Zakaj država plačuje obsojeno nekdanjo menedžerko leta Tatjano Fink

Medtem ko je bila Tatjana Fink, nekdanja direktorica Trima Trebnje, že na zatožni klopi zaradi spornega menedžerskega prevzema, jo je državna agencija najela za sodelovanje pri projektu izobraževanja podjetij.

Avtor: Tomaž Modic
ponedeljek, 30. 12. 2024, 05:55


22912X9680
Podjetje v lasti Tatjana Fink (na fotografiji) ustvarja visoke prihodke, tudi z delom na državnem projektu.
Mediaspeed

Nekdanja predsednica uprave Trima Trebnje Tatjana Fink, ki je bila zaradi spornega lastninjenja te družbe pred dvema tednoma na prvi stopnji obsojena na pogojno zaporno kazen, se bo lahko tudi po tem ukvarjala s svetovanjem in za to prejemala denar od države.

Tatjana Fink namreč kot zunanja strokovnjakinja dela na projektu, za katerega je javna agencija za spodbujanje investicij in podjetništva (Spirit) v zadnjih dveh letih skupaj namenila skoraj tri milijone evrov. Gre za javno naročilo za zagotavljanje strokovne podpore procesu trajnostne in krožne poslovne transformacije malih in srednje velikih podjetij, ki ga je agencija oddala konec leta 2022. Že takrat so se pojavljali namigi, da je namenjeno vnaprej izbranim prijaviteljem.

Posel je na ponovljenem razpisu dobil Center poslovne odličnosti Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani (CPOEF) in to skupaj s partnerji, med katerimi je tudi podjetje DEMT v lasti Tatjane Fink. Koliko svetovanj je opravila do sedaj, ni znano. V istem času, ko je sodelovala pri tem projektu, pa se je proti njej začelo sojenje zaradi spornega lastninjenja Trima, ki je danes v lasti belgijske družbe Recticel.

Kaj natančno pri projektu, ki ga financira država, počne Tatjana Fink? In kaj vse je bilo nenavadno pri dveh razpisih agencije Spirit?

UV rok capl martin metelko
Javna agencija Spirit, ki jo vodi Rok Capl (na fotografiji), je CPOEF izplačala že skoraj tri milijone evrov.
Martin Metelko

Preberite še:
Ko Janez Škrabec dobi novinarska vprašanja, umakne zahtevek za državne milijone

Črn madež na karieri uspešne menedžerke

Tatjana Fink, ki je bila leta 1999 izbrana za menedžerko leta, je pred izbruhom finančne krize leta 2008 postala večinska lastnica Trima. Njegovi menedžerji so si denar, ki so ga potrebovali za nakupe delnic, izposodili kar od Trima, ki jim je odobraval nezavarovana posojila. Zaradi tega je bil Trimo po ugotovitvah tožilstva oškodovan za več kot štiri milijone evrov. 

Trimo so pred propadom, ki mu je grozil zaradi visokih dolgov in krize v gradbeništvu, rešile banke, ki so tudi prevzele lastništvo. Februarja 2014 je morala Tatjana Fink zapustiti Trimo. Že nekaj mesecev pozneje je ustanovila svetovalno podjetje DEMT, ki v zadnjih letih dosega rekordne prihodke. Obenem je postala ena od zunanjih strokovnjakinj, ki v imenu agencije Spirit izobražuje slovenska podjetja.

Gre za tako imenovano Akademijo TKT, kjer podjetjem z najmanj dvajset zaposlenimi zagotavljajo strokovno podporo pri trajnostni in krožni transformaciji poslovanja. V obdobju štirih let, kolikor traja projekt, naj bi vanjo vključili okoli 120 podjetij.

Podjetja, ki so uspešna s prijavami na tem razpisu, gredo skozi dve fazi. V prvi dobijo dodeljenega strokovnjaka, ki jih vodi skozi proces priprave na preobrazbo, v drugi fazi pa prejmejo subvencijo, da izpeljejo načrtovano preobrazbo pri procesih ali v organizaciji. Del državnega denarja gre za delo strokovnjakov, del pa za subvencije.

spirit
/
necenzurirano.si

Preberite še:
Država zarubila milijon evrov pomoči podjetniku, ki trdi, da je žrtev kriminala

Plačilo skoraj 1.000 evrov na dan

Skupno gre za deset izbranih strokovnjakov, med katerimi je tudi Tatjana Fink. Vsakega od njih za največ pet mesecev pošljejo v podjetje. V tem času 30 dni preživijo z njegovim vodstvom in zaposlenimi. Za to so tudi dobro plačani. Kot je razvidno iz cenika, priloženega h pogodbi, cena izvedbe programa Akademije TKT znaša kar 950 evrov (brez DDV) na dan oziroma slabih 120 evrov na uro. Strokovnjaki lahko torej z izobraževanjem enega podjetja zaslužijo skoraj 30 tisoč evrov.

spirit
Cenik storitev v okviru projekta.
necenzurirano.si

Od novembra lani je agencija Spirit pod vodstvom Roka Capla na račune Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete izvedla tri večja nakazila. Skupno mu je izplačala okoli 2,7 milijona evrov. Ta denar je nato verjetno končal pri strokovnjakih, ki izvajajo projekt. Torej tudi pri Fink.

Podjetje DEMT, ki ga je leta 2014 ustanovila Tatjana Fink, je sprva letno ustvarjalo nekaj več kot 60 tisoč evrov prihodkov, kar pomeni okoli pet tisoč evrov na mesec. Veliko je delala tudi za javne naročnike, med drugim Splošno bolnišnico Novo mesto in Termoelektrarno Brestanica. 

Nato so leta 2019 na agenciji Spirit razpisali projekt Akademija za trajnostne poslovne strategije. Iskali so izvajalca poslovnega svetovanja in izobraževanja podjetnikov. Na javni razpis, vreden 1,5 milijona evrov, so dobili eno ponudbo. Oddal jo je CPOEF, med partnerji pa je bilo že takrat podjetje DEMT. Dogovorjena cena izobraževanja enega podjetja je znašala dobrih 24 tisoč evrov (brez DDV).

Preberite še:
Škrabec želi od Hana milijone za Počivalškov sejem v Dubaju

Ne izpolnjuje pogojev? Ni problema.

Toda do posla ni prišlo brez težav. Prvi razpis je bil razveljavljen, saj kar dve od sodelujočih podjetij v trenutku oddaje ponudbe nista imeli poravnanih obveznosti do države. Takoj zatem so razpis ponovili, eden od izločenih strokovnjakov pa je pri projektu po novem sodeloval kot fizična oseba.

spirit
/
Ebonitete.si

Tri leta pozneje, ko so na agenciji Spirit iskali novega (starega) izvajalca izobraževanj podjetnikov, se je zgodba ponovila. Na razpis, ki je bil objavljen maja 2022, so spet dobili eno ponudbo in to od CPOEF, ki je bil pripravljen isti projekt izvesti za 3,5 milijona evrov (brez DDV). Cena je bila torej še enkrat višja kot prej. Toda zapletlo se je, ker eden od njegovih zunanjih strokovnjakov ni imel dovolj referenc. Zato so razpis zaključili brez izbora in ga takoj zatem ponovili.

Toda sledilo je presenečenje. Na agenciji so prejeli še eno ponudbo, in sicer od kranjskega podjetja Nets, ki je bilo pripravljeno projekt izvesti za pol milijona evrov nižjo ceno, a ga je agencija zaradi neizpolnjevanja pogojev izločila. Na koncu je do projekta spet prišel CPOEF. Na agenciji Spirit so na takratne namige, da je bil razpis namenjen ožjemu krogu prijaviteljev, za časnik Finance pojasnjevali, da je celotna dokumentacija objavljena v skladu z zakonom in da so bile v okviru tehničnih specifikacij navedene vse podrobnosti.

Visoki dobički in predčasno vrnjeno posojilo

V letu 2019, ko je CPOEF skupaj s partnerji prišel do prvega projekta, je podjetje DEMT Tatjane Fink po podatkih EBONITETE.SI ustvarilo rekordnih 126 tisoč evrov prihodkov, v prihodnjih letih pa so se ti še povečali. Začelo je ustvarjati tudi visoke dobičke.

spirit
Na javnem razpisu ne smejo sodelovati podjetja oziroma posamezniki, ki so bili obsojeni zaradi gospodarskih kaznivih dejanj.
necenzurirano.si

Po javno dostopnih podatkih ima podjetje enega zaposlenega, to je Tatjana Fink, ki je v lanskem letu v povprečju prejemala nekaj manj kot 4.400 evrov bruto mesečne plače. Konec leta je imelo podjetje na bančnem računu 122 tisoč evrov. Ob vsem tem je Tatjani Fink uspelo letos predčasno poplačati 238 tisoč evrov visoko bančno posojilo. Najela ga je leta 2011, ko je bil Trimo že v velikih težavah.

Projekt agencije Spirit se izteče leta 2026. Če bo Tatjana Fink želela obdržati vlogo zunanje strokovnjakinje, bi lahko imela precej težav, če bo obsodba zaradi spornega lastninjenja Trima vmes postala pravnomočna. Eden od pogojev za sodelovanje pri tem javnem naročilu je namreč nekaznovanost.