Kdo je blokiral račune Turkov na drugem tiru? Zmagovalca stečaja Zidarjevega SCT.

Finančne težave turškega gradbinca na drugem tiru Divača-Koper so vsak dan večje. Danes razkrivamo, da sta jim račune blokirala dva od najbolj znanih igralcev na domačem sivem trgu financiranja.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
petek, 28. 3. 2025, 05:55


930061_039_turki
Medtem ko številni upniki čakajo in upajo na dogovor s Turki o plačilu neporavnanih obveznosti, je prvi med njimi izkoristil priložnost in začel z rubežem njihovega premoženja.
TomaĹľ PrimoĹľiÄŤ/FPA

Turški gradbinec Yapi Merkezi, ki skupaj s Kolektorjem CGP gradi 1,1 milijarde evrov vreden drugi tir železniške proge Divača-Koper, je v vedno večjih finančnih težavah.

Že več mesecev Turki zamujajo s plačili delavcem in podizvajalcem, ki naj bi jim dolgovali že okrog 20 milijonov evrov. Večina jih je zato že zapustila gradbišče, ki ga je marca praktično v celoti prevzel Kolektor CPG. Od tega tedna imajo podjetja iz skupine Yapi Merkezi tudi blokirane račune, a do zdaj ni bilo znano, zakaj.

Danes razkrivamo, da jih je blokiral eden pomembnejših igralcev na domačem sivem trgu financiranja. Gre za brata Boruta in Branka Brinška, od katerih si Turki že od leta 2023 na veliko posojajo denar. Znana sta tudi po stečaju SCT, nekoč največjega domačega gradbinca, kjer sta bila med redkimi zmagovalci.

Brata Brinšek zaenkrat od Turkov terjata plačilo najmanj 900 tisoč evrov zapadlih obveznosti z obrestmi. Po informacijah, ki nam jih je v zadnjih dneh potrdilo več virov, pa sta se lotila tudi njihovih strojev, tovornih vozil in drugega premoženja. 

Kako je nastal ta dolg? In kaj blokada pomeni za projekt drugega tira, ki je trenutno največji infrastrukturni projekt v državi? 

1709128489-dsc09498-1709128385374
Na ministrstvu za infrastrukturo, ki ga vodi Alenka Bratušek (na fotografiji), poudarjajo, da morajo izvajalci del redno izpolnjevati svoje obveznosti.
Sašo Švigelj

Preberite še:
Na drugem tiru se zapleta: Turki v težavah, kaj bo storila Alenka Bratušek?

Javnosti zamolčali, da jim je prvi upnik blokiral račune

V družbi Yapi Merkezi so se več kot pol leta izogibali odgovorom glede finančnih težav. Molk je v ponedeljek prekinil prokurist njene ljubljanske podružnice Samo Ivančič, ki je javnost obvestil o tem, da "potekajo pogovori s podizvajalci in dobavitelji o reprogramiranju finančnih obveznosti". Ti naj bi bili dokončani v nekaj tednih.

Toda Ivančič je javnosti zamolčal, da je okrajno sodišče v Ljubljani prav na isti dan prvemu med upniki dovolilo izvršbo. Že minuli četrtek je tako ugodilo predlogu podjetja Grad.In v lasti bratov Brinšek in izdalo sklep o izvršbi. Ta je stopila v veljavo v ponedeljek.

yapi-merkezi
Sklep o izvršbi, ki ga je izdalo ljubljansko sodišče.
Ajpes

Pri tem mu je dovolilo tako rubež sredstev na bančnih računih podružnice Yapi Merkezi in povezanega podjetja YM Construction kot tudi rubež premičnin. Med drugim je tako izvršitelj začel z zasegom in prodajo:

- množice gradbenih strojev,

- 29 tovornih vozil,

- dveh vlečnih vozil,

- štirih priklopnih vozil,

- šestih osebnih vozil in

- traktorja.

Na vseh teh strojih in vozilih sta imela brata Brinšek že pred tem vpisane zastavne pravice. Kolikšna je njihova ocenjena oziroma likvidacijska vrednost, še ni znano. Prav tako ne, ali presega skupno vsoto obveznosti Turkov do bratov Brinšek. Po naših zanesljivih informacijah pa sta kot upnik na tem premoženju vpisana na prvem mestu. To jima bo omogočilo prednostno poplačilo.

yapi-merkezi
Izvršbo na premoženju turških gradbincev je sprožilo podjetje Grad.in.
Ajpes

Preberite še:
Turki na drugem tiru prelisičili slovenske podizvajalce

Posodila jim je že več kot deset milijonov evrov

Kolikšen je skupni dolg Turkov do Brinškovih podjetij, ni znano. Po dostopnih podatkih pa presega deset milijonov evrov.

Brata Brinšek sta Turkom prvič priskočila na pomoč že jeseni 2023, ko je matična družba Yapi Merkezi zašla v finančne težave zaradi sporov na projektih v Afriki. Takrat si je Yapi Merkezi od podjetja Grad.In izposodil dva milijona evrov. Šlo je za premostitveno posojilo, ki je zapadlo v plačilo januarja 2024. 

V istem času je gradbišče drugega tira zaradi neplačanih obveznosti zapustil prvi podizvajalec. Šlo je za podružnico turškega podjetja Türkcan, ki je imelo v Sloveniji več deset zaposlenih. Takrat je del turških delavcev, ki so delali na gradbišču drugega tira, stavkal zaradi neizplačanih nadur in prenizkega plačila. 

yapi-merkezi
Blokada računov se je začela v ponedeljek.
EBONITETE.SI

Strasti je začasno pomiril dogovor z vodstvom državnega podjetja 2TDK, ki ga vodi Matej Oset. Toda Turkom je nekaj mesecev zatem spet zmanjkalo denarja. Julija 2024 so si od Brinškov najprej izposodili 1,5 milijona evrov, nekaj tednov pozneje pa v več obrokih še enkrat tolikšen znesek. Teh posojil niso v celoti vrnili, temveč so jih nato podaljševali. 

Preberite še:
Težave na drugem tiru: Turki odhajajo, prihaja 20-milijonski aneks

Turki na papirju še zraven, a jih na terenu skoraj ni več 

Dogajanje je doseglo vrhunec septembra 2024, ko so si Turki od bratov Brinšek izposodili novih pet milijonov evrov. Takrat so v gradbenih krogih že krožile informacije o tem, da je Yapi Merkezi zašel v velike finančne težave. Turki so imeli na gradbišču v Sloveniji precej manj delavcev kot leta 2023.

Nazadnje so decembra 2024 pri drugem podjetju bratov Brinškov najeli še pet milijonov evrov visoko posojilo. Obe največji posojili bi morali Turki vrniti do julija letos, a jim to očitno ne bo uspelo. 

Že v začetku februarja smo prvi poročali, da Yapi Merkezi z gradbišča drugega tira pospešeno umika delavce in mehanizacijo. V podjetju 2TDK so takrat odločno zanikali, da bi Turki zapuščali Slovenijo. Toda podoba na terenu je drugačna: v zadnjih tednih je turški del projekta praktično v celoti začel prevzemati Kolektor CPG. Turki sicer uradno ostajajo partnerji v projektu, zanj pa naj bi od 2TDK prejeli tudi potrjeno referenco.

929057_turkiorehek-1
Turški gradbinec Yapi Merkezi je iz Slovenije že umaknil večino gradbene operative.
Veronika Rupnik Ženko

Izvršba na premoženju Turkov v Sloveniji bo njihov dejanski umik zelo verjetno le še pospešila. Še posebej, če bo sprožila val izvršb drugih upnikov, ki so jih Turki do zdaj očitno uspešno prepričevali, naj pri čakanju na poplačilo dolga ne posežejo po najbolj skrajnih ukrepih.

Kupila polovico hiše Ivana Zidarja

Gre sicer za podobno zgodbo, kot smo jo videli leta 2011, torej v obdobju serijskih propadov največjih slovenskih gradbincev po izbruhu finančne krize. Takrat sta brata Brinšek ustvarila velike zaslužke s terjatvami do SCT, ki sta jih odkupovala tik pred stečajem tega gradbenega velikana. 

Njuno je namreč tudi podjetje E-Solventa, ki je od posameznih upnikov poceni odkupilo za dobrih 500 tisoč evrov bruto zavarovanih terjatev. Sklenilo je odličen posel. Do danes je E-Solventa prejela približno 900 tisoč evrov poplačil in tako ustvarilo 400 tisoč evrov čistega dobička.

ivan zidar
Brata Brinšek sta med redkimi zmagovalci stečaja SCT Ivana Zidarja (na fotografiji). Kupovala sta tudi njegovo premoženje.
Mediaspeed

V tem času sta kupovala tudi premoženje SCT, med drugim nekdanje poslovne prostore na Slovenski cesti, kjer je imel pisarno tudi Ivan Zidar. Stečaj SCT že več kot desetletje vodi Leon Benigar Tošič, s katerim sta Brinška tudi poslovno sodelovala. Leta 2011 je namreč Benigar Tošič kot odvetnik E-Solvente vlagal izvršbe na premoženju propadlega gradbinca. 

Leta 2016 sta brata Brinšek od Vincencije Lambergar, soproge pokojnega Zidarja, odkupila polovico 281 kvadratnih metrov velike družinske hiše na Zelenovi ulici v Ljubljani. Dobrih 130 tisoč evrov je želela izterjati tudi od Zidarja oziroma njegove stečajne mase, a se je zadeva preselila na sodišče, kjer pa sta izgubila.