Od kod direktorju javnega podjetja milijon evrov za hiše in parcele na Obali

Kako je Boštjanu Averju, ki je v zadnjem desetletju večino časa vodil javno komunalno podjetje v Logatcu, uspelo priti do milijonskega premoženja v nepremičninah? In kdo mu posoja sto tisoče evrov brez obresti?

Avtor: Primož Cirman
sreda, 28. 8. 2024, 05:55


UV 2 Bostjan Aver Arsen Peric
Boštjan Aver (na fotografiji) si je v zadnjih 15 letih, ki jih je večinoma preživel na čelu javnih podjetij, nakopičil ogromno premoženje v nepremičninah. Sledi denarja za uradno financiranje njegovih nakupov vodijo do nekdanjih vodilnih v Vzajemni, kjer je bil Aver do leta 2009 predsednik uprave.
Arsen Perić

Boštjan Aver je širši slovenski javnosti najbolj znan kot nekdanji predsednik uprave Vzajemne. Po več aferah, ki so pretresale to zdravstveno zavarovalnico, je moral pred 15 leti oditi s tega položaja. Nato je večino kariere preživel na čelu javnih podjetij. Osem let je vodil komunalo v Logatcu. Letos spomladi pa je postal direktor Komunalnega podjetja Vrhnika.

Toda v tem času je Aver uspel pridobiti tudi zajetno premoženje. Danes namreč razkrivamo, da je v dobrem desetletju in pol postal lastnik nepremičnin, za katere je plačal skoraj 1,5 milijona evrov. Še v času, ko je vodil Vzajemno, si je v Ankaranu zgradil razkošno rezidenco. Zadnji nakup, največji doslej, pa je izpeljal sredi letošnjega poletja. Averjevo podjetje, ki je imelo še konec lanskega leta na računu le 191 evrov, je v začetku julija podpisalo pogodbo o nakupu sosednje hiše z zemljiščem. Cena: 770 tisoč evrov.

Osnovna letna plača direktorja Komunalnega podjetja Vrhnika znaša približno 64 tisoč evrov bruto. Pred tem je bil Aver krajši čas direktor podjetja Slopak. V osmih letih vodenja komunale v Logatcu pa je imel skupaj za približno pol milijona evrov bruto prejemkov. Za primerjavo: že to je 270 tisoč evrov manj od kupnine za novo nepremičnino v Ankaranu.

Od kod torej Averju denar za vse te nakupe? Sledi denarja, s katerim jih je uradno financiral, vodijo tudi do nekdanjih vodilnih v Vzajemni, proti katerim je zdravstvena zavarovalnica sprožila odškodninske tožbe zaradi domnevnega oškodovanja, vrednega več milijonov evrov.

Rezidenca, ki jo je leta 2008 v Ankaranu zgradil Aver. Nepremičninski poznavalci so že takrat njeno vrednost ocenili na več kot milijon evrov. Za njeno gradnjo je Aver po lastnih besedah namenil več kot 600.000 evrov.
Rezidenca, ki jo je leta 2008 v Ankaranu zgradil Aver. Nepremičninski poznavalci so že takrat njeno vrednost ocenili na več kot milijon evrov. Za njeno gradnjo je Aver po lastnih besedah namenil več kot 600.000 evrov.
Google

Preberite še:
Zadnji razpis ministrice Šinko: za svetovalca najela bivšega šefa Vzajemne

Kaj o posojilu pravi Aver? In kaj dokumenti?

Aver nam je včeraj potrdil, da je kupil novo nepremičnino v Ankaranu. "Drži, pred nekaj tedni je moje podjetje Averinvest investiralo v nakup stavbne parcele v izmeri okoli 2.260 kvadratnih metrov skupaj s stanovanjsko hišo. Predmetna parcela leži ob stanovanjski hiši v Ankaranu, kjer živimo z družino, in je zato za nas velikega pomena," je pojasnil Aver.

Kot je dejal, je za zdaj poravnal le del kupnine za hišo z zemljiščem, ki po naših podatkih znaša 770 tisoč evrov. "Ostanek bo predvidoma plačan v naslednjem letu oziroma letih in nato urejen prenos lastništva nepremičnin," je dodal. Uradni lastnik nepremičnine bo njegovo podjetje Averinvest, ki se ukvarja z upravljanjem premoženja in svetovanjem. V letih 2022 in 2023 je ob skupaj 63 tisoč evrih prihodkov ustvarilo slabih 34 tisoč evrov dobička.

Kako bo torej financiral nakup? "Plačilo are in prvega obroka kupnine sem financiral na osnovi prejetega posojila s strani fizične osebe. Posojilo bom vračal predvidoma pet let, odvisno od zmožnosti poplačila," odgovarja Aver.

S prodajalcem hiše v Ankaranu se je Aver dogovoril za vpis hipoteke na nepremičnini.
S prodajalcem hiše v Ankaranu se je Aver dogovoril za vpis hipoteke na nepremičnini.
necenzurirano.si

Preberite še:
Kako na drugem tiru dajejo posel financerju SDS

Henigman posodi, Aver vrne. Vse brez obresti.

Toda dokumentacija, ki smo jo pridobili v uredništvu, razkriva nekoliko drugačno sliko:

- kupnino za hišo v Ankaranu mora Aver plačati najpozneje do avgusta 2025, torej v letu dni,

- bistveno prej, kot trdi sam, bo moral poplačati tudi posojilo, najeto za nakup. Tega mora vrniti do začetka julija 2025.

Averju je posojilo odobrila uradno neznana fizična oseba. Pri tej si je Aver izposodil 360.000 evrov, torej slabo polovico zneska kupnine, pri čemer je posojilo brezobrestno. V tem pogledu je imel Aver velikansko srečo. V Sloveniji namreč obresti pri posojanju na sivem trgu nekajkrat presegajo tiste pri bančnih posojilih.

Kako mu je uspelo najti upnika, ki v zameno za poplačilo ne bo zahteval obresti? Odgovor na to vprašanje se skriva v identiteti fizične osebe, ki mu je posodila denar.

Od nekdanjega člana uprave Vzajemne Franceta Henigmana si je Aver leta 2022 izposodil četrt milijona evrov, zdaj pa še 360.000 evrov. Henigman je bil sicer še nekaj let nazaj uradno brez premoženja.
Od nekdanjega člana uprave Vzajemne Franceta Henigmana si je Aver leta 2022 izposodil četrt milijona evrov, zdaj pa še 360.000 evrov. Henigman je bil sicer še nekaj let nazaj uradno brez premoženja.
necenzurirano.si

Po naših podatkih si je namreč Aver denar izposodil od Franca Henigmana, nekdanjega člana uprave in prokurista Vzajemne. Oba sta se pred dobrim desetletjem znašla na zatožni klopi zaradi domnevno spornih poslov te zdravstvene zavarovalnice. Vzajemna je proti Henigmanu in nekdanjemu predsedniku uprave Marku Jakliču vložila več tožb, ki jih je tudi dobila.

Toda 800 tisoč evrov, ki jih je Vzajemna pričakovala, ni nikoli izterjala. Razlog: tako Henigman kot Jaklič sta bila uradno brez premoženja.

Preberite še:
Vizjak ustvarja kralja smeti

Kaj vse je čudno pri Averjevih posojilih

Leta 2021 je Henigman z Vzajemno sklenil izvensodno poravnavo. Koliko je plačal Vzajemni, ni znano. Kmalu zatem pa je denar začel na veliko posojati Averju:

1. Po naših podatkih mu je že sredi leta 2022 posodil okoli 250 tisoč evrov, ki jih pričakuje nazaj do aprila 2025. Tudi za to posojilo Averju ne bo treba plačati nobenih obresti. Do junija lani je Aver že poplačal tretjino izposojenega denarja.

2. Henigman mu je na pomoč priskočil tudi leta 2019, ko je bil uradno še brez premoženja. Njegov sin je podjetju Averinvest posodil 65 tisoč evrov za nakup kmetijskih zemljišč v neposredni bližini Averjeve hiše v Ankaranu. Ta zemljišča je Aver skušal spremeniti v zazidljiva, a mu ni uspelo. Posojilo je poplačal leta 2022.

Aver najraje kupuje nepremičnine v soseščini.
Aver najraje kupuje nepremičnine v soseščini.
Google

A to je le vrh ledene gore Averjevih uradnih dolgov. Že od prej namreč odplačuje visoka bančna posojila. Leta 2007, ko je gradil hišo v Ankaranu, si je od banke izposodil 558.500 švicarskih frankov, kar je bilo takrat približno 350 tisoč evrov. Ko se je ta znesek zaradi spremembe tečaja v nekaj letih zvišal na 500 tisoč evrov, se je Aver pri isti banki še dodatno zadolžil. Sam je javno razkril, da sta s soprogo takrat za gradnjo družinske hiše skupaj najela za 612 tisoč evrov posojil.

Povzeto: po javno dostopnih podatkih ima Aver trenutno najetih za okoli 1,3 milijona evrov posojil. Kolikšen del je že odplačal, ni mogoče ugotoviti, pri čemer do prihodnjega leta potrebuje še dodatnih 400 tisoč evrov za plačilo preostanka kupnine za hišo v Ankaranu. Koliko znaša mesečni obrok, ki ga plačuje za vsa ta posojila, ni mogoče ugotoviti.

Za gradnjo hiše v Ankaranu je Aver najel posojilo v švicarskih frankih, kar se je pozneje izkazalo za slabo odločitev.
Za gradnjo hiše v Ankaranu je Aver najel posojilo v švicarskih frankih, kar se je pozneje izkazalo za slabo odločitev.
necenzurirano.si

Preberite še:
Javni denar za financiranje brezplačnika SDS #foto

Koliko je Aver zaslužil kot direktor javnih podjetij

Kot že omenjeno, Aver trenutno vodi Komunalno podjetje Vrhnika, kjer znaša letna osnovna plača direktorja približno 64 tisoč evrov bruto. Pred tem je bil krajši čas direktor podjetja Slopak. Med letoma 2013 in 2021 pa je vodil Komunalno podjetje Logatec. Tam je recimo leta 2016 prejel za dobrih 60 tisoč evrov bruto plač, leto dni pozneje pa štiri tisoč evrov bruto več. To v osmih letih skupaj znese približno milijona evrov bruto. 

V začetku maja letos je Aver prevzel vodenje vrhniške komunale. Pri njegovem imenovanju je bila ključna podpora občine Vrhnike, ki jo vodi župan Daniel Cukjati (SDS).
V začetku maja letos je Aver prevzel vodenje vrhniške komunale. Pri njegovem imenovanju je bila ključna podpora občine Vrhnike, ki jo vodi župan Daniel Cukjati (SDS).
Sašo Švigelj

Res je, da Aver veliko dela opravi tudi prek statusa samostojnega podjetnika. V obdobju med 2017 do 2021 je imel letno nekaj manj kot 200 tisoč evrov prihodkov. Večino tega je prejel od javnih naročnikov, med katerimi je bilo tudi ministrstvo za infrastrukturo, ki Averja plačuje za finančni nadzor gradnje drugega tira Divače-Koper.

Toda večino tega denarja je porabil za poplačilo stroškov, po vsej verjetnosti podizvajalcev. V dobrem desetletju je tako Aver kot samostojni podjetnik v povprečju ustvaril dobrih šest tisoč evrov letnega dobička. "Če vračilo posojila (za hišo z zemljiščem, op. a.) ne bo možno v celoti iz naslova bodočih neto denarnih tokov podjetja, je možna tudi prodaja ostalih njegovih nepremičnin," je včeraj poudaril Aver, ki ne izključuje možnosti, da bi lahko v lastno podjetje v prihodnje vložil dodatni kapital.

Nakazoval denar poslancu SDS, ki je dvigoval gotovino

V tekmi za položaj direktorja Komunalnega podjetja Vrhnika je Boštjan Aver prejel precej slabšo oceno od protikandidata. Toda odločila je podpora občine Vrhnika, kjer je župan Daniel Cukjati, dolgoletni član SDS.

S to stranko je tesno povezan tudi Aver. Pred leti, ko je vodil komunalno podjetje iz Logatca, je nakazal 45 tisoč evrov podjetju v lasti člana nadzornega sveta komunale Zorana Mojškerca, sedaj poslanca SDS, ki je tudi lastnik dveh strankarskih portalov SDS. Mojškerc je denar prenakazal na svoje osebne račune in ga dvigoval v gotovini. Kje je končal denar, ni znano. Posle, ki jih je odkrila parlamentarna preiskovalna komisija, zdaj preiskuje policija.