Ministrica Bratušek v spremstvu župana Jankovića na gradbišču železniške postaje
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si bo danes v spremstvu ljubljanskega župana Zorana Jankovića, generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa ter predstavnikov Direkcije RS za infrastrukturo in izvajalca ogledala gradbišče na Železniški postaji Ljubljana.

Gre za enega največjih projektov v državi trenutno. Direkcija RS za infrastrukturo je lani septembra po dolgotrajnem postopku izbire in opravljenih pogajanjih izvedbo osrednjega dela nadgradnje ljubljanske železniške postaje oddala konzorciju vodilnih slovenskih gradbincev, na čelu z družbo SŽ-Železniško gradbeno podjetje (zraven so še Kolektor Igin, CGP in GH holding). Dokončna dogovorjena cena je 199,9 milijona evrov brez davka oziroma 243,9 milijona evrov z DDV.
Na javno naročilo, objavljeno v začetku marca lani, sta sicer prispeli ponudbi konzorcija z družbo SŽ-Železniško gradbeno podjetje (SŽ-ŽGP) na čelu, ki je ponudil, da bi dela izvedel za nekaj manj kot 247 milijonov evrov z davkom, in družbe VOC Objekti, ki bi dela opravila za 259,6 milijona evrov. Ker sta ponudbi presegali ocenjeno vrednost, so na direkciji konec pomladi sprejeli odločitev o neoddaji naročila, nato pa so s ponudnikoma izvedli konkurenčni postopek s pogajanji. Posel so na direkciji nato oddali tej skupini izvajalcev.
Izbrani konzorcij je poleg ponujene končne izpogajane cene po pojasnilih direkcije predlagal tudi skrajšanje roka dokončanja del in pridobitve potrdila o prevzemu s 24 na 22 mesecev od uvedbe v delo, tako da bodo lahko izpolnjeni pogoji za črpanje sredstev iz mehanizma za okrevanje EU po koronski krizi v okviru izvajanja načrta za okrevanje in odpornost. Slovenija je za projekt pridobila več kot 180 milijonov evrov.
Obsežna prenova
Prenova oziroma nadgradnja železniške postaje Ljubljana obsega nadgradnjo tirov z optimizacijo tirne sheme ter izvedbo šestih novih peronov na območju postaje z nadstreški in s prilagoditvami za gibalno ovirane osebe. Za varen in lažji dostop potnikov do peronske infrastrukture bodo zgradili nov nadhod s postajno dvorano z dvigali, tekočimi stopnicami in tekočimi trakovi za hitrejši prehod čez nadhod. Nadhod bo pešcem omogočal povezavo med središčem mesta in Bežigradom.
V postajni dvorani so predvideni prostori za prodajo kart, čakalnica za potnike, sanitarije in podobno. Skupna površina predvidenih objektov nadhoda s postajno dvorano je 13.665 kvadratnih metrov. Predvideni sta rekonstrukcija in razširitev obstoječega podhoda z ločenim podvozom za kolesarje ter ločenimi površinami za pešce pod vsemi postajnimi tiri, vključno z izvedbo dvigal za dostope na perone. Izvedli bodo tudi nadgradnjo in prilagoditev signalnovarnostnih, telekomunikacijskih in elektroenergetskih naprav ter novo vozno mrežo. Železniška postaja bo povezana tudi z novo avtobusno postajo Ljubljana, ki bo v prihodnjih letih zgrajena ob Vilharjevi cesti.
Začetek del so pristojni oktobra lani simbolično obeležili z odkritjem spominske plošče. Danes torej sledi obisk ministrice Bratušek, ki si bo v družbi ljubljanskega župana Jankovića, generalnega direktorja Slovenskih železnic Mesa ter predstavnikov Direkcije RS za infrastrukturo in izvajalca ogledala, kaj je bilo doslej narejenega.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke