Afera Spirit: to je dokument o Von Horvathu, ki ga iščejo Hanovi revizorji

Objavljamo dokument, ki dokazuje, da je Tadej Von Horvath, nesojeni prejemnik 20 milijonov evrov subvencij za prestrukturiranje Šaleške doline, zgolj navidezno prodal svoje podjetje, da bi prišel do dodatnega državnega denarja.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
ponedeljek, 3. 2. 2025, 05:55


tadej von horvath
Na javnem razpisu agencije Spirit za predstrukturiranje premogovnih regij so lahko povezana podjetja prišla do največ deset milijonov evrov državnih subvencij. Tadej Von Horvath (na fotografiji) je želel 20 milijonov evrov. Na koncu je ostal brez vsega.
Velenjcan/posnetek zaslona

Afera Spirit, povezana s spornim razdeljevanjem državnih subvencij za prestrukturiranje Šaleške doline in Zasavja, dobiva novo nadaljevanje. 

Danes objavljamo dokument, ki dokazuje, da je Tadej Von Horvath, nesojeni največji prejemnik denarja na razpisu javne agencije za spodbujanje investicij (Spirit), zgolj navidezno prodal svoje podjetje zato, da bi od nje prejel še dodatnih 9,7 milijona evrov subvencije. 

Gre za pogodbo o prodaji podjetja Vital QI, ki ga je od Vona Horvatha konec aprila 2024, le nekaj tednov pred objavo razpisa, kupil njegov sorodnik Miha Tetičkovič. S tem je Von Horvath obšel omejitev, po kateri so lahko povezane osebe na razpisu prejele največ do deset milijonov evrov subvencij. Prav toliko denarja je namreč Spirit že odobril njegovemu podjetju VonPharma SI za tehnološko farmacevtsko linijo v Velenju. 

Šele zamenjava lastništva je ločeno kandidiranje na razpisu omogočila tudi njegovemu drugemu podjetju Vital QI. Obe podjetji bi tako skupaj dobili skoraj 20 milijonov evrov javnega denarja. Kot je znano, je agencija Spirit odločitev o odobritvi teh subvencij razveljavila po medijskih razkritjih sumov nepravilnosti. 

Kaj vse je razvidno iz pogodbe, ki bi Vonu Horvathu skoraj prinesla dodatnih 9,7 milijona evrov? In na kaj vse bi še morali biti pozorni notranji revizorji, ki bodo morali na zahtevo ministra za gospodarstvo Matjaža Hana revidirati Spiritov razpis? 

vonpharma 1
Tetičkovič je od Vona Horvatha za 4.000 evrov kupil podjetje, ki je imelo takrat osem tisoč evrov kapitala in je imelo zagotovljeno milijonsko državno subvencijo za odprtje hotela v Mariboru. Takoj po nakupu je podjetje oddalo prijavo na razpisu za industrijske subvencije.
necenzurirano.si

Preberite še:
Sporni razpis za Šaleško dolino: bi državni milijoni končali na računu v Dubaju?

Kupil podjetje, a potrdila o plačilu kupnine ni videl nihče 

Pogodba o prodaji podjetja Vital QI (takrat še pod imenom Magna QI) je bila podpisana 25. aprila lani, slabe tri tedne pred objavo razpisa agencije Spirit. Tetičkovič je za podjetje, ki mu je Spirit nekaj mesecev pozneje odobril 9,7 milijona evrov subvencije, plačal le 4.000 evrov.

To podjetje je imelo takrat osem tisoč evrov kapitala. Hkrati je bilo leta 2022 uspešno na javnem razpisu za sofinanciranje turističnih naložb. Za projekt prenove stavbe v Mariboru in njeno preoblikovanje v butični hotel je pridobilo več kot milijon evrov visoko državno subvencijo. To pomeni, da je bila vrednost podjetja bistveno višja od tega, kolikor je Tetičkovič plačal zanj.

Toda v oči najbolj bodejo plačilni pogoji:

1) Pogodba tako ne določa, kdaj bi moral Tetičkovič predložiti potrdilo o plačilu štirih tisočakov kupnine za podjetje Vital QI in na kateri bančni račun bi moral nakazati denar.

2) Ravno nasprotno: Tetičkovič potrdila o plačilu kupnine sploh ni potreboval. Zakaj ne? Ker iz pogodbe izhaja, da je kupnino Vonu Horvathu poravnal že pred (!) podpisom. Ali jo je res, uradno ni mogoče preveriti.

vonpharma 2
Pogodba ne določa, kdaj bi moral Miha Tetičkovič predložiti potrdilo o plačilu štirih tisočakov kupnine za podjetje Vital QI (takrat še Magna QI) in na kateri bančni račun bi moral nakazati denar. Ravno nasprotno: Tetičkovič potrdila o plačilu kupnine sploh ni potreboval.
necenzurirano.si

Pod črto: določila glede plačila kupnine so šla zelo na roke Tetičkoviču, kar ob vseh ostalih indicih zelo verjetno pomeni, da je bila prodaja le navidezna, torej namenjena izključno obvodu okrog razpisnih pravil. Obenem so Tetičkoviču omogočila, da se je praktično takoj po podpisu pogodbe že vpisal kot lastnik podjetja Vital QI. 

To je ustrezalo tudi Vonu Horvathu. Logično, ker so bili na Spiritu v zaključni fazi priprav na objavo razpisa. Von Horvath sicer že od začetka razpisne afere ne daje izjav. 

Preberite še:
Razpisna afera odnesla direktorja Spirita, Von Horvath ostal brez 20 milijonov subvencij

Kaj vse bi morali pri Von Horvathu pregledati Hanovi revizorji 

Za zdaj ni jasno, zakaj na Spiritu, ki ga je do januarja vodil Rok Capl, pred objavo rezultatov razpisa niso pridobili te pogodbe. To bi morali storiti že zaradi nenavadnega sosledja datumov prodaje podjetja in prijave na razpis. 

Prav tako ne vemo, ali so to nemara storili notranji revizorji Hanovega ministrstva. Toda ti bi morali v vsakem primeru ponovno pregledati tudi vsebino prijav podjetij Vonpharma SI in Vital QI. Še posebej bi jih moral zanimati popis stroškov, v katerem je Von Horvath navedel, koliko ga bo stal nakup opreme za tehnološko linijo v Velenju in od koga jo bo odkupil.

tadej-von-horvath, vonpharma
Kitajski stroji, ki naj bi jih pod lastno blagovno znamko prodajalo dubajsko podjetje Pag Technologies.
Posnetek zaslona

tadej-von-horvath, vonpharma
Iste stroje in tudi iste fotografije najdemo na spletni strani kitajskega podjetja Grand Machinery Technology.
Posnetek zaslona

Le nekaj mesecev prej, ko je agencija Spirit objavila javni razpis za prestrukturiranje premogovnih regij, se je namreč na trgu pojavilo podjetje Pag Technologies. To je uradno registrirano v poštnem nabiralniku v mestu Sharjah v Združenih arabskih emiratih. Na Kitajskem naj bi izdelovalo stroje in opreme za potrebe farmacevtske industrije. Torej natanko to, kar sta nameravali v okviru posla s pomočjo subvencij kupiti podjetji Vonpharma SI in Vital QI, večino stroškov pa bi jima povrnila država.

Kot smo razkrili, je Von Horvath s podjetjem iz Emiratov že posloval. Njegovo podjetje Vonpharma SI je pol leta pred objavo razpisa agencije Spirit, med januarjem in junijem 2024,  nakazalo skoraj devet milijonov evrov na račun hrvaškega podjetja Pag Tech, ki se predstavlja kot generalni zastopnik prej omenjenega podjetja Pag Technologies.

Preberite še:
Komu bo šlo 20 milijonov? Bivšemu članu podmladka SD, za katerim so ostali davčni dolgovi.

Spletna stran podjetja iz Emiratov ne deluje več

Toda pozor: v ozadju verige podjetij med Slovenijo in Emirati je v resnici Von Horvath oziroma z njim povezani slovenski državljani. 

Hrvaško podjetje, nekoč se je imenovalo VonPharma HR, je tako ustanovil Von Horvath. Kdo je uradni lastnik dubajskega podjetja, ni mogoče preveriti. Po podatkih iz Emiratov ima le enega delničarja. Domena za njegovo spletno stran, ki je začela delovati šele konec leta 2023, je bila registrirana v Sloveniji. 

vonpharma 3
Ko smo na necenzurirano.si opozorili, da je spletna stran podjetja iz Emiratov v dobršni meri kopija spletne strani ene od kitajskih družb, ki se dejansko ukvarja z izdelavo strojev za farmacevtsko industrijo, do nje ni bilo več mogoče dostopati.
Posnetek zaslona

Kot smo še ugotovili, je spletna stran podjetja iz Emiratov s fotografijami strojev v dobršni meri kopija spletne strani ene od kitajskih družb, ki se dejansko ukvarja z izdelavo strojev za farmacevtsko industrijo. Takoj po tem, ko smo na necenzurirano.si na to opozorili, pa do spletne strani ni bilo več mogoče dostopati.  

Vse to nakazuje, da je bilo podjetje iz Emiratov, ki veljajo za davčno oazo, le vmesni člen v teh poslih. Zakaj ga je Von Horvath potreboval? Morda zato, da v podjetju ostaja razlika v cenah med nakupi in prodajami kitajskih strojev za linijo v Sloveniji, ki jo je z milijoni evrov sofinancirala država? 

Na razpisu agencije Spirit so sicer lahko prijavitelji prišli do kar 75-odstotnega sofinanciranja svojih projektov. To pomeni, da bi lahko podjetje iz Emiratov oziroma njegov hrvaški partner kupila stroje s Kitajske in jih nato po bistveno višji ceni preprodala podjetjema Vonpharma SI in Vital QI. Obe podjetji bi te račune Spiritu predložili kot dokazilo za zahtevek, s katerima bi jima javna agencija izplačila velik del od 20 milijonov evrov subvencij. Dobiček od preprodaje pa bi ostal na računih v Emiratih oziroma na Hrvaškem.