Nov udarec tožilstvu: izločili dokaze o sporni privatizaciji Svilanita

Po zadevah Janković in Kangler je sodišče izločilo še dokaze v zadevi privatizacije Svilanita, nekoč enega največjih podjetij na Gorenjskem.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
petek, 10. 2. 2023, 05:55


Necenzurirano prenos
Tožilstvo je v (pred)kazenskem postopku v zadevi Svilanit predolgo čakalo, zato je sodišče izločilo nekatere ključne dokaze.
STA

Dolgih 13 let že traja preiskava privatizacije Svilanita, legendarnega proizvajalca tekstila iz Kamnika. Njegova nekdanja generalna direktorica Mojca Šubic je leta 2008 skupaj s finančnim direktorjem Sašem Pušnikom izpeljala prevzem družbe, breme odplačevanja najetih posojil pa obesila Svilanitu. Zgodba se je klavrno končala, saj sta večino zaposlenih odpustila, proizvodnjo zaprla in jo preselila v Turčijo, družbo pa prodala naprej.

Zaradi spornih poslov pri prevzemu Svilanita sta se Šubiceva in Pušnik znašla na zatožni klopi. Specializirano državno tožilstvo je namreč marca 2019 na okrožno sodišče v Ljubljani zoper njiju in štiri druge fizične osebe, ki so jima pomagale pri lastninjenju, vložilo obtožnico zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti. Zaradi tega jim grozi večletna zaporna kazen. Obdolženci so vložili ugovore, o katerih pa sodišče po štirih letih še ni odločilo. 

Zakaj ne? Ker je vmes na zahtevo obrambe prišlo do izločitve nekaterih ključnih dokazov. 

Preberite še:
Izdelali so krste za Tita, Đinđića in Rugovo, zdaj jim je uspel veliki met

Zakaj je sodišče izločilo dokaze o bančnih transakcijah

Katere dokaze so izločili, na ljubljanskem okrožnem sodišču niso podrobneje razkrili. Po neuradnih informacijah pa gre za izpiske transakcij z bančnih računov, ki so bili pridobljeni na podlagi prikritih preiskovalnih ukrepov in s katerimi na tožilstvu dokazujejo, da je prišlo do kaznivih dejanj. Sodišče jih je izločilo na podlagi odločbe ustavnega sodišča iz junija 2021. Ta namreč določa, da se morajo dokazi po dveh letih uničiti, če tožilec ne začne kazenskega pregona. Dokaze v zadevi Svilanit so izločili novembra 2021, njihovo odločitev pa je junija lani potrdilo tudi višje sodišče v Ljubljani.

Dolgoletna prva dama Svilanita Mojca Šubic se je za izstop iz lastništva Svilanita odločila po tistem, ko je naznanila, da Svilanit zapušča Kamnik, odpušča zaposlene in proizvodnjo seli v Turčijo.
Dolgoletna prva dama Svilanita Mojca Šubic se je za izstop iz lastništva Svilanita odločila po tistem, ko je naznanila, da Svilanit zapušča Kamnik, odpušča zaposlene in proizvodnjo seli v Turčijo.
STA

Ali bo zaradi tega kazenski postopek padel v vodo, ali pa imajo na tožilstvu dovolj drugih dokazov, bo jasno kmalu. Na podlagi iste odločbe ustavnega sodišča je sicer v zadnjih letih že padlo več zadev. Tako je izločitev "prisluhov" iz spisa pomagala rešiti obtožb župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankovića v tako imenovani zadevi farmacevtka. Zaradi istega razloga pa je bila razveljavljena že pravnomočna obsodba nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja glede zaposlitve podžupanje Astrid Bah

Zaradi počasnega dela pravosodja ni izključeno, da bi lahko v zadevi Svilanit prišlo tudi do zastaranja kaznivih dejanj. Kdaj se bo to zgodilo, ni povsem jasno. Ta naj bi bila namreč izvršena v obdobju od leta 2004 do 2012, v tem času pa je prišlo tudi do spremembe zastaralnih rokov. Do leta 2008 je pregon za očitana kazniva dejanja zastaral po 10 letih, po tistem pa šele po 20 letih. 

Preberite še:
To so skriti zmagovalci državnih poslov z zaščitno opremo

Na Svilanit prenesla dva milijona evrov dolgov 

Kriminalisti Policijske uprave Ljubljana so sicer preiskavo, ki je trajala več kot dve leti, končali jeseni 2012. Pred tem so poleg Svilanita obiskali tudi prostore več drugih družb na Gorenjskem - BPT Tržič, Motvoz in Iskra ISD. Proti njihovim direktorjem so vložili kazensko ovadbo, saj so ugotovili, da so prej omenjene družbe izčrpavali, s tem ko so (si) preprodajali njihove delnice s pomočjo fiktivnih poslov.

"S tem so si osumljenci skorajda brez oziroma z minimalnim lastnim vložkom prisvojili prevzete družbe in si pridobili protipravno premoženjsko korist najmanj v navedenem znesku, po bilančnih podatkih pa so štiri prevzete družbe vredne v povprečju vsaka po 20 milijonov evrov," so takrat pojasnili na ljubljanski policijski upravi. 

Po odpuščanju več deset zaposlenih je v Kamniku ostala le minimalna proizvodnja, poleg nje pa oddelki razvoja, oblikovanja in trženja ter Svilanitova trgovina.
Po odpuščanju več deset zaposlenih je v Kamniku ostala le minimalna proizvodnja, poleg nje pa oddelki razvoja, oblikovanja in trženja ter Svilanitova trgovina.
STA

Tako naj bi bilo tudi v primeru Svilanita. Mojca Šubic in Sašo Pušnik sta s 7500 evrov lastnega denarja ustanovila podjetje Sviteks in najela četrt milijona evrov posojila. Nato sta od prejšnjega lastnika, družbe BPT Tržič, za dva milijona evrov odkupila Svilanit. V letu pred tem je družba ustvarila več kot 12 milijonov evrov prihodkov in 333.000 evrov čistega dobička. Njun načrt je bil preprost. Svilanit bi ustvarjal dovolj visok dobiček in jima izplačeval dividende, s tem denarjem pa bi poplačala posojila Sviteksa. Toda poslovanje Svilanita se je poslabševalo, menedžerja pa sta dolgove enostavno prenesla na prevzeto družbo. 

Preberite še:
Po dolgem času menedžerski prevzem: kupili največjega gostinca

Za Svilanit dobila 300.000 evrov in vikend na Hrvaškem

Manj kot leto dni po prevzemu je Šubiceva poslala Svilanit v likvidacijo, več kot polovico od 480 delavcev pa na cesto. Po očiščenju in prestrukturiranju poslovanja je sicer ugotovila, "da je proizvodnja na dolgi rok še vedno rentabilna". A ne za dolgo. V začetku leta 2015, nedolgo po praznovanju 75-letnice obstoja družbe, so v Svilanitu ugasnili stroje in proizvodnjo preselili v Turčijo. V Kamniku so medtem nadaljevali (vele)prodajo izdelkov pod uveljavljeno blagovno znamko.

Nekdanja generalna direktorica Svilanita je kot del kupnine dobila vikend na Hrvaškem.
Nekdanja generalna direktorica Svilanita je kot del kupnine dobila vikend na Hrvaškem.
Google

Vsega leto dni in pol pozneje je prišlo še do sprememb v lastništvu Svilanita. Šubiceva in Pušnik sta se namreč jeseni 2016 odločila za njegovo prodajo Andreju Podgoršku, direktorju in solastniku družbe AD Vita iz Slovenskih Konjic, ki se ukvarja z oblikovanjem, proizvodnjo in prodajo hišnega tekstila. Je največji proizvajalec ležišč pri nas, izdelke prodaja tudi pod lastno blagovno znamko Vitapur. Svilanit je imel v tistem letu le še okoli pet milijonov evrov prihodkov, a je posloval pozitivno. Ustvaril je četrt milijona evrov dobička.

Po naših informacijah je Šubičeva za večinski delež v Svilanitu iztržila nekaj več kot pol milijona evrov. Od tega je prejela 300.000 evrov denarnih sredstev, preostalo pa ji je Podgoršek izplačal v "naravi". Nanjo je namreč prenesel vikend na Hrvaškem, v ribiškem mestecu Fažana v Istri, nedaleč od Pule.