"Referendum je bil del širšega načrta SDS, ki se je v zadnjih tednih sfižil"
"Če bo SDS želela doseči kvorum, se bo morala referenduma udeležiti velika večina volilnega telesa celotnega desnosredinskega pola. To pa bo verjetno zelo težko," je v Reporter podkastu dejal Primož Cirman, odgovorni urednik necenzurirano.si.

"Seveda je izid referenduma nemogoče napovedati vnaprej, vendar zaenkrat po državi ni čutiti neke široke mobilizacije - ne na desni strani, še manj pa na levi strani, kjer prevladuje občutek, da je ta referendum zaradi taktičnih razlogov najbolje bojkotirati in ostati doma," je v najnovejši epizodi Reporter podkasta dejal Primož Cirman, odgovorni urednik portala necenzurirano.si.
"Kvorum, ki ga mora za veljavnost referenduma doseči SDS, je dokaj visok. To je 338 tisoč glasov. Za primerjavo: za Anžeta Logarja je na zadnjih predsedniških volitvah glasovalo 414 tisoč ljudi. Tisto je bil dober pokazatelj, koliko volivcev je v celotnem desnosredinskem bazenu. Torej: če bo SDS želela doseči kvorum, se bo morala referenduma udeležiti velika večina volilnega telesa, ki ne voli le SDS, ampak tudi druge stranke na tem polu. To pa bo verjetno zelo težko," je v pogovoru z urednikom Reporterja Silvestrom Šurlo poudaril Cirman.
"Glavna težava za SDS je v naboju referendumske teme, ki nikakor ni takšen, da bi sprožal neko široko mobilizacijo. Ta referendum je bil verjetno v vsakem primeru del nekega širšega načrta, ki se je v zadnjih tednih sfižil," meni Cirman.
Preberite še:
"Vučić ne dela le z Jankovićem. Njegovi ljudje so za SDS iskali podatke o Golobu."
Janša je pričakoval, da bodo letos jeseni predčasne volitve
"Janez Janša je konec lanskega leta verjetno ocenil, da bodo v Sloveniji letos jeseni predčasne volitve. Pri tem je bržčas računal, da bodo ljudje, ki jih on označuje za botre leve sredine, krenili v nek končni obračun z Robertom Golobom. Ne nujno z Gibanjem Svoboda, ampak prav z Golobom."
"Mobilizacijo za volitve je želel doseči po več tirih. Najpomembnejši tir je bila zgodba o Trenti, kjer sem prepričan, da je pričakoval obsodbo, ki bi mu dala avreolo žrtve 'krivosodja', torej prvorazrednih. V isti čas, ko bi se nadaljevali in stopnjevali protestni shodi, pa je Janša potisnil še referendum o 'pokojninah, ki jih dobivajo ti isti prvorazredni, ki so ga obsodili'. Nato bi sledil še volilni kongres SDS kot finale konvencije, na kateri bi spet dobil krono absolutnega vladarja desnice," je ocenil Cirman.
Na vprašanje o bojkotu referenduma pa je Cirman odgovoril, da "me osebno najbolj moti uporaba, da ne rečem zloraba nekega tako pomembnega instituta za neko širšo politično igro, ki praktično nima zveze s samim referendumskim vprašanjem".
"SDS je razpravo o tem naklepoma pripeljala v polje tega, da se odločamo o tem, katera umetnost je primerna in državnotvorna, katera pa je izrojena. To pa so kategorije iz časov, s katerimi se nobena parlamentarna stranka v evropskih demokracijah ne želi povezovati. Če nek volivec ne želi dati SDS tega veselja, je taktično verjetno najpametneje in v resnici edino logično, da se referenduma ne udeleži," je dodal Cirman.
Vabljeni k poslušanju.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke