V zgodbo o sumih nezakonitega zakopavanja odpadkov v Posavju, ki smo jo razkrili na necenzurirano.si, se je po inšpektoratu ministrstva za okolje in kriminalistih Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) vpletla še Mestna občina Krško.
Župan Janez Kerin bo tako v imenu občine kot največje, 43-odstotne lastnice komunalnega podjetja Kostak, ki ima v lasti center za ravnanje odpadki v Spodnjem Starem Gradu, zahteval sklic skupščine. Na njej bo iskal pojasnila od prvega moža Kostaka družbe Miljenka Muhe. Na zadnji seji občinskega sveta je tako Kerin napovedal, da bo zahteval njegovo razrešitev, če je do nezakonitega zakopavanja odpadkov dokazano prišlo.
Gre za prvi konkretnejši odziv vodstva občine na naša razkritja sumov nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem. Pred tem se je župan skoraj tri tedne izogibal javnemu odzivu, javno branil Kostak in skupaj z njegovimi vodilnimi sodeloval na novinarski konferenci. Ko so preiskavo, ki sta jo prej vodila lokalni inšpektorat za okolje in novomeška policija, prevzeli državni inšpektorji in NPU, pa je ploščo začel obračati tudi Kerin.
Toda nesporno dejstvo je, da občina že dlje časa v Kostaku nima več glavne besede. Zakaj ne, če je uradno še vedno največja lastnica družbe?
Preberite še:
Kriminalisti preiskujejo sume nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem
Z 0,56 odstotka delnic premagal občino
Kostak že vrsto let velja za hišnega gradbinca Mestne občine Krško. Ta mu je podelila številne koncesije, med drugim za ravnanje z odpadki, oskrbo s pitno vodo, vzdrževanje občinskih javnih cest, pogrebne storitve ... Čeprav je občina tudi največja lastnica Kostaka, samo v zadnjih sedmih letih pa mu je plačala za več kot 80 milijonov evrov storitev, sama ne odloča glede ključnih zadev v družbi.
Med zasebnimi lastniki Kostaka se je namreč oblikoval blok lastnikov, ki dejansko vodi družbo. V njem so med drugim podjetja Žarn (17 odstotkov), Arh-Invest (13,3 odstotka) in Tekod (2,6 odstotka). Ti so obenem podizvajalci Kostaka, s posli zanj pa ustvarjajo visok dobiček. Manjkajoče glasove jim zagotavljajo Muha in nekateri drugi vodilni zaposleni v Kostaku, ki po nekaterih podatkih obvladujejo več kot deset odstotkov delnic.
To je bilo jasno vidno julija letos na zadnji skupščini Kostaka. Na njej bi morali po predhodnem dogovoru v šestčlanski nadzorni svet imenovati dva predstavnika občine. Toda na sami skupščini je prišlo do presenečenja. Namesto Andreja Rožmana, ki si ga je želela občina, so za novo nadzornico imenovali Janjo Starc. To se je zgodilo po nasprotnem predlogu Območne obrtno-podjetniške zbornice, ki jo vodi Dušan Arh, v Kostaku pa ima le 0,56-odstotni lastniški delež. Pri tem so jo podprli tudi ostali neobčinski delničarji.
Preberite še:
Nove fotografije: kam so pred prihodom inšpekcije izginili odpadki
Lastniki Kostaka so tudi njegovi podizvajalci
Eno od pomembnih vprašanj, ki po naših informacijah zanima občino, so tudi poslovna razmerja med Kostakom in njegovimi manjšinskimi delničarji. V prvi vrsti s podjetjem Žarn, ki se ukvarja s prevozom, nizkimi gradnjami in vzdrževanjem cest.
Po informacijah več virov pa je pomemben podizvajalec Kostaka. Poročali smo že, da so tovorna vozila v lasti tega podjetja z območja centra v Spodnjem Starem Gradu odvažala gramoz, pri čemer Kostak za njegovo izkopavanje ni imel koncesije.
Podjetje, ki je v lasti Jerneja Žarna, zaposluje le nekaj več kot 20 ljudi, lani pa je ustvarilo skoraj osem milijonov evrov prihodkov. V zadnjih petih letih je imelo skupaj štiri milijone evrov čistega dobička. Kolikšen del tega so mu prinesli posli s Kostakom, ni mogoče preveriti, saj teh podatkov Kostaku ni potrebno razkrivati v letnem poročilu.
Kostak in podjetje Žarn tesno povezuje tudi ljubljanska soseska Zelene Jarše, ki jo je Kostak leta 2017 zgradil v Ljubljani. Med lastniki tamkajšnjih stanovanj so tudi vplivni lokalni politiki in podjetniki, manjšinski lastniki Kostaka, njegovi poslovni partnerji in nekateri vodilni v državnih družbah, ki Kostaku dajejo posle.
Največ Kostakovih stanovanj v Ljubljani je prešlo v last podjetja Žarn in z njim povezanih oseb. Pri tem ni znano, ali je šlo za kompenzacijo plačila za dela pri projektu. Posle s prodajo stanovanj je sicer preiskoval že NPU, zadeva pa je trenutno v sodni preiskavi.
Preberite še:
Ovadbe zaradi poceni prodaje stanovanj veljakom iz Krškega
Kako je Kostak pri odpadkih spremenil zgodbo
V javnih dokumentih so razkriti posli s podjetjem Arh-Invest, ki ga obvladuje Dušan Arh. To je imelo lani dva milijona evrov prihodkov, več kot polovico tega je ustvarilo s Kostakom. Ob tem je doseglo 287 tisoč evrov čistega dobička.
Kot smo že poročali, v Kostaku od prejšnjega tedna "dopuščajo možnost", da so pod zemljo v Spodnjem Starem Gradu zakopani odpadki, saj naj bi jih tam v preteklosti odkrili že sami. Toda v Kostaku vztrajajo, da niso bili oni tisti, ki so jih zakopali, temveč naj bi to na njihovem zemljišču storila neznana oseba. Obenem so bili pripravljeni območje ponovno prekopati in preiskati ter na lastne stroške odstraniti morebitne zakopane odpadke.
Prve fotografije, ki kažejo na sume nezakonitega zakopavanja odpadkov, smo sicer na necenzurirano.si objavili konec novembra. Na njih so razvidne ogromne luknje z nametanimi odpadki, del je tudi zasut z zemljino. Takrat so v Kostaku zatrjevali, da na območju centra nikoli niso zakopavali odpadkov.
Enako so v začetku junija pojasnili inšpektorici za okolje Mojci Križe, ki je v Kostaku opravila nadzor zaradi prijave suma zakopavanja odpadkov. Razložili so ji, da na lokaciji gradnje novega centra res začasno skladiščijo bale odpadkov, ki pa se glede na območje gradnje premikajo.
Kmalu zatem smo objavili serijo fotografskih in satelitskih posnetkov iz različnih časovnih obdobij, ki so jasno kazali, da so prej omenjene luknje še pred prihodom inšpektorice izginile. Na njihovem mestu je bila utrjena ravna površina, na kateri so vidne sledi gradbenih vozil. Ko smo na karti označili še natančno lokacijo lukenj z odpadki, pa so v Kostaku spremenili zgodbo.
Preberite še:
Preobrat: v Kostaku priznali, da so pod njihovo zemljo zakopani odpadki
Po objavi članka so se nanj odzvali v Mestni občini Krško. Njihova pojasnila objavljamo v nadaljevanju:
1) Odziv na vprašanja
V članku avtorja omenjata, da je župan tri tedne ostajal brez javnega odziva in javno zagovarjal Kostak. To ne drži. Župan se je na številna novinarska vprašanja odzival in pojasnjeval stališča občine v skladu z znanimi dejstvi, zato navedba, da se je izogibal odzivom, ni točna.
2) Prisotnost na novinarski konferenci
Avtorja navajata, da je župan sodeloval na novinarski konferenci skupaj z vodilnimi v Kostaku. Župan na tej konferenci ni bil prisoten in posledično tudi ni sodeloval, kar bi bilo prav tako treba popraviti, saj gre za napačno informacijo. Je pa bil župan prisoten pri ogledu objekta Centra za ravnanje z odpadki Spodnji Stari Grad, kjer je podal tudi izjavo za medije.
3) Imenovanje članov nadzornega sveta
Avtorja navajata, da bi na junijski seji skupščine družbe Kostak "morali po predhodnem dogovoru v šestčlanski svet imenovati dva predstavnika občine". Gre za napačno navedbo. Statut družbe Kostak namreč določa šest članov nadzornega sveta, od katerih sta dva člana, ki zastopata interese zaposlenih v družbi in štirje člani, ki zastopajo interese delničarjev. Slednje izvoli skupščina.