V začetku maja je močno odmevala novica, da je novega lastnika dobila skupina Panvita, eden največjih igralcev v domačem kmetijstvu, ki v Sloveniji zaposluje 700 ljudi. To je postal hrvaški finančni sklad Meritus ulaganja, ki je v večinski lasti poslovneža Stjepana Oreškovića. Za nakup 51-odstotnega lastniškega deleža Panvite bo plačal 50 milijonov evrov.
Slab mesec dni pozneje so Hrvati za soglasje za prevzem zaprosili agencijo za varstvo konkurence. Iz njihove vloge je razvidno, da bo uradni lastnik Panvite postalo podjetje Future Food Solution iz Maribora. Tega so v Meritusu ustanovili dva meseca pred tem – in to na istem naslovu, kjer že delujeta dve podjetji, povezani z Matjažem Kovačičem, nekdanjim predsednikom uprave Nove KBM, ki ga je sodišče prve stopnje pred letom dni zaradi zlorabe položaja pri financiranju prevzema časopisne hiše Večer obsodilo na 18 mesecev zapora.
"S podjetji, ki ste jih našteli, do zdaj nismo sodelovali, nikoli nismo slišali za njih in zaradi tega z njimi tudi nikoli ne bomo sodelovali," nam je včeraj zatrdil predsednik uprave Meritusa Darko Horvat. "Tudi z gospodom Kovačičem ne sodelujemo," je poudaril. Tudi viri blizu Oreškovića so včeraj zanikali, da bi ta Kovačiča sploh poznal.
Toda izbor pisarne za sedež podjetja, ki kupuje Panvito, je toliko bolj nenavaden, ker ima hrvaški sklad Meritus v Sloveniji v lasti že več podjetij. Vsa se nahajajo na drugem koncu države - v poslovni stavbi na Šmartinski cesti v Ljubljani. Kaj smo torej ugotovili, ko smo iskali pisarno podjetja, ki bo uradni prevzemnik največje kmetijsko-živilske skupine v tem delu Slovenije?
Preberite še:
3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno pri sanjskem poslu družine Polanič?
Podjetje brez nabiralnika, pošto prevzema receptor
Podjetje Future Food Solution, ki ga vodi Srđan Janićijević, eden vodilnih menedžerjev Meritusa, domuje v poslovnem centru Maistrovi dvori. Na uradnem naslovu o podjetju ni mogoče najti nobene vidne sledi. Imena podjetja ni na nobenem od poštnih nabiralnikov.
A vsaj ena oseba na tem naslovu ve, da podjetje tam obstaja. Pošto, naslovljeno na podjetje, namreč prevzema receptor. Po naših podatkih podjetje Future Food Solution domuje v tretjem nadstropju objekta, kjer sta dva trakta. Vanju vstop, kot smo se prepričali, ni mogoč. Enega v celoti zaseda slovenska podružnica ene od italijanskih korporacij. V drugem pa imajo pisarne podjetja z lastniki in zastopniki, ki so imeli v preteklosti pomembno vlogo v mariborskih finančnih krogih in procesih tajkunske privatizacije. Vsi ti se med seboj zelo dobro poznajo.
Vsaj dve od teh podjetij sta neposredno povezani s Kovačičem. Gre za podjetji MK-Fin, ki ga je Kovačič ustanovil po odhodu iz Nove KBM, od lani pa je v lasti njegove soproge, in SK Svetovanje. Njegov lastnik je dunajski odvetnik Sebastian Kellermayr, nekdanji likvidator Adrie Bank v lasti Nove KBM, zdaj pa Kovačičev poslovni partner. Obe podjetji si delita isti nabiralnik, pri čemer ima SK Svetovanje v javnih registrih kot kontakt naveden Kovačičev elektronski naslov.
Preberite še:
Obsojeni mariborski bankir se je preselil na Dunaj
Omrežje Nove KBM za istimi vrati
Kovačiču že več let sodijo zaradi spornih nepremičninskih poslov na Hrvaškem, s katerimi so vpleteni Novo KBM po ugotovitvah tožilstva oškodovali za 25 milijonov evrov. Toda sam na Hrvaškem še vedno poslovno deluje. Avstrijsko podjetje Quest, ki ga vodi Kovačič, uradno pa je v lasti njegovih sorodnikov, je konec lanskega leta kupilo več kot 2.600 kvadratnih metrov veliko zemljišče v okolici Reke, na katerem je predvidena gradnja poslovnih objektov. Koliko je za to plačalo, ni znano.
Za istimi vrati kot dve podjetji, povezani s Kovačičem, deluje tudi svetovalno podjetje MPC Consulting. To je v lasti Dušana Jovanoviča in Boruta Bratine, dveh znanih pravnikov, ki sta bila nekoč del omrežja okrog Nove KBM. Jovanovič je v zadnjih mesecih Kovačičevega mandata vodil nadzorni svet banke. Bratina pa je v času prve vlade Janeza Janše vodil skupino za privatizacijo Nove KBM, ki jo je država pozneje deloma prodala z javno ponudbo delnic.
Zastopnica podjetja MPC Consulting je Milana Lah, nekdanja članica uprave Probanke, ki je imela med letoma 2006 in 2008 pomembno vlogo v seriji menedžerskih odkupov in tajkunskih privatizacij. Jeseni 2013 je Probanka na zahtevo Banke Slovenije končala v postopku nadzorovane likvidacije. Okrožno sodišče v Mariboru je Milano Lah pred dvema letoma zaradi spornih poslov z delnicami Nove KBM obsodilo na 20 mesecev zapora.
Preberite še:
Gospodarji Hrvaške v Sloveniji delajo to, kar sami ne dovolijo drugim
"Za ta podjetja še nikoli nismo slišali"
Kot že omenjeno, nam je prvi mož Meritusa Darko Horvat včeraj zatrdil, da za podjetja MK-FIN, SK Svetovanje in MPC Consulting še nikoli niso slišali.
V istem hodniku pa ima pisarno še podjetje MAM Nepremičnine, ki je lastnik zgradbe. Od lani je njegov polovični lastnik Andrej Bauman, dolgoletni vodja mariborske enote Vzajemne, ki je leta 2020 skupaj z odvetnikom Alešem Rojsom in nekdanjim direktorjem KBM Leasinga Damjanom Kozjakom kupil Diagnostični radiološki center na Ptuju. Zanj je skupaj s partnerji plačal 6,5 milijona evrov.
Manj kot tri leta pozneje so center, ki veliko večino prihodkov ustvari na račun javne zdravstvene blagajne, prodali za 30 milijonov evrov. Kupil ga je sklad ASEF, ki ga je v Luksemburgu ustanovila hrvaška investicijska družba Provectus Capital Partners. Obvladuje jo nekdanji bankir Igor Čičak, ki je bil v letih 2005 in 2006 podpredsednik uprave Agrokorja, nekoč največjega hrvaškega koncerna.
Preberite še:
To je Slovenija. Če prodaš državno podjetje kot vrečo krompirja, se ne zgodi nič.
Kaj za zdaj vemo o prodaji Panvite
Je torej možno, da kupcu Panvite v Sloveniji pomaga Bauman, sicer mestni svetnik na listi župana Saše Arsenovića? V obeh skladih, Meritus in Provectus, je med vlagatelji mogoče najti hrvaške pokojninske sklade, ki so v zadnjem desetletju verjetno ključni finančni vir širitve tamkajšnjega kapitala v Slovenijo.
Podrobnosti prodaje Panvite, ki obdeluje več kot 3.000 hektarjev kmetijskih zemljišč, predvsem na območju Pomurja, sicer še vedno niso znane javnosti. Znano je le, da bo Meritus za 51 odstotkov Panvite plačal 50 milijonov evrov. Manjši del tega denarja, okrog 10 milijonov evrov, naj bi dobili člani družine Polanič, ki so bili do zdaj večinski lastniki Panvite.
Preostali denar bodo Hrvati zagotovili z vplačilom kapitala, ki ga za zdaj očitno še nimajo. Pred poletjem so namreč delničarji Meritusa odprli vrata za povečanje kapitala. K vplačilu delnic so povabili tudi nove vlagatelje, to finančno operacijo pa utemeljili prav z prevzemom Panvite. Še vedno pa ostaja neznano, koliko glasovalnih pravic in položajev v upravi skupine bodo po zaključku transakcije obdržali člani družine Polanič.