Mesec dni po tem, ko je inšpektor za okolje po naših razkritjih sumov nezakonitega zakopavanja smeti obiskal zbirni center pri Krškem v lasti komunalnega podjetja Kostak, še vedno ni mogoče izvedeti, kaj je tam ugotovil.
Na inšpektoratu za okolje in energijo, ki ga vodi Mirana Omerzu, so namreč zavrnili našo zahtevo za posredovanje zapisnika pregleda, ki so ga opravili 9. decembra. Takrat so v Kostaku prvič javno "dopustili možnost", da bi lahko bili odpadki zakopani na dveh parcelah na območju njihovega centra. Pred tem so to kategorično zanikali.
Gre sicer za isti parceli, na katerih je na fotografijah iz lanskega marca, ki smo jih objavili konec novembra, vidna več metrov globoka luknja z nametanimi odpadki. Ti so deloma že prikriti z zemljino, iz česar izhaja sum, da so jih v Kostaku zakopavali, česar ne bi smeli početi.
Inšpektorju za okolje, ki je obiskal zbirni center, so ob obisku pojasnili, da "jim ni znano, kdo bi lahko tja odložil odpadke in kdaj".
Preberite še:
Nove fotografije: kam so pred prihodom inšpekcije izginili odpadki
Je inšpektorat posredno potrdil sume s fotografij?
Prav zato smo želeli izvedeti, kaj je ob tokratnem obisku ugotovil in odredil inšpektor. Toda na inšpektoratu so našo zahtevo zavrnili z utemeljitvijo, da inšpekcijski postopek še traja.
"Preuranjeno razkritje do sedaj pridobljenih podatkov iz inšpekcijskega zapisnika bi lahko močno ogrozilo izvedbo konkretnega inšpekcijskega postopka, saj v tej fazi dejansko stanje še ni dokončno ugotovljeno in bi lahko bili tako posredovani podatki pomanjkljivi ali napačni," piše v odločbi inšpektorata.
Dodali so še, da bi s preuranjenim posredovanjem informacij lahko v javnost prišli pomanjkljivi ali napačni podatki, torej napačne informacije.
Toda iz odločbe je mogoče razbrati, da je inšpektorat vendarle posredno potrdil sume nezakonitega zakopavanja smeti. "Ob upoštevanju, da do sedaj ugotovljeno dejansko stanje konkretne inšpekcijske zadeve nakazuje na situacijo, v kateri je lahko zaradi kršitev veljavne zakonodaje izkazan znaten vpliv na okolje (...), je še dodatno izkazana potreba (...), da se zagotovi uspešna in učinkovita izvedba konkretnega inšpekcijskega dokaznega postopka," so zapisali na inšpektoratu.
Preberite še:
Kriminalisti preiskujejo sume nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem
Kdo išče zakopane smeti? Inšpektor ali kar sam Kostak?
Kot smo že poročali, je inšpektorat za okolje Kostakov zbirni center prvič obiskal v začetku lanskega junija. Prijavo sumov nezakonitega zakopavanja odpadkov mu je skupaj s priloženimi fotografijami posredovala novomeška policijska uprava. Ta jo je prejela že konec marca, a v tej zadevi več kot dva meseca ni ukrepala.
V Kostaku inšpektorice ob junijskem pregledu niso obvestili, da so na območju zbirnega centra že sami našli odpadke. Ravno nasprotno: predstavnik podjetja ji je zagotovil, da na tem območju ni zakopanih odpadkov. Nato je inšpektorica opravila zgolj "vizualni ogled" območja, ki ga je fotografirala iz avtomobila, in pregled sklenila z ugotovitvijo, da morebitnih nepravilnosti ni odkrila.
Ko smo konec novembra pozneje na necenzurirano.si objavili serijo posnetkov, ki nakazujejo na sum nezakonitega zakopavanja smeti, je inšpektorat ponovno obiskal Kostak. Takrat je podjetje zagotovilo, da bo v roku enega meseca preverilo, ali so na tem mestu dejansko zakopani odpadki. "Ko bodo začeli z izkopavanjem, bodo obvestili pristojno inšpektorico. Če bodo pri izkopu naleteli na odpadke, jih bodo odstranili in ustrezno obdelali," je pisalo v takratnem sporočilu za javnost.
Več kot mesec dni pozneje tako še vedno ni znano, ali in kdo na območju zbirnega centra pri Krškem opravlja globinsko sondiranje območja. Še manj pa, zakaj je inšpektorat to nalogo prepustil kar zavezancu, ki ga pregleduje.
Preberite še:
Afera odpadki: zdaj ploščo obrača tudi župan. A občina ni več glavna v Kostaku.