"Anton Rop je osebno zahteval, naj nakažem 20 tisoč evrov. Ker jih nisem, sem moral oditi."

Nekdanji direktor podjetja, ki mu je Mestna občina Slovenj Gradec zaupala tri milijone evrov vredno energetsko sanacijo objektov, zatrjuje, da je njegov dejanski lastnik Anton Rop. Komu bi moral nakazovati denar, a je to zavrnil?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
četrtek, 3. 4. 2025, 05:55


929822_1712759432-dsc3978-01-17127593
Kako je Anton Rop (na fotografiji) vpleten v več milijonov evrov vreden projekt, financiran z javnim denarjem?
MPA

Konec lanskega leta je predsednica republike Nataša Pirc Musar za guvernerja Banke Slovenije predlagala Antona Ropa. Pred tem je nekdanji premier, ki je domačo politiko zapustil leta 2010, izginil z radarja javnosti. Po službovanju v Evropski investicijski banki (EIB) se je zadnje desetletje ukvarjal s podjetništvom. Toda v tem času je očitno skušal prikriti, da je imel pomembno vlogo tudi pri nekaterih projektih, financiranih z javnim denarjem. 

Danes namreč objavljamo zgodbo o tri milijone evrov vredni energetski sanaciji javnih objektov v Mestni občini Slovenj Gradec. Pri tem projektu, za katerega je občina pridobila dobrih 1,5 milijona evrov nepovratnih sredstev EU, je kot zasebni partner od leta 2022 sodelovalo podjetje ESOenergija, ki takrat ni imelo zaposlenih. Njegova uradna lastnika sta Dejan Baš in Matic Kimovec.

Toda nekdanji direktor Alojz Unetič zatrjuje, da se v ozadju podjetja, ki je dobilo posel v Slovenj Gradcu, skriva Anton Rop. V pogovoru za necenzurirano.si je tako Unetič razkril:

-       da je Anton Rop deloval kot skriti solastnik podjetja ESOEnergija in to prek Matica Kimovca, ki je po naših podatkih Ropov svak,

-       da je z Ropom osebno sodeloval pri prijavi na razpis za energetsko sanacijo, ki ga je objavila Mestna občina Slovenj Gradec,

-       da se je Rop hvalil, kako "obvlada" občino in župana Tilna Kluglerja,

-       da je Rop zahteval, naj podjetje nakaže dva zneska po 10 tisoč evrov na račun Matica Kimovca za storitve, ki jih nikoli ni opravil. Ker Unetič tega ni želel storiti, so ga po njegovih navedbah razrešili s položaja direktorja. 

Tilen Klugler, župan, Slovenj Gradec
Po besedah nekdanjega direktorja podjetja ESOenergija se je Anton Rop hvalil, kako "obvlada" občino in župana Tilna Kluglerja (na fotografiji).
Bobo

Rop nam na naša vprašanja v dveh dneh ni odgovoril. Njegova pojasnila bomo objavili, ko jih prejmemo.

Preberite še:
Objavljamo sodbo, zaradi katere mora država Antonu Ropu plačati 100 tisoč evrov

Trimilijonski posel podjetju z 80 tisoč evri prihodkov

Začetek zgodbe sega v oktober 2021, ko je Mestna občina Slovenj Gradec objavila javni razpis za podelitev koncesije za izvedbo energetske prenovo športne dvorane, zdravstvenega doma in fakultete za zdravstvene vede. Pol leta pozneje so v igri ostali trije ponudniki: ob podjetju ESOenergija, ki je bilo takrat v solastništvu velenjskega Esotecha, še družbi Interenergo in Resalta. 

Novembra 2022, dan po lokalnih volitvah, se je občina odločila posel oddati ESOenergiji. Toda še isti dan je podjetje sklicalo skupščino, na kateri sta lastnika razrešila Alojza Unetiča, ki je na položaj direktorja prišel leto dni pred tem. Tako je marca 2023 pogodbo z občino, vredno tri milijone evrov, že podpisal njegov naslednik Matic Kimovec. 

Na tej točki dogajanje v podjetju, ki je tako zajeten posel dobilo, četudi je imelo še leta 2022 le slabih 80 tisoč evrov prihodkov, postane zanimivo tudi za širšo javnost. Unetič namreč meni, da je razlog za njegov odhod spor z dvema osebama, ki sta po njegovem dejanska lastnika podjetja ESOenergija. To sta podjetnik Andrej Osana in Anton Rop. 

esoenergija, anton-rop
Preden je prišlo do večmilijonskega projekta, financiranega z javnim denarjem, podjetje ESOenergija ni imelo omembe vrednih prihodkov.
EBONITETE.SI

Preberite še:
Kaj imajo skupnega afera Orion, Anton Rop in Janez Zemljarič

"Anton Rop je bil skriti solastnik podjetja"

"Anton Rop je deloval kot skriti solastnik podjetja ESOenergija prek gospoda Kimovca. Skozi celotno obdobje prijave na javni razpis v Slovenj Gradcu sem sodeloval z Ropom osebno. Z mano se je največ angažiral pri izdelavi poslovnega načrta, ki je imel za cilj pridobiti ustrezna sredstva pri bankah za financiranje energetske sanacije," je pojasnil Unetič, pred leti sicer svetovalec na ministrstvu za zdravje, zadolžen za investicije. 

Toda zapleti so se po Unetičevih besedah začeli septembra 2022. Takrat je namreč Rop, tako Unetič, od njega zahteval, naj Maticu Kimovcu skupaj nakaže 20 tisoč evrov. To bi moral storiti v dveh obrokih, plačilo pa formalno pokriti z naročilnicami za različne storitve. Te so bile po Unetičevem prepričanju fiktivne. Kimovec namreč pri opravljanju storitev, za katere bi moral dobiti ta denar, sploh ni sodeloval.

Unetič nam je zatrdil, da ima za vse svoje navedbe tudi pisne dokaze. "Bil sem deležen očitkov Antona Ropa in Andreja Osane, češ če že sedaj kompliciram s plačili računov na njihovo zahtevo, kaj šele bo, če dobimo velik posel z občino v Slovenj Gradcu," je dejal. 

esoenergija, anton-rop
Pogodba o javno-zasebnem partnerstvu, na podlagi katere je podjetje ESOenergija od občine prejelo 1,5 milijona evrov, je bila podpisana marca 2023.
necenzurirano.si

Preberite še:
Skrivnostni Luksemburžani ubranili Antona Ropa

"Oba sta se hvalila, da obvladata občino in župana"

Na vprašanje, ali je Rop za ta posel lobiral na občini, je Unetič odgovoril: "Ne morem konkretno zatrditi, kdo od njiju je 'lobiral', saj tega nisem videl. Sta se pa oba hvalila, da obvladata občino in župana."

Podjetje ESOenergija je sicer energetsko sanacijo izpeljalo skupaj s partnerjem (podjetjem Tames) in sedmimi nominiranimi podizvajalci, med katerimi je bila tudi precej večja družba Esotech, ki zaposluje več kot 130 ljudi. Po načrtih bi se moral vložek v javno-zasebno partnerstvo podjetju ESOenergija v naslednjih 20 letih povrniti iz prihrankov, nastalih pri stroških, ki bi se zaradi energetske sanacije znižali. 

V številkah: če doseže dogovorjene prihranke pri energiji, podjetju ESOenergija pripada letno plačilo v višini 121 tisoč evrov (brez DDV). To mu očitno tudi uspeva, saj občina podjetja od januarja 2024 naprej nakazuje dobrih 10 tisoč evrov na mesec. V 20 letih si torej podjetje obeta 2,4 milijona evrov prilivov, pri čemer lahko prejme še nagrado za dodatne prihranke, višje od dogovorjenih. Od občine pa je že prejelo 1,5 milijona evrov nepovratnih sredstev.

Leta 2023 je tako podjetje ESOenergija, ki je imelo v povprečju le 1,4 zaposlenega, ustvarilo več kot dva milijona evrov prihodkov. A pri tem je zabeležilo le slabih 3.800 evrov dobička, saj je skoraj vse prihodke porabilo za plačilo storitev.