Šef javnega podjetja, ki kopiči nepremičnine, si je kupil tudi jahto

Po sledeh premoženja nekdanjega prvega moža Vzajemne Boštjana Averja, ki je v zadnjem desetletju večino časa vodil javno komunalno podjetje v Logatcu: v lasti nima le za več kot milijon evrov nepremičnin, ampak tudi 12 metrov dolgo jahto.

Avtor: Primož Cirman
petek, 30. 8. 2024, 05:55


FIART-40-GENIUS-1800x1080
Motorni čoln Fiart Mare 40 Genius. Fotografija je simbolična.
La villa Aurelia

Boštjan Aver, nekdanji prvi mož Vzajemne, ki je v zadnjem desetletju večino kariere preživel na čelu javnih podjetij, nima v lasti le za več kot milijon evrov nepremičnin, ampak tudi več kot 12 metrov dolgo prestižno plovilo.

To je razvidno iz javno dostopnih virov. Že pred dnevi smo razkrili, da je Aver, ki je maja letos prevzel vodenje Komunalnega podjetja Vrhnika, v zadnjem desetletju in pol postal lastnik hiš in parcel, za katere je odštel skoraj 1,5 milijona evrov. V Ankaranu si je zgradil rezidenco, v njeni okolici pa kupoval kmetijska zemljišča, ki jih je želel spremeniti v zazidljiva. Letos je kupil še eno hišo s posestvom, za katero bo plačal 770 tisoč evrov.

Za primerjavo: osnovna letna plača direktorja Komunalnega podjetja Vrhnika znaša približno 64 tisoč evrov bruto. Pred tem je Aver osem let vodil komunalo v Logatcu, v tem času pa imel skupaj za približno pol milijona evrov bruto prejemkov.

Toda Aver je v tem času postal tudi lastnik prestižnega plovila. Iz javno dostopnih virov je razvidno, da gre za motorni čoln, izdelan leta 2006. Njegovi tehnični parametri so enaki motornim čolnom znamke Fiart Mare 40 Genius. V njem so tri kabine in šest ležišč, sprejme pa 12 potnikov. Podobno, štiri leta starejše plovilo je trenutno na spletu na prodaj za 169.000 evrov.

Ne samo milijonske nepremičnine na slovenski Obali. Boštjan Aver (na fotografiji) ima v lasti tudi več kot 12 metrov dolgo jahto.
Ne samo milijonske nepremičnine na slovenski Obali. Boštjan Aver (na fotografiji) ima v lasti tudi več kot 12 metrov dolgo jahto.
Arsen Perić

Preberite še:
Od kod direktorju javnega podjetja milijon evrov za hiše in parcele na Obali

Brezobrestna posojila nekdanjega sodelavca iz Vzajemne

Koliko je Aver odštel za plovilo in kdaj ga je kupil, ni znano. Pred dvema letoma, v istem času, ko je njegova jahta dobila dovoljenje za plovbo v Sloveniji, pa si je Aver po naših podatkih na sivem trgu izposodil večjo količino denarja. Šlo je za dobrih 250.000 evrov, ki jih je prejel od Franca Henigmana, nekdanjega člana uprave in prokurista Vzajemne. Oba sta se pred dobrim desetletjem znašla na zatožni klopi zaradi domnevno spornih poslov te zdravstvene zavarovalnice.

Za to posojilo, ki ga mora vrniti prihodnje leto, Averju ni bilo treba plačati nobenih obresti. Na enak način, s Henigmanovimi brezobrestnimi posojili, je Aver uradno vsaj deloma financiral tudi zadnji nakup hiše s posestvom, ki se nahaja v bližini njegove rezidence v Ankaranu. Kot nam je pojasnil pred dnevi, je za zdaj poravnal le del kupnine za hišo z zemljiščem, ki po naših podatkih znaša 770 tisoč evrov. "Ostanek bo predvidoma plačan v naslednjem letu oziroma letih in nato urejen prenos lastništva nepremičnin," je poudaril.

Fotografija je simbolična.
Fotografija je simbolična.
Yachting boat

Fotografija je simbolična.
Fotografija je simbolična.
SBSYachts

Uradni lastnik te nepremičnine bo njegovo podjetje Averinvest, ki se ukvarja z upravljanjem premoženja in svetovanjem. V letih 2022 in 2023 je ob skupaj 63 tisoč evrih prihodkov ustvarilo slabih 34 tisoč evrov dobička.

Preberite še:
Kako na drugem tiru dajejo posel financerju SDS

Kako bo Aver vrnil vsa ta posojila?

Tudi nakupe drugih nepremičnin je Aver financiral s posojili. Teh je po javno dostopnih podatkih že za kar okoli 1,3 milijona evrov. Večino tega denarja bi moral vrniti že v prihodnjem letu. Ključno vprašanje je, kako mu bo to uspelo, saj to iz njegovih uradnih prihodkov ni jasno.

Poročali smo že, da Aver trenutno vodi Komunalno podjetje Vrhnika, kjer znaša njegova osnovna mesečna plača dobrih 5.000 evrov bruto mesečno. V letu dni bo z njo ustvaril približno 64 tisoč evrov bruto prihodkov.

Res je, da Aver veliko dela opravi tudi prek statusa samostojnega podjetnika. V obdobju med 2017 do 2021 je imel letno nekaj manj kot 200 tisoč evrov prihodkov. Večino tega je prejel od javnih naročnikov.

V času druge Janševe vlade ga je ministrstvo za infrastrukturo, ko ga je vodil Zvonko Černač, najelo za finančni nadzor nad zapiranjem Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH). Ta posel je Averju prinesel 272.000 evrov. V času zadnje Janševe vlade je Aver dobil posel pri gradnji drugega tira železniške proge Divača-Koper. Postal je podizvajalec podjetja Mind Inženiring, ki vodi "super nadzor" tega projekta, pri čemer je Aver posebej zadolžen za finančni nadzor. Do zdaj je od podjetja 2TDK, ki gradi drugi tir, prejel dobrih 78.000 evrov.

Toda večino tega denarja je porabil za poplačilo stroškov, po vsej verjetnosti podizvajalcev. Obenem so se mu v zadnjih letih ti prihodki pomembno znižali. Tako je lani kot samostojni podjetnik ustvaril le še dobrih 71.000 evrov prihodkov in 683 evrov dobička.

Aver najraje kupuje nepremičnine v neposredni okolici svojega domovanja v Ankaranu.
Aver najraje kupuje nepremičnine v neposredni okolici svojega domovanja v Ankaranu.
Google

Rezidenca, ki jo je leta 2008 v Ankaranu zgradil Aver. Nepremičninski poznavalci so že takrat njeno vrednost ocenili na več kot milijon evrov. Za njeno gradnjo je Aver po lastnih besedah namenil več kot 600.000 evrov.
Rezidenca, ki jo je leta 2008 v Ankaranu zgradil Aver. Nepremičninski poznavalci so že takrat njeno vrednost ocenili na več kot milijon evrov. Za njeno gradnjo je Aver po lastnih besedah namenil več kot 600.000 evrov.
Google

V vsem tem času je Aver veljal za osebo z odličnimi zvezami v politiki. Konec leta 2008, ko je mandat začela vlada Boruta Pahorja, je v kvoti takrat vladajoče SD postal prvi nadzornik državne Kapitalske družbe (Kad). Na tem položaju je bil do leta 2011.

Ko je leto dni pozneje na oblast prišla druga vlada Janeza Janše, ga je ministrstvo za infrastrukturo, ko ga je takrat vodil Zvonko Černač, najelo za finančni nadzor nad zapiranjem Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH). Ta posel je Averju kot samostojnemu podjetniku prinesel 272.000 evrov. Med letoma 2016 in 2020 so ga v državnem Borzenu najeli za več projektov, ki so mu skupaj prinesli več kot 140 tisoč evrov.

Preberite še:
Vizjak ustvarja kralja smeti

Averjevi posli z državo: drugi tir, rudnik, energetika ... 

Leta 2018, ko je na oblast prišla levosredinska vlada Marjana Šarca, je Aver začel delati tudi za državnega Sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (Sodo). Tam so mu zaupali izdelave študije o upravljanju s hitrimi polnilnimi postajami, leto pozneje pa še študijo o razvoju internega bonitetnega modela. Oba projekta sta mu skupaj prinesla več kot 100 tisoč evrov.

Od nekdanjega člana uprave Vzajemne Franceta Henigmana si je Aver leta 2022 izposodil četrt milijona evrov.
Od nekdanjega člana uprave Vzajemne Franceta Henigmana si je Aver leta 2022 izposodil četrt milijona evrov.
necenzurirano.si

Sekira v med je Averju padla pod tretjo vlado Janeza Janše. Takrat je dobil posel pri milijardo evrov gradnji drugega tira železniške proge Divača-Koper. Postal je podizvajalec podjetja Mind Inženiring, ki vodi "super nadzor" tega projekta, pri čemer je Aver posebej zadolžen za finančni nadzor. Do zdaj je od podjetja 2TDK, ki gradi drugi tir, prejel za dobrih 78 tisoč evrov plačil.

Letos je Aver po zaslugi župana Vrhnike Daniela Cukjatija (SDS) prišel do položaja direktorja vrhniške komunale. S to stranko je bil povezan že prej. Ko je vodil komunalno podjetje iz Logatca, je namreč nakazal 45 tisoč evrov podjetju v lasti člana nadzornega sveta komunale Zorana Mojškerca, sedaj poslanca SDS, ki je tudi lastnik dveh strankarskih portalov SDS. Mojškerc je denar prenakazal na svoje osebne račune in ga dvigoval v gotovini. Kje je končal denar, ni znano. Posle, ki jih je odkrila parlamentarna preiskovalna komisija, zdaj preiskuje policija.

V času sedanje vlade pa je bil Aver blizu posla z ministrstvom za kmetijstvo. Oktobra lani, ko je ministrstvo vodila še Irena Šinko, so Averja izbrali kot zunanjega svetovalca, ki bi ocenil "potencialni vpliv podnebnih sprememb na poslovni model kmetovanja v Sloveniji". Za to bi prejel 30 tisoč evrov. Toda na odločitev se je pritožil neizbrani ponudnik, na ministrstvu pa so posel razveljavili. Na koncu jim je zmanjkalo časa, saj je šlo za sredstva, ki bi jih morali porabiti v lanskem letu.