Matej Lahovnik in Milan Medved bosta nadzirala milijardno sanacijo Šaleške doline

Zakaj bodo nad gospodarskim in energetskim preoblikovanjem Šaleške doline bdeli tudi posamezniki iz afere TEŠ6, ki je regijo pomagala pahniti v sedanji položaj? Med njimi so nekdanji minister, bivši direktor premogovnika, nekdanji prvi nadzornik HSE ...

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
sreda, 2. 4. 2025, 05:55


matej lahovnik-pl
Matej Lahovnik (na fotografiji) je bil minister za gospodarstvo v ključnem obdobju priprave in zapiranja finančne konstrukcije za projekte TEŠ6.
Primož Lavre

Milan Medved, nekdanji generalni direktor Premogovnika Velenje, ki je bil leta 2019 zaradi oškodovanje te družbe pravnomočno obsojen na plačilo 130 tisoč evrov odškodnine, ima novo funkcijo.

Konec marca je postal stalni član delovne skupine za spremljanje gospodarskega in energetskega prestrukturiranja Šaleške doline na območju Mestne občine Velenje. Vanjo ga je imenoval župan Peter Dermol in to kot predstavnika opozicije v mestnem svetu. Ena glavnih nalog komisije bo nadzor nad ukrepi in posledicami zapiranja Premogovnika Velenje, ki bo po trenutni oceni stalo vsaj milijardo evrov.

Medved bo v skupini sedel skupaj z ostalimi 16 člani, med katerimi sta tudi Matej Lahovnik in Franc Žerdin. Lahovnik, ki je bil imenovan kot predstavnik civilne družbe, je nekdanji minister za gospodarstvo v času priprave 1,43 milijarde evrov vrednega šestega bloka TE Šoštanj (TEŠ6). Žerdin pa je v istem obdobju vodil nadzornike Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki so jeseni 2010 želeli preprečiti zamenjavo direktorja TEŠ Uroša Rotnika, prvega obtoženega na sojenju v zadevi TEŠ6. 

Kako je torej mogoče, da bodo nad prestrukturiranjem Šaleške doline bdeli tudi posamezniki iz afere TEŠ6, ki je regijo pomagala pahniti v sedanji položaj? 

312488045_124736240383908_8785419718278607277_n
Milan Medved (na fotografiji), nekdanji direktor Premogovnika Velenje, ki ga je s slabimi poslovnimi odločitvami pred desetletjem spravil na rob stečaja.
Facebook

Preberite še:
Kdo so krivci za propadli projekt TEŠ6: Rotnik, Pahor, Lahovnik, Janša ...

Premogovnik kot direktor pahnil na rob stečaja

"Proces prestrukturiranja regije bo imel pomembne socialne, gospodarske in okoljske posledice, zato je nujno zagotoviti, da se negativni vplivi čim bolj omilijo, hkrati pa spodbudi trajnostni razvoj. Ustanovitev delovne skupine za spremljanje procesa prestrukturiranja je nujno potrebna, da bi zagotovili preglednost, usklajenost in učinkovitost vseh izvedenih ukrepov," so v sklepu o ustanovitvi delovne skupine zapisali na Mestni občini Velenje.

"Delovna skupina bo spremljala aktivnosti, da bodo vsi ukrepi usmerjeni v uresničitev strateških ciljev," so poudarili na občini, kjer skupino vidijo kot "trden mehanizem za podporo procesu prestrukturiranja".

Med vsemi člani nove skupine je verjetno najbolj sporno imenovanje Milana Medveda. Ta je namreč Premogovnik Velenje že leta 2013 s slabimi poslovnimi odločitvami spravil na rob stečaja. V sedmih letih vodenja ga je iz družbe, ki praktično ni imela dolgov, spremenil v finančnega bolnika, ki je kmalu po njegovem odhodu zaradi več kot 160 milijonov evrov obveznosti do bank razglasil plačilno nesposobnost.

Pred neizbežnim stečajem ga je takrat z dodatnim kapitalom rešil njegov lastnik – državni HSE. 

Zunaj (10)
Medvedov največji greh je večletno zavajanje s premogom za TEŠ6. Ves čas je celotni državi zagotavljal, da ga je dovolj in to po dostopni ceni. Danes je jasno, da temu ni tako.
PV

Preberite še:
Buldožer iz Šoštanja, ki je povozil Slovenijo

130 tisoč evrov ni plačal Medved, ampak zavarovalnica

Pozneje je premogovnik proti Medvedu vložil tožbo zaradi oškodovanja družbe. Razlog: z njo je zahteval odškodnino zaradi spornega posla, ki ga je Medved leta 2012 sklenil z Mestno občino Velenje. 

Šlo je za 15-letni zakup degradiranega zemljišča, ki leži v pridobivalnem območju premogovnika, v neposredni bližini deponije pepela, za katerega je premogovnik plačal več kot 130 tisoč evrov. Za primerjavo: po takratnem ceniku sklada kmetijskih zemljišč bi zanj odštel slabih 1500 evrov, torej skoraj 90-krat manj. 

Leta 2019 je bil Medved pravnomočno obsojen, toda 130 tisoč evrov z obrestmi je plačala ena od tujih zavarovalnic, pri kateri je imel premogovnik zavarovano odgovornost organov vodenja in nadzora. Že pred tem je Medved praktično vse nepremično premoženje prenesel na sorodnike. 

Preberite še:
Provizije za TEŠ6 so izginile v Švici, vodilni pa so skrili premoženje

Za ogrevanje doline bo šlo 400 milijonov evrov 

Medved je imel pomembno vlogo tudi v času priprave in gradnje projekta šestega bloka TEŠ, pri katerem je zavajal s ceno premoga. Dajal je nerealna zagotovila, da bo lahko Premogovnik Velenje dolgoročno preživel s prodajo lignita elektrarni po ceni 2,25 evra na gigadžul. To je bila ena od zavez, na podlagi katere je parlament leta 2012 za projekt TEŠ6 odobril za 440 milijonov evrov poroštev države. 

sostanj, teš6
Za ogrevanje Šaleške doline bo šlo 400 milijonov evrov.
Bobo

Hitro se je izkazalo, da je šlo za lažna zagotovila. Kmalu po odobritvi poroštev je cena začela rasti, s čimer se je ekonomika projekta TEŠ začela podirati. Do danes se je že več kot potrojila. Po neuradnih podatkih trenutno znaša sedem evrov za gigadžul. 

Medved je večkrat javno zatrjeval, da je v premogovniku že v obstoječih izkopih dovolj zalog lignita za celotno življenjsko dobo TEŠ6 do leta 2054. Pozneje se je izkazalo, da temu ni tako. 

Medtem je Lahovnik po ugotovitvah parlamentarne preiskovalne komisije, ki jo je vodil Matjaž Hanžek, med politično najbolj odgovornimi za 1,41 milijarde evrov vreden projekt. Ta se je v finančnem smislu že takoj po začetku obratovanja izkazal za nasedlega, zaradi česar je TEŠ z letošnjim letom prešel v last države. Delovanje elektrarne je uradno omejila na proizvodnjo toplote. To pa jo bo v prihodnjih treh letih stalo 400 milijonov evrov. 

Kdo so člani delovne skupine

Ob Medvedu, Lahovniku in Žerdinu so stalni člani delovne skupine še:

- Marjan Turnšek (opozicija),
- Petra Bevc,
- Ivan Planinc (oba koalicija),
- Tjaž Medved (Mladinski svet Velenje),
- Janko Pogorelčnik, direktor Šolskega centra Velenje,
- Boštjan Pokorny, dekan Fakultete za varstvo okolja,
- Sebastijan Seme, dekan Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru,
- Rok Plankelj, direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice,
- Simon Lamot, predsednik Sindikata Premogovnika Velenje,
- Žan Zeba, predsednik Konference sindikata SKEI Gorenje,
- Darija Vidmar, direktorica Finančnega urada Velenje,
- Jožef Kavtičnik,
- Branko Meh,
- Vlado Vrbič (vsi civilna družba).