Na referendum o dodatku k pokojnini izjemnim umetnikom predvidoma drugo majsko nedeljo

Referendum o zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo predvidoma 11. maja, izhaja iz odloka o razpisu referenduma, ki ga bo na današnji seji obravnaval državnozborski obor za kulturo.

Svet24
Avtor: Svet24.si / Ž.F.
četrtek, 3. 4. 2025, 12:14


volilna skrinjica, volitve, referendum
/
Žiga Živulović jr. / Bobo

Odlok in s tem datum o razpisu zakonodajnega referenduma naj bi jutri nato potrdil državni zbor. Referendumska opravila naj začela teči prihodnji torek.

Referendumsko vprašanje se bo glasilo: »Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU), ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 30. 1. 2025

Državni zbor je zakon, ki ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ter določa pogoje za njegovo priznanje potrjeval dvakrat; drugič januarja po vetu državnega sveta.

Med upravičence do nagrade uvršča prejemnike Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma na leto, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad. Med temi je več kot deset takšnih, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaokrožen umetniški opus.

1743430539-49-15-1743430477925
Člani in podporniki SDS ob vložitvi podpisov za razpis referenduma.
Jure Klobčar

Zahtevo za razpis referenduma so, skupaj z več kot 47 tisoč podpisi volivk in volivcev, v državni zbor v ponedeljek vložili v SDS. V največji opozicijski stranki so prepričani, da zakon peščici podeljujeje neupravične privilegije. 

Na ministrstvu za kulturo pa trdijo, da sistemsko urejajo pravicodo dodatka za umetnike, ki »so s svojim delom dosegli izjemne uspehe ter prispevali k razvoju naše družbe ter prepoznavnosti naše države v svetu«.

Kdaj zakon na referendumu pade?

Da bi pobudniki referenduma na njem preprečili uveljavitev zakona, morata biti izpolnjena dva pogoja. Proti zakonu mora glasovati večina volivcev, ki so oddali veljavno glasovnico, obenem pa mora proti glasovati najmanj petina volilnih upravičencev. To je približno 338.000 volilnih upravičencev.