Prevzem Panvite, ene največjih kmetijskih in agroživilskih skupin v Sloveniji z več kot 700 zaposlenimi, ki jo je nedavno prevzel hrvaški finančni sklad Bosqar Invest, odpira vse več vprašanj.
Ko so Hrvati maja lani podpisali 50 milijonov evrov vredno pogodbo o nakupu večinskega deleža v Panviti, so napovedali "dodaten kapital in znanje za rast in realizacijo njenih načrtov". Po neuradnih informacijah, ki so izvirale iz kroga prodajalcev, naj bi družina Polanič in ostali lastniki za polovico Panvite prejeli okoli deset milijonov evrov. Preostala sredstva, torej 40 milijonov evrov, pa naj bi namenjena kot finančna injekcija v kapital te visoko zadolžene skupine.
Toda zgodba se je odvrtela drugače. Dokumenti, ki smo jih pridobili, razkrivajo, da bodo Hrvati v letih 2024 in 2025 v Panvito skupaj vložili "le" dobrih 18 milijonov evrov. Torej tretjino denarja, ki naj bi bil namenjen za "operacijo Panvita" in so ga pred tem zbrali od svojih delničarjev.
Zdaj pa so Hrvati naredili še eno potezo, ki ne bo naletela na odobravanje v slovenski javnosti, že tako nezadovoljni, ker domača prehranska veriga prehaja v tuje roke. Le dva meseca po zaključku transakcije in vpisu lastništva Panvite so namreč to zastavili za najeta posojila.
Preberite še:
Prodaja Panvite: koliko milijonov bo zaslužila družina Polanič #dokumenti
25-milijonsko posojilo pri hrvaški banki
Kot je razvidno iz dokumentov, so si namreč Hrvati od Zagrebačke banke, ki je del italijanske bančne skupine Unicredit, v zadnjih dneh minulega leta izposodili 25,5 milijona evrov. To posojilo so zavarovali z vpisom hipoteke na 51-odstotnem deležu v družbi Panvita Holding. Gre za krovno družbo skupine, na katero so pred prevzemom prenesli hčerinske družbe Panvite.
Njen novi lastnik je konec oktobra lani postalo podjetje Future Food Solution iz Maribora. Tega obvladuje sklad Bosqar Invest, ki je bil do nedavnega znan pod imenom Meritus Ulaganja. Njegov ustanovitelj in največji lastnik je hrvaški poslovnež Stjepan Orešković, ki že dlje časa posluje v naši državi. Eden od glavnih finančnih virov njegove kapitalske širitve v Slovenijo so sicer hrvaški pokojninski skladi.
Ti so zagotovili tudi večino potrebnega denarja za prevzem Panvite. Kot smo razkrili, so skupaj z Oreškovićevim podjetjem Orso Global vplačali za kar 44 milijonov evrov novih delnic sklada Bosqar Invest.
Trije milijoni evrov pa so prišli od dveh finančnih vlagateljev iz Slovenije. Prva je skupina Prva, natančneje kritni skladi Prve osebne zavarovalnice, v katerih več deset tisoč Slovencev varčuje za dodatno pokojnino. Druga je družba NLB Skladi.
Največji lastniki družbe Bosqar Invest
Preberite še:
Hrvaški prevzem Panvite financira tudi ena najbogatejših Slovenk
Visoki dolgovi Panvite
Katero podjetje je najelo 25,5-milijonsko bančno posojilo, za katerega je zdaj zastavljena Panvita, iz javno dostopnih virov ni mogoče ugotoviti.
Hrvaško podjetje Bosqar Invest je imelo sicer konec lanskega septembra za 40 milijonov evrov izdanih dolgoročnih obveznic in za slabih 17 milijonov evrov finančnih obveznosti iz naslova najetih posojil.
Ob tem je v prvih devetih mesecih lanskega leta ustvarilo za okoli 4,3 milijona evrov prihodkov in 2,4 milijona evrov čistega dobička. Vsa podjetja, ki delujejo pod okriljem sklada, so medtem imela 264 milijonov evrov prihodkov in 5,5 milijona evrov čistega dobička. Celotna skupina je ustvarila nekaj manj kot 27 milijonov evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA).
Zdaj že nekdanja skupina Regal, pod katero je spadala Panvita, je imela v letu 2023 za nekaj manj kot 40 milijonov evrov finančnih obveznosti. Poleg tega so se obveznosti do dobaviteljev zvišale za skoraj polovico na 29 milijonov evrov. Skupina je imela takrat za nekaj deset tisoč evrov izgube.
Preberite še:
3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno pri sanjskem poslu družine Polanič?
Hrvati s solastniki Panvite kupujejo pekarsko družbo Mlinar
Zakaj bi hrvaški sklad, ki je pred le nekaj meseci z izdajo novih delnic zbral 49 milijonov evrov, potreboval dodatna sredstva? Ker v istem času prevzema hrvaško pekarsko družbo Mlinar. Pridobil bo namreč 67-odstotni delež, posel pa je vreden 100 milijonov evrov.
Kot so v Bosqar Investu pred dnevi razkrili delničarjem in javnosti na Zagrebški borzi, bodo sami postali lastniki nekaj več kot 50-odstotnega deleža v podjetju s sedežem v Luksemburgu, ki je lastnik Mlinarja. Poleg tega bo pri prevzemu sodelovalo tudi podjetje Regal, manjšinski družbenik Panvite. Obvladuje ga družina Polanič.
Do zdaj je bil Mlinar v lasti britanskega investicijskega sklada Mid Europa Partners, ki je v Sloveniji znan tudi kot nekdanji lastnik Telemacha in eden od kandidatov za nakup Mercatorja. Britanci, ki so s Hrvati že sodelovali pri več naložbah, bodo v Mlinarju obdržali manjšinski delež.