Kako se je Borut Dolanc, prvi operativec SDS, poceni dokopal do apartmaja v Kranjski Gori
Kako je generalni sekretar SDS Borut Dolanc prišel do stanovanjske nepremičnine na elitni lokaciji v Kranjski Gori? In kaj ima s tem njegov nekdanji delodajalec, podjetje v posredni lasti države?

Borut Dolanc je od leta 2019 generalni sekretar stranke SDS. Je eden njenih ključnih operativcev, v času tretje Janševe vlade pa je imel pomembno vlogo pri kadrovanju v državnih podjetjih. Uradno Dolanc ne velja za premožnega posameznika. Četudi ga občasno opazijo v oblačilih luksuznih znamk, je njegovo edino znano vrednejše premoženje stanovanje v Trbovljah, kjer živi že vrsto let.
Toda danes razkrivamo, da je Dolancu pred dvema letoma, kmalu po sestopu tretje Janševe vlade, z neverjetnim popustom uspelo priti do nepremičnine na elitni lokaciji.
Gre za apartma v Kranjski Gori, ki je uradno v lasti njegove soproge. Na trgu je vreden okrog 250 tisoč evrov, zakonca Dolanc pa je stal več kot pol manj. Za 50 kvadratnih metrov velik apartma sta tako plačala le 115 tisoč evrov oziroma 2.300 evrov na kvadratni meter.
A nenavadnih dogajanj v verigi poslov s tem apartmajem je še več:
- prejšnji lastnik apartmaja je bil obrtnik Robert Ahac iz Trbovelj, ki je po uradnih podatkih eden največjih donatorjev SDS.
- Ahac je apartma kupil leta 2020 od podjetja Spekter iz Trbovelj, ki je v lasti javnega stanovanjskega sklada. V preteklosti je to podjetje več let vodil prav Borut Dolanc.
- po uradnih podatkih je Ahac za apartma plačal več, kot je zanj pozneje iztržil ob prodaji zakoncema Dolanc. Takšen poslovni polom mu je uspel, četudi so šle v vmesnem času cene nepremičnin v Kranjski Gori v nebo.
Kako je torej generalni sekretar SDS prišel do elitne nepremičnine?
Preberite še:
Ko je Janša govoril na shodu, je generalni sekretar SDS sestankoval z Rastoderjem
Dolanc kot direktor kupil apartma, ki je zdaj v lasti soproge
Ko Borut Dolanc še ni bil v samem vrhu SDS, je bil ključni mož te stranke v Trbovljah. Od leta 2007 je bil direktor Domexa, hčerinskega podjetja državnega Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), ki je skupaj upravljalo več kot 900 stanovanj in poslovnih prostorov.
Leta 2011 se je podjetje Domex odločilo za nakup turistične nepremičnine na drugem koncu Slovenije. Novembra tistega leta je namreč Dolanc v imenu podjetja podpisal pogodbo o nakupu apartmaja v Kranjski Gori. Prodala ga je podjetnica iz Trbovelj, cena posla pa ni znana. Toda za nakup je podjetje Domex najelo 160.000 evrov posojila. To pomeni, da je najmanj toliko morala znašati tudi kupnina.
Že nekaj mesecev pozneje je Dolanc dobil novo službo. Postal je direktor stanovanjskega podjetja Spekter iz Trbovelj, temu pa se je konec leta 2012 pripojil Domex.
Preberite še:
Med donatorji Janševe SDS tudi bodoči šef Fursa
Dolanc na vprašanja ne odgovarja
Takoj po tem je apartma v Kranjski Gori dobil najemnika, ki je za njegovo uporabo plačeval 500 evrov mesečne najemnine.
Kdo je bil ta najemnik, ni znano. Prav tako ne, ali je bil to Dolanc ali kdo od njegovih družinskih članov. Več virov iz Kranjske Gore nam je namreč zatrdilo, da so generalnega sekretarja SDS v tem apartmaju videvali že dolgo preden je prešel v last njegove soproge. Dolanc nam na naša vprašanja ni odgovoril.
Dolanc je leta 2015 zapustil Spekter in se zaposlil na Slovenskih železnicah (SŽ). Leta 2019 je postal generalni sekretar SDS. Dobro leto dni pozneje je stranka prevzela vodenje vlade, nepremičnina v Kranjski Gori pa je znova zamenjala lastnika.
V podjetju Spekter so se namreč v začetku novembra 2020, ko prebivalci Slovenije zaradi epidemije nismo smeli prehajati občinskih meja, odločili za prodajo apartmaja. Kupilo ga je podjetje Ahac iz Trbovelj, njihov dolgoletni hišni vzdrževalec nepremičnin.
Preberite še:
Tako SDS nagradi svoje financerje
Sanjska cena: 2.300 evrov na kvadrat v Kranjski Gori
Tu stvari postanejo nenavadne. Po javno dostopnih informacijah je cena za apartma, ki jo je plačalo podjetje Ahac, znašala 118 tisoč evrov, torej nekaj več kot 2.300 evrov na kvadratni meter.
To je precej manj od takratnih prodajnih cen stanovanj v Kranjski Gori. Te so se po podatkih geodetske uprave (Gurs) v kraju takrat gibale med 2.800 in 3.700 evrov na kvadratni meter.
Tako nizka cena je še toliko bolj nerazumljiva, če jo primerjamo s kupnino, ki jo je leta 2011 za isti apartma odštel Domex pod vodstvom Dolanca. Kot že omenjeno, je ta znašala najmanj 160.000 evrov.
Kupila apartma z več kot sto tisoč evrov popusta
A sledila je še ena poceni prodaja istega apartmaja. Podjetje Ahac ga je namreč maja 2023 prodalo soprogi Boruta Dolanca, ki je po naših informacijah zaposlena v Ahacu.
Kupnina: 115 tisoč evrov oziroma nekaj manj kot 2.300 evrov na kvadrat. To je celo manj od cene, ki jo je za apartma leta 2020 plačal Ahac.
Tudi v tej transakciji ni mogoče najti nobene poslovne logike. Po podatkih Gursa so šle cene stanovanj v Kranjski Gori samo v letu 2021 navzgor za več kot tretjino. V letu 2023 so se cene za kvadratni meter gibale med 3.800 in 5.500 evrov. To je od 1.500 do 2.200 evrov več od cene, po kateri je apartma kupila Dolančeva soproga.
Pod črto: tržna cena apartmaja, ki sta ga zakonca Dolanc kupila za 115.000 evrov, je znašala med 200.000 in 280.000 evrov.
Je bil Ahac, donator SDS, le posrednik za Dolanca?
Na vprašanje, zakaj je podjetje Ahac tako poceni prodalo apartma in to prav zakoncema Dolanc, bomo odgovor skušali najti v naslednjih dneh. Je bilo v tem poslu le posrednik, ki je poskrbel za to, da je apartma prešel v Dolančeve roke? V vsakem primeru je Robert Ahac velik podpornik SDS:
- leta 2019, ko je Dolanc postal generalni sekretar stranke, ji je Ahac nakazal 12.000 evrov. Še 17.000 evrov so stranki v istem letu nakazali trije preostali člani družine Ahac.
- leta 2020 pa je Ahac po podatkih iz poročila stranki nakazal 13.500 evrov, s čimer je bil njen tretji največji donator. Skupaj je torej v dveh letih SDS namenil 25.500 evrov.
- leta 2022 je stranka od članov družine Ahac prejela še 7.000 evrov.
Podjetje Spekter, ki ga vodi Stanislav Sotlar, je sicer že od leta 2017 v lasti republiškega Stanovanjskega sklada. Na leto prejme okoli 1,5 milijona evrov iz javnih virov, večinoma od občin Hrastnik, Trbovlje in Zagorje ob Savi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke