Podjetje Metropolitana, ki je v lasti Nadškofije Ljubljana, ima v sefu že skoraj 130 kilogramov zlata, trenutno vrednega več kot 10 milijonov evrov.
To razkriva letno poročila podjetja, prek katerega ljubljanska nadškofija upravlja z več kot 15 tisoč hektarji cerkvenih gozdov in zemljišč na Pokljuki, Jelovici in v Zgornji Savinjski dolini. Iz dokumenta je razvidno, da je Metropolitana v zadnjih letih s poslovanjem uspela ustvariti velike presežke denarja, ki ga vlaga v različne naložbe. Med njimi izstopajo bančni depoziti in zlato, ki ga podjetje v lasti Nadškofije Ljubljana intenzivno kupuje v zadnjih treh letih.
Po podatkih iz poročila je imela Metropolitana na zadnji dan leta 2023 za več kot 40 milijonov evrov naložb, od tega 32 milijonov evrov v depozitih. Obenem je imelo podjetje v lasti že 127 kilogramov zlata. To je skoraj 80 kilogramov več kot leto dni pred tem. Vrednost te velike količine zlata, ki jo podjetje očitno hrani v sefu v Nemčiji, je konec lanskega leta znašala 7,6 milijona evrov, zdaj pa je zaradi visoke rasti njegove cene že presegla 10 milijonov evrov. Pri tem seveda ne gre izključiti možnosti, da so v Metropolitani zlato letos še dokupovali.
Povedano drugače: ključno podjetje ljubljanske nadškofije ustvarja toliko denarja, da njegov lastnik ne ve, kaj bi z njim počel. To verjetno tudi pojasni, zakaj so se v Ljubljani naenkrat odločili pomagati Nadškofiji Maribor, ki je bila pred 15 leti v središču enega največjih finančnih škandalov v zgodovini cerkve.
Kolikšen finančni odpustek je dobila Nadškofija Maribor? In kaj je skrivnost finančnega uspeha cerkvenega podjetja, ki ga je še dve leti nazaj preiskoval papežev odposlanec iz Vatikana?
Preberite še:
Cerkev na vlaku turbokapitalizma #analiza
Metropolitana je zlata jama - dobesedno
Metropolitana, ki se ukvarja z gospodarsko dejavnostjo ljubljanske nadškofije, ustvarja visoke dobičkov od upravljanja gozdov, ki jim jih je država vrnila v okviru denacionalizacije, in drugega premoženja.
Lani je imela okoli deset milijonov evrov prihodkov in nekaj manj kot dva milijona evrov čistega dobička. V lasti ima Gozdno gospodarstvo Bled, za katerega minulo leto ni bilo tako uspešno. Zaradi krize v gradbeništvu v Nemčiji je znatno upadlo povpraševanje po lesu, pa tudi njegova cena. Prihodki so se znižali za 31 odstotkov na 47 milijonov evrov. Družba je kljub temu dosegla pol milijona evrov dobička.
Metropolitana ima sicer za več kot sto milijonov evrov premoženja in je brez dolga. Tudi zato velja za zlato jamo nadškofije - dobesedno.
V zadnjih dveh letih namreč presežkov denarnih sredstev niso izplačevali lastniku, torej ljubljanski nadškofiji, ampak so jih skušali oplemenititi.
- še leta 2021 so imeli za 35 milijonov evrov finančnih naložb, večinoma bančnih depozitov,
- konec lanskega leta pa jih je bilo že za 41 milijonov evrov.
V samo dveh letih je bil torej znesek višji za šest milijonov evrov.
Pred dvema letoma so začeli kupovati tudi zlato. Tega je bilo konec leta 2022 za 49 kilogramov te žlahtne kovine, ki je bila po takratni borzni ceni vredna 2,7 milijona evrov. V lanskem letu so dokupili 78 kilogramov zlata, torej so ga imeli že za 127 kilogramov. Njegova vrednost je znašala okoli 7,6 milijona evrov. V letošnjem letu se je cena na borzi zvišala za dodatnih 35 odstotkov.
Poleg tega so imeli za 32 milijonov evrov bančnih depozitov in 1,2 milijona evrov na računu.
Preberite še:
Cerkev kupuje gozdove na Gorjancih. Kaj bo rekla država?
Kam je izginilo posojilo, s katerim so reševali kompleks Vrbanska?
Ob vsem tem so se odločili pomagati tudi obubožani Nadškofiji Maribor. Tej je zaradi bankrota cerkvenih finančnih holdingov Zvon Ena in Zvon Dva grozilo, da bo izgubila številne nepremičnine, do katerih je prišla v prejšnjih stoletjih. A so jih s pomočjo tujih škofij in drugih partnerjev rešili pred zasegom.
Med njimi je bila tudi Metropolitana. Ta je podjetju Skalina, ki ga obvladuje mariborska nadškofija, leta 2019 za obdobje osmih let odobrila 2,5-milijonsko posojilo, s tem denarjem pa je nato prišlo do odkupa Zavoda Antona Martina Slomška, kompleksa šol na Vrbanski cesti v Mariboru, v katerem deluje Škofijska gimnazija. Tamkajšnja športna dvorana se je pred dobrim mesecem dni znašla na naslovnicah medijev, saj se je podrla streha.
"Po proučitvi davčnih vidikov smo prišli do sklepa, da je davčno optimalna rešitev ta (tudi z vidika Nadškofije Maribor), da novoustanovljena, cerkveno - pravna oseba, Vikariat Antona Martina Slomška, kupi Skalino, Skalina pa kupi nepremičnino na Vrbanski 30," so utemeljili odločitev. Toda posojila, s katerih so financirali odkup, ni več. Leta 2022 ga je od Metropolitane prevzela Nadškofija Ljubljana. Lani pa je to posojilo prešlo na Nadškofijo Maribor, ki ga je nato pretvorila v kapital podjetja Skalina.
Čemu tako kompleksna operacija, ni znano. Odgovor na to vprašanje pa bi lahko iskali v davčni zakonodaji. Verske ustanove so oproščene plačila davka od daril, seveda ob predpostavki, da gre za darilo, ki je namenjeno opravljanju takšne dejavnosti pravne osebe. Drugače bi bilo, če bi Metropolitana enostavno odpisala posojilo, ki ga je odobrila podjetju Skalina.
Preberite še:
Vatikan preiskuje posle ljubljanske nadškofije
Pomagali mariborski nadškofiji in izgubili devet milijonov evrov
Metropolitana je sicer v preteklosti že pomagala Nadškofiji Maribor in pri tem utrpela visoko izgubo. Leta 2010, tik pred propadom finančnega holdinga Zvon Ena je tej ključni družbi iz nekdanjega omrežja mariborske nadškofije odobrila za dobrih devet milijonov evrov nezavarovanega posojila. Tudi zaradi tega naj bi leta 2013 s položaja moral oditi nekdanji ljubljanski nadškof Anton Stres.
Zlom finančnega omrežja Nadškofije Maribor, za katerim je ostalo za več sto milijonov evrov neplačanih dolgov, je vzbudilo tudi zanimanje Vatikana, ki je uvedel postopek apostolske vizitacije. Gre za ukrep, za katerega se Sveti sedež odloči, ko želi na terenu preveriti sume večjih nepravilnosti v posameznih škofijah, zato tja pošlje posebnega papeževega preiskovalca – vizitatorja.
Za enak ukrep se je Vatikan odločil leta 2022, ko se je pod drobnogledom znašlo finančno poslovanje Nadškofije Ljubljana. Še posebej naj bi se usmerili v njeno podjetje Metropolitana in domnevno sporne prodaje lesa.