Kdo je slovensko podjetje, ki naj bi podkupovalo Vučićevega župana Beograda?
Šli smo po sledi nove afere iz Srbije. Podjetje iz Kranja, ki je priskrbelo denar za šolanje otrok sedanjega srbskega ministra za finance, je tesno povezano z ruskim državnim energetskim velikanom Gazpromom.

Srbijo pretresa afera, povezana s sumi podkupovanja ministra za finance Siniše Malija, enega od ključnih ljudi iz kroga predsednika Aleksandra Vučića. Mali je pred leti, ko je bil še župan Beograda, za šolanje otrok na prestižni zasebni šoli odštel več kot 200.000 evrov. Srbski portal Krik pa je razkril, da je bila šolnina plačana z denarjem sumljivega izvora, ki je pritekal z računov skrivnostnih podjetij iz davčnih oaz.
Sledi pri enem od spornih nakazil vodijo tudi do Slovenije. Natančneje, do kranjskega podjetja Comita, ki se ukvarja z integracijo rešitev v IT in drugih panogah.
Njegov lastnik je Danilo Duraković, nekdanji častni konzul Rusije v Sloveniji. Podjetje Comita je bilo v preteklosti najbolj znano po tesnih stikih z ruskim energetskim velikanom Gazpromom. Vrsto let mu je dobavljalo opremo za plinovode. Pomembno vlogo je imelo tudi pri slovenskem delu projekta plinovod Južni tok, ki so ga v Moskvi videli kot obvoz okrog Ukrajine za dobavo ruskega plina v srednjo Evropo.
V uredništvu necenzurirano.si smo zato šli po sledi zgodbe iz Srbije. Pridobili smo več podatkov, ki razkrivajo mrežo transakcij v trikotniku Slovenija-Ciper-Srbija. Te časovno sovpadajo z nekaterimi ključnimi odločitvami o gradnji prej omenjenega plinovoda.
Kam v Slovenijo torej vodijo sledi denarja, ki je končal pri Vučićevemu dolgoletnemu tesnemu sodelavcu?
Preberite še:
Ruski oligarh prodaja Slovensko industrijo jekla
Plačali 50 tisoč evrov za elitno šolnino
Siniša Mali je podpredsednik srbske vlade, ki je v Srbiji znan po aferah, povezanih z zajetnim osebnim premoženjem, predvsem nepremičninami. V letih 2015 in 2016, ko je bil beograjski župan, je prejel dobrih 50 tisoč evrov za elitne šolnine njegovih otrok. Kot je razkril portal Krik, je ta denar vplačalo podjetje Avant Trade Technical Limited, ki domuje na Cipru.
Toda sledi denarja vodijo do Slovenije. V istem času, poleti 2015, je namreč ciprsko podjetje prejelo več kot milijon evrov denarja od podjetja Comita. Natančneje: Comita je na Ciper nakazala dve plačili po 526 tisoč evrov. V obeh primerih je bil kot namen naveden "avans po pogodbi".
Comita sicer v Srbiji sodeluje z odvetnikom Siniše Malija, ki ji je pomagal pri odpiranju tamkajšnje podružnice. Podjetje iz Kranja je tudi poslovni partner družb, povezanih s koncernom Millenium Team, enih od največjih v Srbiji, ki sodi v omrežje Vučićeve vladajoče stranke.
Za komentar teh podatkov smo se v petek obrnili na podjetje Comita. Njihova pojasnila bomo objavili, ko jih prejmemo.
Mreža povezav in nakazil
Preberite še:
Država zamrznila vilo nad Portorožem, ki je v lasti Rusa na seznamu sankcij
Po dogovoru o Južnem toku na Ciper nakažejo pet milijonov
A to ni bil edini denar, ki so ga iz Kranja nakazali na Ciper. Tri leta prej, decembra 2012, je Comita na račun podjetja Avant Trade Technical Limited plačala še precej več denarja – skupaj pet milijonov evrov. Tudi v tem primeru je bil kot namen nakazila naveden "avans po pogodbi". Kje je podjetje dobilo ta sredstva in kaj je plačalo, ni znano. Za primerjavo: leto pred tem je Comita ustvarila šest milijonov evrov prihodkov.
Odgovor se morda skriva v takratnih dogajanjih. Pomembno je namreč vedeti, kdaj je Comita ta denar nakazala na Ciper.
Novembra 2012, le mesec dni pred prvim plačilom, sta Slovenija in Rusija tudi uradno sklenila dogovor o gradnji plinovoda Južni tok, vrednega milijardo evrov. Ob obisku pri Vladimirju Putinu je takratni premier Janez Janša poudaril, da je novi plinovod "več ali manj dejstvo, ker ima svoje vire in ker ima na koncu tudi odjemalce".
Čeprav je projektu nasprotovala Evropska komisija, sta Gazprom in državna družba Plinovodi ustanovila skupno podjetje Južni tok Slovenija. Obenem se je ruski energetski velikan zavezal, da bo ob celotni trasi novega plinovoda na Balkanu zgradil tudi optično omrežje, ki bi ga dajal v zakup telekomunikacijskim velikanom iz Azije. Kot partnerja pri projektu so Rusi izbrali podjetje Comita, ki je z Gazpromom v Švici ustanovilo skupno družbo South Stream Telecom AG.
Preberite še:
Kaj se je zgodilo s štabom ruskih vohunov v Ljubljani
Podjetje s Cipra si deli naslov z lastnikom Comite
Praktično takoj zatem je kranjsko podjetje nakazalo pet milijonov evrov na Ciper. Kam naprej je šel ta denar, ni znano. Prav tako ne, kdo je dejanski lastnik podjetja Avant Trade Technical Limited iz Nikozije, glavnega mesta Cipra.
Toda zagotovo je to podjetje povezano s Comito. Na istem naslovu v glavnem mestu Cipra Nikoziji, kjer je registrirano, ima namreč sedež tudi družba Perrone Investments Limited, ki je od leta 2017 uradna solastnica Comite. Deleže v kranjskem podjetju je odkupovala od Danila Durakovića, ki je vodenje podjetja v zadnjih letih prepustil svojemu sinu Nebojši Jankoviću.
Po tem, ko je lastništvo Comite začela prevzemati družba s Cipra, se je začel tudi meteorski poslovni vzpon podjetja. Prišli so do več velikih mednarodnih projektov, kot so vzdrževanje plinovoda Turški tok, ki povezuje rusko in turško črnomorsko obalo. Sodeluje pri gradnji magistralnega plinovoda v Srbiji in še enega plinovoda v Rusiji. Vsem projektom je skupno, da je v njihovem ozadju Gazprom.
Poslovanje družbe Comita (v evrih)
Ko pride Južni tok, se pojavi ruska posrednica
Še leta 2018 je Comita ustvarila nekaj manj kot deset milijonov evrov prihodkov. Leto pozneje so se ti povečali na 54 milijonov evrov, leta 2020 na 85 milijonov evrov, leta 2021 pa so dosegli rekordnih 114 milijonov evrov. V tem času je podjetje ustvarilo več kot 13 milijonov evrov čistega dobička.
Večino tega denarja je pristala pri Nebojši Jankoviću, ki je slovenskemu podjetju za skoraj 20 milijonov evrov prodal družbo UK GK Komita iz Moskve.
Ciprsko podjetje Avant Trade Technical Limited, ki mu je Comita nakazovala denar, je imelo sicer v Sloveniji še eno naložbo. Leta 2017 je kupilo podjetje Vesnaslo, ki ga je v času dogovorov med Slovenijo in Rusijo o Južnem toku ustanovila ruska državljanka Nataliya Semenova. Ukvarjalo se je s posredništvom pri prodaji, ob ustanovitvi pa je domovalo na naslovu Comite v Kranju.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke