V Osaki na Japonskem bodo od aprila do oktobra prihodnje leto gostili eno od največjih razstav na svetu EXPO 2025, na kateri namerava s svojim paviljonom sodelovati tudi Slovenija. Toda malo je manjkalo, da bi šel projekt po zlu.
Na javni agenciji za spodbujanje podjetništva (Spirit), ki je zadolžena za organizacijo projekta, vodi pa jo Rok Capl, so namreč pred dvema tednoma sklenili, da bodo izgradnjo razstavnega prostora na Japonskem zaupali lokalnemu podjetju Beyond Limits. To je bilo pripravljeno naročena dela izvesti za 860 tisoč evrov (brez DDV). Z delom bi moralo zaključiti najpozneje do februarja.
S tem se niso strinjali v inženirskem podjetju Riko Janeza Škrabca, ki je z državo oziroma agencijo Spirit že dve leti v sodnem sporu zaradi neporavnanih več milijonov evrov vrednih računov za prejšnji sejem v Dubaju. Čeprav je bil Škrabec več kot enkrat dražji od Japoncev, z 1,8-milijonsko ponudbo pa je celo presegel razpoložljiva sredstva za projekt, je poskušal razpis razveljaviti. To bi močno zavleklo začetek del in postavilo pod velik vprašaj pravočasno izgradnjo in odprtje paviljona.
Toda Škrabec si je zadnji trenutek premislil in umaknil zahtevo za revizijo, ki jo je vložil na državno revizijsko komisijo. To je sicer storil takoj za tem, ko smo začeli poizvedovati o razlogih za pritožbo in morebitnih skritih motivih za rušenje razpisa.
Kaj o vsem skupaj pravijo v Riku? In zakaj so projekt na Japonskem že pred tem spremljale nenavadne odločitve?
Preberite še:
Škrabec želi od Hana milijone za Počivalškov sejem v Dubaju
Japonci oddali ponudbo, ki je bila za las pod dovoljenim zneskom
Marca lani je ministrstvo za gospodarstvo, ki ga vodi Matjaž Han, objavilo javni natečaj za idejno projektno rešitev za slovenski paviljon na EXPO 2025. Na njem je zmagal znani arhitekturni biro Dekleva Gregorič arhitekti, ki je predlagal rešitev z lahko kovinsko konstrukcijo in lesenimi ploščami, na strešni terasi pa ureditev gozda. Investicija z dokumentacijo vred je bila ocenjena na slabih pet milijonov evrov. Celotna predstavitev države na Japonskem naj bi sicer po takratnih ocenah ministrstva stala okoli 15 milijonov evrov.
Toda na agenciji Spirit so očitno presodili, da je to predrago. Letos spomladi so šli v iskanje nove idejne rešitve. Najeli so največjo slovensko komunikacijsko agencijo Pristop, ki je z arhitektom Juretom Kotnikom v oktobru pripravila dokument z izhodišči za precej manj razkošen objekt. Takoj zatem je bil objavljen razpis za njegovo izgradnjo.
Že takrat se je videlo, da se agenciji že zelo mudi. Ponudniki so prosili za podaljšanje roka, vendar jim na agenciji Spirit niso ugodili. Rok za oddajo ponudb se je iztekel v ponedeljek, 11. novembra. Ugotovili so, da so prejeli tri ponudbe, od katerih je samo japonski ponudnik ustrezal cenovnim okvirom. Kot že omenjeno, je Riko oddal 1,8-milijonsko ponudbo, za posel pa se je potegovalo še korejsko podjetje CP Partners Co., ki je za izvedbo projekta pričakovalo skoraj štiri milijone evrov.
Še isti dan so na Spiritu izbrali Japonce. Njihova ponudba v višini 860 tisoč evrov je bila sicer za vsega 13 tisoč evrov nižja od vrednosti zagotovljenih sredstev.
Preberite še:
Podražitve na železnicah: Nova postaja ne bo stala 81, ampak 170 mio evrov
Ko so prejeli vprašanja, so umaknili zahtevek
Toda še pred podpisom pogodbe jim je začel štrene mešati Škrabec.
- isti dan, torej 11. novembra, je Riko zaradi domnevno spornih razpisnih pogojev vložil zahtevek za revizijo. Takoj naslednji dan ga je agencija Spirit zavrnila.
- 13. novembra je celotno zadevo poslala na državno revizijsko komisijo, ki jo vodi Samo Červek. Tam bi morali o pritožbi odločiti v 15 delovnih dneh od prejema popolnega zahtevka.
- če bi državni revizorji dejansko ugotovili kršitve pravil javnega naročanja in bi prišlo do razveljavitve prvotne odločitve, bi morali namreč na agenciji Spirit v nov razpis, za katerega bi zmanjkalo časa.
V petek, 15. novembra, smo se z vprašanji o razpisu za EXPO 2025 Osaka obrnili na Riko. Odgovor smo prejeli v nedeljo.
"Zavedajoč se pomembnosti projekta, kot je razstavni prostor za EXPO 2025 Osaka, smo se odločili, da odstopimo od zahtevka za revizijo razpisnih pogojev, ki smo ga vložili pred oddajanjem ponudbe. Čeprav smo imeli pomisleke glede smiselnosti nekaterih pogojev in kratkih rokov, tako za pripravo ponudbe kot za izvedbo, razumemo argumente naročnika in spoštujemo sprejeto odločitev," so nam pojasnili v Riku.
Kot je razvidno iz dokumentacije, se je to tudi zgodilo v ponedeljek, 18. novembra. Še isti dan so državni revizorji revizijski postopek ustavili. Prejšnji teden pa so nam na agenciji Spirit pojasnili, da je "pogodba o izvedbi gradnje že podpisana". "Projekt bo pravočasno realiziran," so dodali.
Preberite še:
Ko znani lobist pelje slovenske gradbince v Vatikan
Počivalšek dal posel v Dubaju Škrabcu, ki zdaj toži državo
Javna agencija ima sicer z družbo Riko še nerazčiščene posle iz preteklosti.
V času prejšnje vlade Janeza Janše, ko je ministrstvo za gospodarstvo vodil Zdravko Počivalšek, Spirit pa sedanji direktor Capl, je bil Škrabčev Riko izbran za postavitev in opremljanje paviljona na EXPO 2020 v Dubaju. Tega so ob številnih gostih, predstavnikih slovenskih podjetjih in tujih delegacijah serijsko obiskovali tudi vodilni funkcionarji Janševe vlade.
Dela, ki jih je opravil Riko, bi morala ministrstvo po prvotnih načrtih stati približno šest milijonov evrov brez DDV. Toda končni račun je bil bistveno višji, prejela pa ga je aktualna vlada Roberta Goloba. V Riku so tako šele avgusta 2022, ko se je EXPO 2020 že zdavnaj končal, na ministrstvo posredovali 3,3 milijona evrov vreden zahtevek. Ta je celo presegal vrednost osnovne pogodbe.
Med dodatne stroške in nepredvidena dela so prišteli spremenjene okoliščine, logistiko, dodatna dela na zeleni fasadi, izbruh pandemije, spremembo projektne dokumentacije, predelavo električnih omaric in druge postavke. Državno odvetništvo je zahtevek v imenu ministrstva za gospodarstvo zavrnilo, zaradi česar je Riko vložil tožbo.