Afera sodna stavba: koga vse je kazensko ovadil NPU
NPU je v zadevi sodna stavba na tožilstvo kazensko ovadil pet oseb. Kdo je med ovadenimi?

Na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so danes potrdili, da so v zadevi sodna stavba na specializirano državno tožilstvo vložili ovadbo zoper štiri fizične in eno pravno osebo zaradi zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in ponarejanja listin.
Kdo so ovadeni, na policiji ne razkrivajo. Po naših informacijah pa so to:
- Uroš Gojkovič, nekdanji generalni sekretar na ministrstvu za pravosodje,
- Simon Starček, nekdanji vodja službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu, ki je bil vodja projekta nakupa sodne stavbe,
- Sebastjan Vežnaver, primorski podjetnik, ki je državi za 7,7 milijona evrov prodal stavbo na Litijski,
- Breda Zorko, pooblaščena cenilka, ki naj bi pripravila cenitev, s katero so upravičili državni nakup nepremičnine po visoki vrednosti. Pod to cenitev je bil podpisan sodni cenilec Anton Rigler, ki je pozneje priznal, da je njena avtorica Zorko.
Kot smo neuradno izvedeli, je ovadeno tudi Vežnaverjevo podjetje Rezidenca Rajski vrt. To je imelo v lasti sodno stavbo in ga je Vežnaver po medijskem razkritju afere preimenoval v Cenzurirano d.o.o.
Preberite še:
Afera sodna stavba: policija sumi, da je bil posel z Vežnaverjem dogovorjen vnaprej
Revizorka, ki je poslušala le glavna osumljenca iz afere Litijska, ovadila šefa NPU
Kaj so ugotovili na NPU
"Dve izmed navedenih oseb sta osumljeni zlorabe položaja v nakupno prodajnem postopku nakupa stavbe za potrebe delovanja pravosodnih organov, ki je bila v posledici njunega medsebojnega usklajenega delovanja ter usklajenega delovanja s prodajalcem kupljena po bistveno previsoki ceni, saj jo je prodajalec od junija 2020 neuspešno prodajal za nižjo ceno," so pojasnili na NPU.
"Osumljeni osebi sta poskrbeli in besedilo javnega poziva za nezavezujoče zbiranje ponudb priredili, da je pogojem najbolj ustrezala prav stavba na Litijski cesti 51 v Ljubljani," so dodali. Po naših informacijah gre za Gojkoviča in Starčka.
"Pomoči pri izvršitvi kaznivega dejanja je osumljena oseba, ki je priskrbela ponarejeno poročilo o oceni vrednosti nepremičninskih pravic ter energetsko izkaznico, ki ni izkazovala dejanskega stanja oz. ni izkazovala ustrezne energetske učinkovitosti, vse z namenom, da je svoji gospodarski družbi pridobila protipravno premoženjsko korist v višini razlike med oglaševano vrednostjo stavbe in dejansko prodajno ceno, to je 2,9 milijona evrov," so še povedali na NPU.
Tolikšno nezakonito premoženjsko korist naj bi pridobilo prej omenjeno Vežnaverjevo podjetje, ki je državi prodalo nepremičnino.
Preberite še:
Afera sodna stavba: ko je država plačala milijone, jih je Vežnaver takoj nakazal naprej
Država naj bi stavbo preplačala
Spomnimo, ministrstvo za pravosodje je za stavbo na Litijski plačalo skoraj osem milijonov evrov, ne da bi pred tem pridobilo neodvisno cenitev. Nepremičnino mu je prodal Sebastjan Vežnaver, ki je stavbo leta 2019 iz stečajne mase kupil za slaba dva milijona, nato pa jo je prodal za šest milijonov evrov dražje.
Kot smo januarja in februarja razkrivali na necenzurirano.si, je ministrstvo kot kupec vse ključne podatke o zgradbi pridobilo od Vežnaverja. Pri tem je verjelo cenitvi, pod katero se je podpisal njen lažni avtor, in izmeri prostorov, pri kateri ni sodeloval niti en geodet. Pravih pogajanj, v katerih bi predstavniki ministrstva skušali zbiti ceno, po javno dostopnih podatkih sploh ni bilo.
Uradnih informacijah o preiskavi ni mogoče dobiti. Kot smo neuradno izvedeli, pa kriminalisti ugotavljajo, da je država zgradbo na Litijski preplačala. Preiskava naj bi bila zato usmerjena v dokazovanje sumov, da je šlo pri nakupu zgradbe na Litijski cesti za vnaprej dogovorjen posel. Pri tem naj bi Gojkovič in ostali odgovorni:
- prezrli tudi opozorila nekaterih zaposlenih na ministrstvu, da dotrajan in zapuščen objekt, ki ga je državi prodal Vežnaver, ni primeren za prostore sodišč,
- po objavi javnega natečaja, na katerem so prejeli tri ponudbe, začeli pogajanja zgolj z Vežnaverjem,
- ministrstvu za finance pošiljali investicijsko dokumentacijo, ki je niso potrdile strokovne službe ministrstva.
Preberite še:
Afera sodna stavba: država od Vežnaverja "pozabila" kupiti eno od parcel
Koga vse je afera že odnesla
Zaradi afere je odstopilo več vidnih funkcionarjev. Nazadnje ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, ki je prevzela objektivno odgovornost za sporni nakup. Pred tem je poskrbela za zamenjavo oziroma razrešitev ključnih akterjev posla.
To so državni sekretar na ministrstvu Igor Šoltes, pa tudi visoka uslužbenca Uroš Gojkovič in Simon Starček. Prva dva sta vidna člana stranke SD. Zadnji pa je nekdanji član SDS, ki je v času prejšnje vlade zasedal pomemben položaj na Finančni upravi RS (Furs).
S položaja je odstopil glavni tajnik SD Klemen Žibert, ki se je operativno vmešaval v nakup stavbe na Litijski cesti in se brez vednosti Švarc Pipan srečeval z uradniki oziroma funkcionarji na ministrstvu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke