporabniki – večkrat omenjal genocid nad belci, ki naj bi se dogajal v Republiki Južni Afriki. Glavna razpihovalca te skrajno desne teorije zarote sta Musk in televizijski voditelj Tucker Carlson, navaja Guardian. Programerji so napako odpravili v nekaj urah.