Prodaja Panvite: koliko milijonov bo zaslužila družina Polanič #dokumenti

Koliko so s prodajo Panvite zaslužili družina Polanič in drugi lastniki? Koliko denarja je končalo na računu družbe? In kam je izginila več deset milijonov evrov visoka razlika?

Avtor: Primož Cirman
torek, 19. 11. 2024, 05:55


peter-polanič, panvita
Peter Polanič (na fotografiji) in drugi lastniki so hrvaškemu skladu Bosqar Invest prepustili 51-odstotni delež v Panviti. Koliko jim bodo Hrvati za to plačali, ne razkrivajo.
Jure Kljajić

Prodaja Panvite, ene največjih kmetijskih in agroživilskih skupin v Sloveniji, je dosedanjim lastnikom, med katerimi prevladujejo člani pomurske družine Polanič, do zdaj prinesla vsaj 10 milijonov evrov. Pri tem pa ni mogoče izključiti možnosti, da bo končni znesek, ki ga bodo prejeli, še precej višji.

To je razvidno iz dokumentov, ki smo jih v uredništvu necenzurirano.si pridobili in analizirali v zadnjih dneh. Gre za listine, ki ponujajo prvi vpogled v finančno zakulisje prodaje Panvite, o katerem do zdaj v javnosti ni bilo znanega praktično ničesar.

Kot smo že poročali, je hrvaški finančni sklad Bosqar Invest, ki je v večinski lasti poslovneža Stjepana Oreškovića, maja letos podpisal pogodbo o nakupu 51-odstotnega deleža Panvite. Takrat so iz družbe sporočili le, da gre za posel, vreden 50 milijonov evrov. Bistvo: pri tem niso razkrili, koliko tega denarja bo končalo na računih dosedanjih lastnikov, kolikšen del pa bodo Hrvati vložili v samo Panvito.

Po nekaterih neuradnih informacijah so lastniki Panvite, med katerimi je daleč največji podjetje Regal, ki je v lasti Iztoka Polaniča, Petra Polaniča, Simona Ravniča, Kristiana Ravniča in Jožefa Horvata, ob prodaji prejeli dobrih 10 milijonov evrov kupnine. To bi pomenilo, da bi Hrvati preostalih 40 milijonov evrov v prihodnjih dveh letih namenili za razvoj in širitev Panvite.

Toda dokumenti dajejo drugačno sliko tega posla. Kaj torej razkrivajo?

Skupina Panvita
Dokumenti razkrivajo, da bodo Hrvati v letih 2024 in 2025 v Panvito skupaj vložili "le" dobrih 18 milijonov evrov. Če k temu prištejemo še 10 milijonov kupnine, ki naj bi jo že prejeli dosedanji lastniki Panvite na čelu z družino Polanič, je na mestu naslednje vprašanje: komu in kam bo šlo še 22 milijonov evrov?
Arhiv podjetja

Preberite še:
Hrvaški prevzem Panvite financira tudi ena najbogatejših Slovenk

Dokumenti: katere številke se ne ujemajo?

Hrvati so prevzem Panvite izpeljali v dveh korakih:

1. Najprej so odkupili 30-odstotni delež v Panviti Holdingu, na katerega so dosedanji lastniki prenesli tri podjetja: Panvito, Panvito Kmetijstvo in Panvito Mesnine.

2. Nato so s povečanjem kapitala svoj delež zvišali na 51 odstotkov. 

Kot razkrivajo dokumenti, je pravni del posla v imenu Bosqar Investa vodila Odvetniška družba Mamić Perić Reberski Rimac, na čelu katere je Vladimir Mamić, eden najvplivnejših hrvaških odvetnikov. Da je bila celotna operacija res vredna 50 milijonov evrov, zelo verjetno dokazuje dejstvo, da so v Bosqar Investu za izpeljavo nakupa Panvite od vlagateljev zbrali praktično enak znesek denarja. Dobili so ga tako, da so jim v odkup ponudili nove delnice sklada. Daleč največ teh so ob Oreškoviću kupili hrvaški pokojninski skladi.

A tu se zgodba začne zapletati. Dokumenti namreč razkrivajo, da bodo Hrvati v letih 2024 in 2025 v Panvito skupaj vložili "le" dobrih 18 milijonov evrov. Če k temu prištejemo še 10 milijonov kupnine, ki naj bi jo že prejeli dosedanji lastniki Panvite na čelu z družino Polanič, je na mestu naslednje vprašanje: komu in kam bo šlo še 22 milijonov evrov?

Preberite še:
3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno pri sanjskem poslu družine Polanič?

Kje bo končalo 22 milijonov evrov?

Uradnega odgovora na to vprašanje ni mogoče dobiti. Dokumenti razkrivajo, da je Bosqar Invest konec oktobra, dober teden dni zatem, ko je od vlagateljev dobil denar za prevzem Panvite, v povečanje njenega kapitala vložil 10,7 milijonov evrov. To določa dogovor iz maja 2024, po katerem morajo Hrvati v roku 18 mesecev, torej do novembra 2025 v Panvito vložiti še 7,5 milijona evrov.

panvita
Iz dokumenta je razvidno, da so Hrvati konec prejšnjega meseca v kapital Panvite Holdinga vplačali dobrih deset milijonov evrov. Po dogovoru iz maja 2024 morajo do novembra 2025 v Panvito vložiti še 7,5 milijona evrov.
necenzurirano.si

Kam je torej "izginila" razlika? Bo ta končala v žepih dosedanjih lastnikov? Na Petra Polaniča, direktorja in enega od solastnikov Panvite Holdinga, smo naslovili več vprašanj. Med drugim nas je zanimalo, koliko so dosedanji lastniki Panvite prejeli za svoje deleže, koliko denarja bodo v Panvito vplačali Hrvati in za kaj bodo ta sredstva namenjena.

Konkretnega odgovora nismo dobili. Iz Panvite so nam ponovno sporočili le, da skupna vlaganja hrvaškega sklada v skupino Panvita znašajo 50 milijonov evrov. "Bosqar je vse svoje pogodbene obveznosti in vplačila izpolnil, zato se je lahko tudi vpisal kot 51-odstotni lastnik. Sredstva so namenjena regionalni ekspanziji skupine Panvita," so dodali.

Preberite še:
Novi lastnik Panvite domuje na naslovu obsojenega šefa Nove KBM

Je to dokaz, da je bila država v Panviti oškodovana?

Odgovor na vprašanje, koliko denarja bo prodaja Panvite prinesla dosedanjim lastnikom, je pomembno zaradi dejstva, da so ti le tri leta nazaj po zelo ugodni ceni od države kupili njen delež v tej pomurski skupini. 

Oktobra 2021 je namreč podjetje Regal od družbe Farme Ihan-KPM v lasti tedanje Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je bila v javnosti bolj znana kot slaba banka, odkupilo 28-odstotni delež v skupini Panvita. Zanj je plačalo le dober milijon evrov. To pomeni, da je bila celotna skupina vredna zgolj nekaj milijonov evrov.

1726043409-img-6917-1726043351570
Ko je DUTB poceni prodala delnice Panvite, je njen upravni odbor vodil odvetnik Franci Matoz (na fotografiji).
S.R.

Slabe tri leta pozneje so Hrvati za pridobitev 51-odstotnega deleža v Panviti po uradnih navedbah porabili 50 milijonov evrov. Podjetje Regal je sicer leta 2022, kmalu po prodaji, samo od dveh družbe iz skupine Panvita skupaj prejelo za več kot 800 tisoč evrov dividend. Že s tem si je povrnilo veliko večino kupnine.   

Preberite še:
Za Panvito nihče ne prižiga kresov

V času prodaje Polanič naročal storitve pri Snežiču

V času prodaje državnega deleža v Panviti je položaj predsednika upravnega odbora DUTB že zasedal Franci Matoz, dolgoletni odvetnik SDS in Janeza Janše. Toda v tistem času je prišlo še do enega nenavadnega posla.

Peter Polanič je namreč maja letos na zaslišanju pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje sume nedovoljenega financiranja SDS, potrdil, da je posloval z Rokom Snežičem. Ta je bil v času prejšnje vlade eden najvplivnejših posameznikov v zakulisju gospodarsko-političnega dogajanja. 

Kot je pojasnil Polanič, je pri Snežiču preverjal možnost prenosa poslovanja nekaterih svojih podjetij v Bosno in Hercegovino (BiH). O tem poslu nima pisne dokumentacije, saj naj bi šlo le za ustno predstavitev. Na koncu se za selitev sedeža podjetij ni odločil.

Koliko je Panvita za to plačala Snežiču, ni znano. Pri vprašanju, ali je bilo naročanje storitev pri Snežiču kakorkoli povezano s prodajo delnic Panvite, je Polanič na seji komisije sprva dejal, da "na to ne morem odgovoriti". Šele ob ponovno postavljenem vprašanju je to povezavo zanikal.