![Tadej Von Horvath](http://cdn.kme.si/public/images-cache/750xX/2025/01/20/2d02f99d6b495c3ccfdeceecf5799642/67a4d4ecda74c/2d02f99d6b495c3ccfdeceecf5799642.jpeg)
Sume nepravilnosti na 82 milijonov evrov vrednem razpisu za prestrukturiranje Šaleške doline in Zasavja, na katerem bi daleč največ subvencij prejeli podjetji, povezani s poslovnežem Tadejem Vonom Horvathom, je začelo preiskovati evropsko javno tožilstvo.
To informacijo nam je v zadnjih dneh potrdilo več, med sabo nepovezanih virov. Na evropskem javnem tožilstvu (EPPO) je danes niso ne potrdili ne zanikali. "EPPO ne komentira preiskav, ki so v teku. Prav tako zaradi interesa in razpleta postopkov javno ne razkrivamo informacij, na katerih zadevah delamo," so za necenzurirano.si pojasnili na evropskem javnem tožilstvu, ki ga vodi Laura Kövesi.
Ali in katere sume kaznivih dejanj preiskujejo, uradno ni mogoče izvedeti. Po neuradnih informacijah pa so agencijo za spodbujanje investicij (Spirit), ki je uradno vodila razpis, ta teden že obiskali kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Zanimala naj bi jih razpisna in druga dokumentacija, iz katere bo zelo verjetno jasno, kdo so osebe, ki so dejansko vodile razpis in izbirale prejemnike subvencij.
Na policijo so nam pojasnili le, da v tej zadevi preverjajo razloge za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje.
"Sledimo vsaki informaciji v naši pristojnosti"
"V skladu z našim mandatom sledimo vsaki informaciji v naši pristojnosti. Bodite prepričani, da to delamo skrbno," so dodali na evropskem javnem tožilstvu. To preiskavo usmerja, ker je agencija Spirit na razpisu razdelila iz evropskega sklada za pravični prehod v obdobju 2024-2027.
Afera Spirit je izbruhnila po medijskih razkritjih več sumov nepravilnosti pri delitvi sredstev na razpisu za prestrukturiranje premogovnih regij. V začetku januarja so Finance objavile, da sta skupaj za 20 milijonov evrov subvencij za tehnološki farmacevtski liniji prejeli podjetji, ki sta imeli leta 2023 skupaj le 1,3 milijona evrov prihodkov in pet zaposlenih. Obe je ustanovil tedaj širši javnosti še neznani poslovnež Tadej Von Horvath.
Nato smo na necenzurirano.si razkrili, da gre za nekdanjega lastnika propadlega podjetja, ki je šlo leta 2022 v stečaj na zahtevo finančne uprave (Furs), za seboj pa je pustilo 356 tisoč evrov davčnega dolga. To je pomenilo, da na Spiritu niso preverili poslovne preteklosti zmagovalca razpisa.
So iskali tudi dokument, ki smo ga objavili v ponedeljek?
Ravno nasprotno: šli so mu celo zelo na roko. Spregledali so namreč tudi, da je za isti denar kandidiral dvakrat.
Pozneje smo tako objavili dokument, ki dokazuje, da je Tadej Von Horvath zgolj navidezno prodal svoje podjetje Vital QI zato, da bi od Spirita prejel še dodatnih 9,7 milijona evrov subvencije. S tem je obšel omejitev, po kateri so lahko povezane osebe na razpisu prejele največ do deset milijonov evrov subvencij. Prav toliko denarja je namreč Spirit že odobril njegovemu podjetju VonPharma SI za tehnološko farmacevtsko linijo v Velenju.
Po teh razkritjih je januarja s položaja direktorja Spirita odstopil Rok Capl. Takrat so z agencije sporočili, da so razveljavili sklepa o podelitvi subvencije podjetjema VonPharma SI in Vital QI, ki ju je ustanovil Tadej Von Horvath. Že pred tem je minister za gospodarstvo Matjaž Han, pod čigar pristojnost sodi agencija, odredil notranjo revizijo razpisa, ki naj bi se predvidoma končala marca. Zadevo je predal tudi računskemu sodišču.
Več o aferi Spirit preberite spodaj:
Afera Spirit: to je dokument o Von Horvathu, ki ga iščejo Hanovi revizorji
Sporni razpis za Šaleško dolino: bi državni milijoni končali na računu v Dubaju?
Han je ustavil plačilo milijonov. A kje se skriva rep afere z razpisom za Šaleško dolino?
Razpisna afera odnesla direktorja Spirita, Von Horvath ostal brez 20 milijonov subvencij
Komu bo šlo 20 milijonov? Bivšemu članu podmladka SD, za katerim so ostali davčni dolgovi.