Kako smo s pomočjo umetne inteligence Jelka Kacina ujeli na laži
Jelko Kacin, nekdanji vladni govorec za covid-19, je med prvim valom epidemije zanikal, da bi kadarkoli obiskal Krk. Pet let pozneje smo s pomočjo orodij umetne inteligence dokazali, da je lagal.

27. marca 2020 je takratni vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin na družbenem omrežju Twitter objavil sporočilo, v katerem je zaželel dobrodošlico državljanom Slovenije, ki so se domov vrnili iz Španije. K temu je priložil posnetek zaslona mobilnega telefona z aplikacije FlightRadar24.
Toda slaba dva meseca pozneje so nekateri uporabniki opazili, da je bil GPS signal telefona, s katerim je bil posnetek narejen, v tistem trenutku lociran na Hrvaškem.
S tem ne bi bilo nič narobe, če ne bi bile 27. marca 2020 meje že zaprte, državljanke in državljane Slovenije pa je Kacin v tistem času nagovarjal, naj ostanejo doma. Aplikacija FlightRadar24, ki zelo natančno prikaže lokacijo telefona, je tako pokazala, da je bil Kacin v času omenjene objave v bližini Krka, kjer ima tudi počitniško hišo.
Na tiskovni konferenci je Kacin to zanikal. "Odkar imamo razglašeno epidemijo, še nisem bil v tujini, niti na Hrvaškem niti v bližini otoka Krka. Res pa je, da pri nekaterih tvitih uporabim vse, kar mi kdo posreduje in se mi zdi relevantno. Gre za tvit, ki ima posnetek FlightRadar24 o približevanju letala, ki leti iz Španije proti letališču Ljubljana. Moti jih, da je telefon, na katerem je bil posnetek, narejen na Hrvaškem. A tam ni bil nobeden od mojih treh telefonov, dveh službenih in zasebni," je takrat izjavil Kacin.
Danes, natanko pet let pozneje, ga na laž postavljajo orodja umetne inteligence, ki jih takrat še ni bilo.
Kako je umetna inteligenca razkrinkala Kacina
27. marca 2020, ob 6h13, je Kacin objavil spodnje besedilo s pripetim zemljevidom aplikacije FlightRadar24.
6 ur in 47 minut pred tem (ob 00:26+1h) je bila narejena ekranska slika na Android napravi - FlightRadar24. Z modro piko je označen natančen GPS položaj osebe, ki je v roki držala telefon. V gneči na ekranu je to spregledala.
Ker želimo ugotoviti čimbolj natančno lokacijo osebe, uporabimo umetno inteligenco in povprašamo ChatGPT. Zahtevo in odgovor hranimo v uredništvu.
Sledi postopek, ki smo ga opravili po navodilu ChatGPT. Močno povečamo predel z modro piko in ga s programom za obdelavo slik obrežemo.
Pobarvamo Istro in del obale z belo barvo in narišemo rdeč center modre pike.
Pobarvano sliko potegnemo v Google Earth in jo naredimo delno prosojno. Raztegujemo in prilagajamo tako dolgo, da se obala morja vizualno ujema z zemljevidon Google Earth.
Kljub dokaj grobem zemljevidu - ena slikovna točka slike (pixel v angl.) meri približno pol kilometra - slika razkrije, da je bil telefon lociran na točno določenem predelu Krka.
Kako smo našli vas na Krku, kjer ima vikend Kacin
V Google Earth podrobno raziščemo področje rdeče pike, ki ponazarja center velike modre pike.
Še bolj približamo, da se pojavijo imena krajev.
Možna kraja, kjer je bila narejena ekranska slika programa FlightRadar24, sta le dva: Klimno in Šilo, saj se Čižići nahajajo na drugi strani zaliva.
Če dobro pogledamo prekrivanje Krka, vidimo, da bi lahko rdečo sliko še malce pomaknili v levo in navzgor.
S tem postane nedvoumno lokacija posnetka ekranske slike. To je Klimno.
Kaj ChatGPT ve o Kacinovem vikendu
Za končno preverbo relacij med lastniki stavb in kraji smo se zato, da vlogo umetne inteligence ohranimo do konca raziskave, obrnili na ChatGPT.
Slovenski politik Jelko Kacin ima hišo oziroma vikend na otoku Krk, Hrvaška. Ali lahko prosim poveš, v katerem kraju, naselju oziroma mestu.
Odgovor ChatGPT
Slovenski politik Jelko Kacin ima počitniško hišo v kraju Klimno na otoku Krk na Hrvaškem. Hiša je velika približno 200 kvadratnih metrov in leži nekaj minut hoje od morja. Parcela, na kateri stoji hiša, meri okoli 1000 kvadratnih metrov, vrednost zemljišča pa je ocenjena na približno 150.000 evrov. (Novice Svet24, NaDlani.si, Revija Reporter)
Sklep: Kacin je lagal
Že sama Kacinova prvotna izjava je bila nenavadna v delu, ko je govoril o svojih mobilnih telefonih. Lokacijski signal se namreč na teh napravah ne pojavlja kar tako. Sploh, ker je Kacin suvereno odgovarjal, da ni bil ne na Krku ne na Hrvaškem. Mimogrede: če nekdo ni bil na Hrvaškem, tudi na Krku ni mogel biti.
Kacin je sicer čakal skoraj sedem ur, da je objavil "twitt". Ni jasno, ali je to storil namerno ali ne. Če bi "twitt" v valu navdušenja poslal takoj, bi bil razkrit že brez uporabe umetne intelligence. Ne glede na vse ni treba ugibati, kdo je imel 27. marca 2020 v Klimnu, nekaj po polnoči, interes narediti posnetek zaslona.
Tako nas je uporaba navodil ChatGPT po petih letih pripeljala do jasnega zaključka, kaj se je dejansko zgodilo. Zmožnost umetne inteligence za obdelavo podatkov, avtomatizacijo in ustvarjanje presega vse prejšnje tehnološke dosežke, korenito pa ne spreminja le načina dela, učenja in življenja, ampak tudi politike - in medijev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke