Zaseg mobilnega telefona v šoli je dovoljen, a za kako dolgo?

Ukrepi, povezani z nedovoljeno uporabo digitalnih naprav, predvsem mobilnih telefonov, se med šolami razlikujejo. Zraven zakonskih določil, ki so precej ohlapna, jih praviloma opredeljujejo interni šolski akti. Medtem ko zaseg telefona učencu s pravnega vidika ni sporen, se pojavlja več vprašanj o tem, v kakšnem časovnem obdobju in komu natančno mora biti vrnjen, kot tudi, ali takšen zaseg pomeni vdor v zasebnost. Informacijski pooblaščenec je prepričan, da bi ob zasegu telefon nemudoma morali ugasniti.

Avtor: Štajerski tednik / Dženana Kmetec
nedelja, 20. 4. 2025, 05:57


dz-telefon1
Mobilni telefoni so prepovedani v vseh šolah.
Freepik

Na večini osnovnih šol veljajo podobna pravila o (ne)uporabi mobilnih telefonov in drugih digitalnih naprav, kot so pametne ure, tablice ipd. Tudi ukrepi so primerljivi, a se vendar v določenih pomembnih točkah razlikujejo. Praksa številnih šol je, da se ob zasegu naprava shrani v tajništvu ali preda svetovalni delavki šole, ki o tem obvesti starše. Praviloma so ti pozvani k prevzemu zasežene naprave. Ob dogovoru z zaposlenimi na šoli pa se telefon v nekaterih primerih preda tudi učencu. Prav. T too je odvisno od odločitev vodstva posamezne šole.

»Sinu so zasegli telefon, zato so me klicali iz tajništva, naj pridem ponj. To bi lahko storila do 15. ure, ampak ker delam, je to nemogoče. Prosila sem, ali ga predajo njemu, pa niso želeli. Potemtakem si torej moram vzeti dopust, da lahko grem v šolo za eno minuto prevzet telefon, čeprav z njim sploh ni telefoniral, je pa ga v šolski avli imel v roki,« pravi Mojca, mama Jake, ki obiskuje deveti razred ene izmed podravskih šol.

Šola sicer ima zakonsko podlago, da lahko učencu zaseže telefon. To ureja Zakon o osnovni šoli, na podlagi katerega se sprejemajo pravilniki o dolžnostih in pravicah učencev.

To tematiko je pred časom obravnaval tudi informacijski pooblaščenec, ki je v enem izmed primerov zapisal, da ni sporno, če se telefon učencu odvzame, da pa ga je v izogib vdoru v zasebnost treba nemudoma ugasniti. Tako ne pride do nepooblaščenih vpogledov, kar bi predstavljalo kršitev zakonodaje s področja varstva osebnih podatkov.

Uvajajo še rigoroznejše ukrepe: telefon bi zasegli za ves teden

Svet staršev OŠ Olge Meglič, ki ga vodi predsednik Milan Klemenc, je pred nekaj dnevi sprejel predlog, da se bi zasežene telefone učencev staršem vračali le enkrat tedensko, ob ponedeljkih, ob točno določeni uri. To pomeni, da bi lahko telefon v šoli hranili tudi ves teden, če starš takrat ne more ponj, pa še dlje. Klemenc je prepričan, da je to smiseln in potreben ukrep: »Nekateri otroci mislijo, da lahko gredo čez vse meje. Treba je določiti pravice in dolžnosti ter vzpostaviti hierarhijo. Tako ne gre več.«

Na pomisleke o tem, ali je svet staršev sploh pristojen za sprejemanje takšnih ukrepov, pa: »Takšna odločitev je skladna z našimi pooblastili, ukrep se enostavno zapiše v hišni red šole.« Odzivi staršev so različni.

Več v Štajerskem tedniku