Servis računalnikov: kako preprečiti najpogostejše napake?
V digitalni dobi je računalnik postal nepogrešljiv del našega vsakdana, pa naj gre za delo, učenje ali prosti čas. Z njim se ne srečujemo le v službenem okolju, temveč tudi doma in še marsikje. Vendar pa kot vsaka tehnološka naprava tudi računalnik ni večno odporen na težave. Ko se težave nakopičijo – pa tudi, če se pojavi zgolj ena, ki pa je sami ne znamo rešiti, postane obisk servisa računalnikov neizogiben. Toda mnoge napake lahko z nekaj skrbnosti dokaj preprosto preprečimo. Raziščimo tokrat najpogostejše napake računalniških uporabnikov in si oglejmo, kako jih lahko preprečimo, da optimalno delovanje računalnika ohranimo kar najdlje.

Nepravilno čiščenje računalnika ali odsotnost čiščenja
Prašni delci, ki se zaradi neprestanega delovanja ventilatorjev sčasoma neizogibno naberejo v notranjosti vsakega računalnika, lahko povzročijo pregrevanje komponent. To pa lahko skrajša življenjsko dobo vašega računalnika ali povzroči bodisi nenadna izklapljanja bodisi ponovne zagone.
Nasvet: računalnik redno čistite s curkom zraka pod pritiskom iz pločevinke ali kompresorja. Pri prenosnikih bodite dodatno previdni in v bližini tipkovnice ne puščajte odprtih pijač.
Nameščanje sumljive programske opreme
Neprevidno prenašanje in zaganjanje ali nameščanje programov iz neznanih virov je pravo izzivanje usode. Takšni programi namreč pogosto vsebujejo zlonamerne kode, ki povzročajo počasno delovanje računalnika in pogosto tudi krajo osebnih podatkov, ta pa lahko privede do hudih težav.
Nasvet: nameščajte izključno licenčno programsko opremo iz zaupanja vrednih virov in redno posodabljajte protivirusne programe.
Zanemarjanje rednih posodobitev
Izdelovalci operacijskih sistemov in najrazličnejših programov redno izdajajo posodobitve, ki odpravljajo varnostne pomanjkljivosti in izboljšujejo stabilnost sistema ter delovanje programske opreme. Če te posodobitve ignorirate in jih ne nameščate, tvegate večjo možnost napadov in težav pri delovanju.
Nasvet: bodisi omogočite samodejne posodobitve ali vsaj redno preverjajte razpoložljive posodobitve za vaš sistem in programe – in jih seveda tudi sproti nameščajte.
Pretirano zapolnjevanje trdega diska
Hudo pomanjkanje prostora na trdem disku ne zavira le delovanja računalnika, ampak lahko skrajša tudi življenjsko dobo diska. Trdi disk, ki je nenehno blizu svoje maksimalne kapacitete, je namreč bolj izpostavljen okvaram.
Nasvet: redno preverjajte prostor na trdem disku in brišite ali datoteke, ki jih ne potrebujete več, arhivirajte na drugo lokacijo shranjevanja. Za shranjevanje rezervnih kopij uporabljajte zunanje – prenosne diske ali oblačne storitve. V največji možni meri uporabljajte diske SSD, ki so občutno hitrejši in se manj kvarijo.
Računalnik ni samo še ena naprava, ampak orodje, ki je ključnega pomena za mnoge vidike našega življenja. Tako kot skrbimo na primer za svoje avtomobile, lahko s pravilnim vzdrževanjem in preventivnimi ukrepi preprečimo tudi večino potencialnih težav z računalnikom. Redno čiščenje, pazljiva izbira programov, dosledno posodabljanje in skrb za dovolj prostora za shranjevanje podatkov so ključni koraki do dolgotrajnega in zanesljivega delovanja. Če kljub vsemu naletite na težave, pa ne oklevajte in čim prej obiščite servis računalnikov, kjer bodo strokovnjaki zagotovili, da bo vaš računalnik čim prej spet v optimalni formi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke