Res vemo, da Janša v Izrael ne hodi tudi zaradi Pegaza, programske opreme za vohunjenje?
Če so bili odnosi z Izraelom še v 90. letih domena leve sfere slovenske politike, je tam danes "doma" Janez Janša. A še vedno nimamo odgovora na ključno vprašanje: kaj je tisto, kar ga v zadnjih letih tako vleče v Izrael?

Sredi februarja sta dve novinarki srbske preiskovalne mreže BIRN na aplikacijo Viber istočasno dobili dve identični sporočili. "Imaš ti informacijo, da je on naslednji? Jaz sem slišala nekaj popolnoma nasprotnega," je pisalo v sporočilu, poslanem z neznane številke, v katerem je bila tudi povezava do lažne spletne strani portala N1.
Nobena od novinark ni odprla te povezave. Ker se jima je vse skupaj zdelo čudno, sta telefona predali forenzikom organizacije Amnesty International. Ti so pred dnevi potrdili, da sta bili tarči neuspelega poizkusa vohunjenja.
Če bi ena od novinark odprla povezavo iz sporočila, bi na svoj telefon avtomatično namestila tudi Pegaz, zloglasno izraelsko programsko opremo za vohunjenje. Ta omogoča sledenje praktično celotni komunikaciji napadene tarče, ne da bi ta zaznala, da se dogaja karkoli nenavadnega.
Po oceni Amnesty International ni nobenega dvoma, da je v ozadju poizkusa tega napada režim Aleksandra Vučića. Ista organizacija je namreč že pred tem v Srbiji zabeležila tri podobne napade. In tu pridemo na točke, ki bi morala dvigniti marsikatero obrv tudi v Sloveniji.
Preberite še:
Kaj Janez Janša spet počne v Izraelu: tam je skupaj z Miloradom Dodikom
Janša in Netanjahu kot velika prijatelja
V tem trenutku niti ni pomembno, ali ima Vučićev režim res Pegaz ali pa mu ga Izraelci zgolj občasno posojajo za nadzor nad kakšno telefonsko številko. Bistveno je, da ga srbske obveščevalne službe več kot očitno uporabljajo in to za sledenje lastnim državljanom.
Prav tako vemo, da Vučić ni edini šef države na teh prostorih, ki uporablja izraelsko opremo za vohunjenje. Na Madžarskem so že leta 2021 priznali, da tamkajšnje notranje ministrstvo uporablja Pegaz. Z njim je oblast Viktorja Orbana vohunila za odvetniki, novinarji in opozicijskimi politiki. Od lani jeseni ima po poročanju medijev dostop do Pegaza tudi Slovaška, ki jo vodi populist Robert Fico.
Orban, Fico in Vučić imajo več skupnih točk. Za nas sta pomembni dve: vsi so v odličnih odnosih z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem - in Janezom Janšo.
Tudi odnosi med Janšo in Netanjahujem so vedno bolj pristni in topli. V dveh, ko Izrael nadaljuje etnično čiščenje v razrušeni Gazi, je Janša v Jeruzalemu obiskal konferenco, ki jo je organiziral Netanjahujev minister, nanjo pa je prišlo več skrajno desnih evropskih politikov.
Preberite še:
So Orbanovi z izraelsko opremo vohunili tudi v Sloveniji?
Kaj je tisto, kar Janšo vleče v Izrael?
Janša je bil v Izraelu že dvakrat v dobrem letu dni. Tam se srečuje z ministri, javno obljublja selitev slovenske ambasade v Jeruzalem, hodi po dogodkih, obiskuje kibuce, kjer je Hamas moril prebivalce, srečuje se s podjetniki, sestaja z vodilnimi obveščevalci ...
Ko je bil Janša premier, so na pročelju sedeža vlade visele tudi izraelske zastave. Iz nekdanjega ministra za obrambo, ki je svojemu nasledniku Jelku Kacinu očital, da zapravlja stotine milijonov evrov za orožarske nakupe v Izraelu, se je Janša spremenil v fanatičnega zagovornika Izraela in njegove politike do Palestincev. Ko je šel decembra 2020 na obisk k Netanjahuju kot premier, je govoril o "začetku čudovitega prijateljstva". Izraelski ministri mu to vračajo z objavami, v katerih pišejo o Janši kot "bivšem in – upajmo, da – bodočem premierju".
Toda še vedno ne vemo odgovora na vprašanje, zakaj. Kaj bi lahko bilo tisto, kar Janšo tako vleče v Izrael?
Od tu naprej smo na polju špekulacij, a lahko vseeno poizkusimo. Morda se odgovor skriva v eni večjih, še danes nepojasnjenih skrivnosti slovenske politike, ki je povezana z Izraelom.
Skrivnostni sestanek v Tel Avivu
Ko je šel Janša decembra 2020, devet mesecev po prevzemu oblasti, v Izrael, se je tam sestal tudi s predstavniki podjetja NSO Group, ki izdeluje in prodaja Pegaz. Tega srečanja v javno objavljenem programu in uradnih sporočilih z obiska niste mogli zaslediti. Informacijo o srečanju je šele več mesecev pozneje objavil portal Oštro.
O čem natančno se je Janša pogovarjal z NSO Group, še danes ne vemo ničesar. Si je želel na lastne oči ogledati, kako v praksi deluje Pegaz? Je šel tja zgolj iz radovednosti? In kdo mu je ta sestanek uredil, če ne ljudje iz kroga Netanjahuja? So ga slovenski strani ponudili sami ali na željo Janševega kabineta?
V vsakem primeru je jasno nekaj. Če so bili odnosi z Izraelom še v 90. letih, v obdobju Šimona Peresa in pozneje, domena leve sfere slovenske politike, je tam danes "doma" Janša. Ali drugače: Darko Horvat, največji domači tajkun, ki je zatočišče našel v izraelskih finančnih krogih, se danes ne kaže več z Milanom Kučanom, ampak sodeluje s Francijem Matozem.
Preberite še:
Pidovski tajkun, Matoz in skrivni sestanek na Smledniku #foto
Pegaz – sanje vsakega avtokrata
Janša je pač še enkrat več, tako kot po begunski krizi leta 2015, ujel val geopolitičnih sprememb. Če evropska skrajna desnica še nedolgo nazaj ni zmogla skrivati prezira nad Judi ali pa je celo relativizirala holokavst, jo je Netanjahujev Izrael v obdobju, ko potrebuje vsakega zaveznika, prisrčno stisnil k sebi. Nova mantra se glasi: Izrael in evropska desnica imata skupnega sovražnika – to so islamski teroristi in evropska levica, ki jih podpira s svojim bojem za Palestino. Kot bi poslušali Janšo.
V teh okoliščinah je res težko verjeti, da Izrael, dokler je tam na oblasti Netanjahu, novim zaveznikom ne bo želel tudi aktivneje pomagati. Interesi obeh strani se srečajo prav pri Pegazu in drugi programski opremi za vohunjenje. Gre za eno od najmočnejših zunanjepolitičnih orodij Izraela, ki je na vrhu seznama želja vsakega avtokrata. To razkriva že seznam javno znanih kupcev.
Janševa politična preteklost kaže naklonjenost do uporabe obveščevalnih metod v boju s političnimi nasprotniki in kritiki. Še enkrat: smo na polju špekulacij. Toda prihaja čas, ko bomo morali biti vsi skupaj precej bolj pozorni na Janševe stike z Izraelom. Kjer je veliko dima, pa je ponavadi tudi ogenj.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke