Jože Anderlič, graditelj Schellenburga za elito, je v težavah. Kdo mu je blokiral račune?

Medtem ko ima Jože Anderlič težave s prodajo stanovanj v elitnem kompleksu Schellenburg, njegove podizvajalce mineva potrpljenje. Eden od njih je tako sprožil izvršbo in mu blokiral račune. Kje vse Anderlič išče denar za poplačilo dolgov?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
petek, 29. 11. 2024, 05:55


1697653654-dsc2874-01-1697653578445
"Narod brez elite ne obstaja, je samo amorfna gmota ljudi," je pred letom dni ob otvoritvi prestižne soseske Schellenburg dejal Jože Anderlič (na fotografiji). Zdaj ima težave pri plačevanju stroškov njene gradnje, išče pa tudi zunanjega vlagatelja..
Sa.R.

Leto dni po slavnostni otvoritvi prestižne ljubljanske soseske Schellenburg z najdražjimi stanovanji v prestolnici, namenjenimi "slovenski eliti", se je njen graditelj Jože Anderlič znašel v finančnih težavah.

Anderličevo podjetje Tivoli, ki je bilo uradni investitor pri 120 milijonov evrov vrednem projektu, ima namreč od prejšnjega tedna blokirane vse bančne račune. Po podatkih, ki smo jih prejeli od okrajnega sodišča v Ljubljani, je izvršbo vložil cerkniški Alpod, ki je v stanovanjih v Schellenburgu polagal parket. Od podjetja Tivoli zahteva plačilo 315 tisoč evrov z obrestmi. Zaenkrat izvršba še ni vpisana na nepremičinah, torej Schellenburgu.

Za komentar smo se včeraj obrnili na predstavnike podjetja Tivoli. To je sicer še konec lanskega leta imelo na računih 7,5 milijona evrov. Njihova pojasnila bomo objavili, ko jih prejmemo.

Toda več podatkov kaže na to, da se je Anderliču pri njegovem življenjskem projektu, za katerega je zastavil svoje premoženje, začelo vse bolj zapletati. Tako mu ni uspelo prodati večjega števila stanovanj, na papirju vrednih več deset milijonov evrov. Prav tako je Anderlič pred kratkim s težavo uredil refinanciranje dolgov in to po astronomskih obrestnih merah. Zdaj pa čez noč išče še vlagatelje, ki bi od njega odkupili del projekta.

schellenburg pl
Palača Schellenburg
Primož Lavre

schellenburg
Villa Schellenburg: manjši, a bolj luksuzen objekt. Vsa stanovanja v njem so že prodana.
Schellenburg

Preberite še:
To so kupci stanovanj v Schellenburgu, skoraj vsi brez kredita

Koliko je še praznih stanovanj?

Gradnja projekta Palais & Villa Schellenburg v Ljubljani, ki je zaradi vseh zapletov pri pridobivanju dovoljenj trajal dve desetletji, se je začela leta 2020. Dela v manjšem, bolj luksuznem objektu (vila), v katerem je 15 stanovanj, so bila končana v začetku lanskega leta in so vsa že prodana. Dela v večjem objektu (palača), v katerem je 110 enot, pa so bila zaključena konec lanskega leta.

Sodeč po podatkih z uradne spletne strani Schellenburg je trenutno na voljo še 17 od 110 stanovanj v palači. Iz zemljiške knjige je razvidno, da se do sedaj niso vpisali lastniki 28 enot. Te ostajajo v lasti podjetja Tivoli. Njihova uporabna površina v povprečju meri 149 kvadratnih metrov.

Kot je znano, se je cena stanovanj v Schellenburgu gibala od pet do osem tisoč evrov na kvadratni meter. Najbolj elitna so se prodajala tudi za 10 tisoč evrov na kvadrat. Toda v letošnjem letu je cena očitno precej padla. Šest nepremičninskih poslov, za katere smo pridobili podatke, je bilo sklenjenih po cenah od pet do šest tisoč evrov na kvadrat, najcenejši celo za nekaj manj. 

3__5e32f17b3272d
/
Schellenburg

Preberite še:
Kaj vse je čudno pri nepremičninah glavnega tajnika SD

Zmanjkalo je elite, ki kupuje draga stanovanja brez posojil

Po podatkih zemljiške knjige je bilo deset pogodb za nakup stanovanj podpisanih že leta 2020, ko se je začela gradnja, 13 v letu 2021, 20 v letu 2022 in 24 v lanskem letu, ko je prišlo do otvoritve. V letošnjem letu je bilo prodanih le 14 stanovanj.

Prodaja se torej upočasnjuje. To pa ni povezano z zaostritvijo pogojev financiranja oziroma dražjih posojil, do česar je prišlo poleti 2022. Kot smo razkrili, je bila večina stanovanj v Schellenburgu kupljena z gotovino oziroma brez vpisa hipoteke. Med kupci so bili najbolj premožni slovenski podjetniki, menedžerji, lobisti, zasebni zdravniki, estradniki ...

Toda ljudi, ki imajo dovolj denarja, je očitno začelo zmanjkovati. Morda je to tudi razlog, zakaj so se v Tivoliju bolj agresivno lotili iskanja kupcev. Konec oktobra so objavili oglas, ki je v javnosti dvignil veliko prahu. Ta sporoča, da je v Schellenburgu "prostor še za nekaj normalnih", in kot že obstoječe stanovalce navede: "dr. Car, odv. Fakin, Kralj, prof. Možgan in Papež". Gre seveda za izmišljene priimke, a so jasno dali vedeti, na koga ciljajo z oglasom.

Preberite še:
Kdo je plačal 8 tisoč evrov za kvadrat v luksuznem Schellenburgu

Po denar moral v Luksemburg. Vrniti ga mora februarja 2025. 

Anderliču se čas za reševanje težav izteka. Že čez nekaj mesecev mu namreč zapade v plačilo za več deset milijonov evrov obveznosti. 

schellenburg
Anderlič si je nazadnje izposodil več kot 22 milijonov evrov od luksemburškega podjetja.
necenzurirano.si

Pred slabim letom dni  je podjetje Tivoli refinanciralo posojila, ki jih je najelo za projekt. Takrat je izdalo za okoli 44 milijonov evrov komercialnih zapisov, ki jih je kupilo več domačih finančnih vlagateljev. Obrestna mera je bila 12-odstotna. Sredi letošnjega leta si je izposodilo še štiri milijone evrov od podjetja Polfin, ki je v solasti Bojana Papiča, nekdanjega prvega moža Lesnine.

Obe obveznosti bi po prvotnem dogovoru zapadli v plačilo oktobra letos, a Anderlič tega denarja ni imel. Zato si je moral kupiti dodaten čas. Tako mora po novem komercialne zapise in posojilo Polfina vrniti do februarja prihodnje leto. Če se bo karkoli zataknilo pri unovčevanju oziroma prodaji stanovanj in poslovnih prostorov, pa bi jim moral Anderlič plačati dvojne obresti.

Znani nepremičninski poslovnež se je v iskanju svežih finančnih virov moral obrniti tudi čez mejo. Že letos poleti je pri avstrijske Erste Group Bank najel 16 milijonov evrov visoko posojilo, ki ga mora vrniti najpozneje leta 2034. Obenem si je od londonskega investicijskega sklada JNE Partners oziroma njegovega luksemburškega podjetja izposodil 22,35 milijona evrov. Ta denar mora vrniti februarja prihodnje leto, obresti pa astronomske, kar dva odstotka na mesec oziroma 24 odstotkov letno. Za zgolj teh nekaj mesecev bo moral plačati kar 2,7 milijona evrov obresti. 

Za vse te obveznosti je Anderlič po podatkih EBONITETE.SI zastavil vsa svoja podjetja in tudi svoje premoženje.

schellenburg
Upnik je pred dobrim tednom dni blokiral račune podjetja Tivoli.
ebonitete.si

Anderlič je pripravljen prodati do 49 odstotkov poslovnih prostorov

Tudi zato zdaj mrzlično išče vlagatelje, ki bi postali solastniki poslovnih prostorov v Schellenburgu.

Borznoposredniška hiša Ilirika je v njegovem imenu pred dnevi razposlala finančnim investitorjem dopis, v katerem preverja, ali so zainteresirani za vstop v lastništvo podjetja Schellenburg Objekt. Nanj je Anderlič pred meseci prenesel trgovske in druge poslovne prostore v Schellenburgu. Vrednost nepremičninskega portfelja je ocenjena na 39 milijonov evrov, trenutno pa ima podjetje sklenjenih 11 dolgoročnih najemnih pogodb, ki mu letno prinašajo nekaj več kot 2,2 milijona evrov neto prihodkov.

Anderlič je pripravljen prodati največ 49-odstotni delež v podjetju Schellenburg Objekt. Ali bo šel ta denar za poplačilo dolgov, ni znano. Iz dokumenta pa je razvidno, da se mudi. Odziv pričakujejo najpozneje do 6. decembra, torej že čez teden dni.

Ali se mu bo računica pri projektu Schellenburg izšla, ni znano. Projekt so, kot rečeno, spremljali številni zapleti, zaradi katerih se je ne samo zavlekel, ampak tudi krepko podražil. Vmes je prišlo tudi do podražitve gradbenih materialov. Iz cenitvenega poročila, ki ga je jeseni 2022 izdelalo podjetje Nai Significa, je razvidno, da je takrat tržna cena vseh objektov znašala 136 milijonov evrov.