Ropovi prijatelji do posla pod mizo? Razkrivamo dokumente in povezave.
Več indicev bi lahko nakazovalo, da so projekt energetske sanacije javnih objektov v Mestni občini Slovenj Gradec pomagali pripravljati tudi ljudje, ki so pozneje sami dobili tri milijone evrov vreden posel. Kaj smo našli v dokumentih?

V začetku meseca smo objavili zgodbo o tri milijone evrov vredni energetski sanaciji javnih objektov v Mestni občini Slovenj Gradec. Pri tem projektu je kot zasebni partner sodelovalo podjetje ESOenergija, za katerim se po pričevanju nekdanjega direktorja Alojza Unetiča skrivata dve osebi. To sta nekdanji premier Anton Rop in podjetnik Andrej Osana.
Medtem ko so v podjetju to zanikali, Rop na naša vprašanja o tem ne odgovarja. Do zdaj sicer ni bilo jasno, zakaj bi Rop in Osana delovala v ozadju podjetja, ki je leta 2022 dobilo posel na Mestni občini Slovenj Gradec, četudi takrat ni imelo zaposlenih. Toda nadaljevanje zgodbe daje do zdaj znanim dejstvom novo razsežnost.
Danes namreč razkrivamo, da je praktično vso dokumentacijo, na podlagi katere je občina izvedla javni razpis, pripravljalo podjetje, ki je povezano z Andrejem Osano. Torej z enim od dveh domnevnih dejanskih lastnikov podjetja ESOenergija, ki je pozneje dobilo ta posel.
Je skupina ljudi okrog podjetja ESOenergija sama sebi uredila posel, za katerega je občina pridobila dobrih 1,5 milijona evrov nepovratnih evropskih sredstev? Kaj je o tem razvidno iz javno dostopnih dokumentov?
Preberite še:
"Anton Rop je osebno zahteval, naj nakažem 20 tisoč evrov. Ker jih nisem, sem moral oditi."
So projekt pripravljali ljudje, ki so pozneje dobili posel?
Podjetje ESOenergija je bila ustanovljeno novembra 2018. Le nekaj dni pred tem je na lokalnih volitvah v Slovenj Gradcu v prvem krogu prepričljivo zmagal Tilen Klugler (SD), ki je nato še v drugem krogu porazil dotedanjega župana Andreja Časa. Čeprav je Klugler v predvolilnih razpravah govoril, da je proti "dragim javno-zasebnim partnerstvom", si je po izvolitvi očitno premislil.
Eden od prvih projektov slovenjgraške občine pod njegovim vodstvom je bila namreč energetska sanacija javnih stavb. Med letoma 2019 in 2021 je občina začela naročati in pridobivati investicijsko dokumentacijo za izpeljavo projekta. Nato je objavila javni razpis za izvedbo javno-zasebnega partnerstva, na katerem je zmagalo podjetje ESOenergija.
Tu pridemo do bistva: praktično vse dokumente za projekt je izdelalo podjetje GE Projekt iz Ljubljane. Ena od ključnih oseb v tem podjetju je Andrej Osana. Po javno dostopnih podatkih je imel pomembno vlogo pri pripravi dokumentacije za razpis, ki ga je pozneje dobilo podjetje, za katerim naj bi se sam skrival skupaj z Ropom.
Preberite še:
Dokumenti: Anton Rop je v ozadju podjetja, ki je dobilo trimilijonski javni posel
Občini svetovali, naj najde zasebnega partnerja
Osana je nekdanji lastnik energetske skupine Genera, ki je leta 2013 končala v stečaju. Pomemben del njene ekipe se je preselil v podjetje GE Projekt. Enako je storil tudi Osana.
V imenu podjetja GE Projekt je tako Osana delal tudi na projektu v Slovenj Gradcu. Iz javno dostopne dokumentacije je razvidno, da je leta 2020 sodeloval pri pripravi identifikacije investicijskega projekta (DIIP) za občino. Dokument vključuje tudi ekonomsko analizo, ki je ugotovila, da projekt energetske sanacije iz finančnega vidika res ni upravičen, saj bo prinašal izgubo, a da ima "širši družbeni pomen".
Še pomembneje: isti dokument, ki ga je pomagal pripravljati Osana, je občini svetoval, naj projekt izvede po modelu javno-zasebnega partnerstva, saj da je to zanjo najbolj ugodno. Občina je tako jeseni 2022 za zasebnega partnerja izbrala podjetje ESOenergija.
To je imelo takrat dva uradna lastnika: Dejana Baša iz Litije in Matica Kimovca, ki je po naših podatkih zet Antona Ropa. Kot je razbrati iz izjav Alojza Unetiča, ki je podjetje ESOenergija vodil od novembra 2021 do novembra 2022, sta bila Kimovec in Baš zgolj papirnata lastnika podjetja. Dejansko naj bi se za prvim skrival Anton Rop, za drugim pa Andrej Osana.
Preberite še:
Objavljamo sodbo, zaradi katere mora država Antonu Ropu plačati 100 tisoč evrov
Povezave med akterji, ki jih ti zanikajo
Tudi med Andrejem Osano in Dejanom Bašem smo našli povezavo. Baš je bil namreč računovodja Genere, ki jo je lastniško obvladoval Osana. Poleg tega je bil Baš vrsto let direktor podjetja ES Inženiring v lasti Janeza Raka, trenutnega lastnika podjetja GE projekta.
Omrežje, ki je pripravilo in izvedlo projekt energetske sanacije javnih stavb
Z vprašanji smo se pred dnevi obrnili tako na Osano kot na podjetje GE Projekt, vendar nismo prejeli nobenega odgovora. Kimovec pa nam je prek odvetnika pojasnil, da "podjetje ESOenergija ni v poslovnih odnosih z Andrejem Osano" in da nima skritih oziroma slamnatih lastnikov. Odločno so zanikali, da bi ESOenergija s podjetjem GE Projekt kakorkoli poslovno sodelovala pri projektu v Slovenj Gradcu.
Kot smo že poročali, so se za ta posel potegovali trije ponudniki: ob podjetju ESOenergija še družbi Interenergo in Resalta. Novembra 2022, dan po lokalnih volitvah, na katerih je Klugler kot edini kandidat dobil nov mandat župana, se je občina odločila posel oddati ESOenergiji.
"Rop in Osana sta se hvalila, da obvladata občino"
"Ne morem konkretno zatrditi, kdo od njiju (Osana ali Rop, op. a.) je 'lobiral', saj tega nisem videl. Sta se pa oba hvalila, da obvladata občino in župana," nam je pred časom dejal Unetič.
Te navedbe je župan Klugler zanikal. "Župan dopušča možnost, da sta se z gospodom Ropom v zadnjih petih letih kdaj bežno srečala na kakšnem javnem dogodku, vendar med njima ni bilo nobenih stikov v zvezi s projektom," so sporočili z občine. Na vprašanje, ali je imel Klugler stike s kom iz podjetja ESOenergija, pa so na občini odgovorili, da "pri izvedbi projektov z izvajalci sodelujejo strokovne službe".
Eden od podizvajalcev podjetja ESOenergija pri projektu je bilo tudi javno podjetje Komunala Slovenj Gradec, ki je v 88-odstotni lasti občine.
S položaja direktorja je sicer Unetič po lastnih besedah moral oditi, ker je zavrnil zahtevo Antona Ropa, naj Maticu Kimovcu nakaže 20 tisoč evrov. To bi moral storiti v dveh obrokih, plačilo pa formalno pokriti z naročilnicami za različne storitve. Te so bile po Unetičevem prepričanju fiktivne. Unetič nam je zatrdil, da ima za te navedbe tudi pisne dokaze.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke