Mesec dni po tem, ko smo na necenzurirano.si razkrili sume nezakonitega zakopavanja odpadkov na območju centra za ravnanje z odpadki pri Krškem, je v vrhu komunalnega podjetja Kostak prišlo do velikih sprememb.
Dolgoletnemu prvemu možu Miljenku Muhi sta se z novim letom v upravi pridružila Jože Leskovar in Aleksander Svetelšek. Prvi je do zdaj v Kostaku vodil področje komunale, drugi pa je nekdanji prvi mož Engrotuša in Petrola, ki je v času zadnje vlade Janeza Janše prevzel vodenje Splošne bolnišnice Celje.
V vodstvo Kostaka je prišel tudi Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega, ki je v času prejšnje vlade vodil Telekom Slovenije. Ena od njegovih prvih potez, ko je marca 2021 prevzel to funkcijo, je bila sprememba vrstnega reda kanalov v programski shemi Telekoma, v kateri sta oba programa strankarske televizije SDS dobila mesto v prvi deseterici. To pomeni, da sta bila dosegljiva z enim pritiskom na daljinec.
Preberite še:
Kriminalisti preiskujejo sume nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem
Sumi zakopavanja smeti
Gre za prve kadrovske spremembe po tem, ko smo na našem portalu konec lanskega novembra prvič objavili fotografije, ki nakazujejo na sume nezakonitega zakopavanja odpadkov. Te so bile posnete marca lani na območju naselja Spodnji Stari Grad v Mestni občini Krško.
Na njih je mogoče videti sveže izkopano, več metrov globoko luknjo, v kateri ležijo večje količine odpadkov. Le manjši del teh je v balah, večina pa je nametanih. Med njimi so tudi odpadki iz bolnišnic. Na enem od posnetkov je celo jasno vidno, da je manjši del odpadkov že prekrit z zemljino.
Te fotografije so že marca lani skupaj s prijavo prejeli tudi na Policijski upravi Novo mesto, a so o tem šele čez dva meseca obvestili pristojni inšpektorat za okolje. Ta ob "vizualnem ogledu" ni ugotovili nepravilnosti, pri čemer na fotografiranem območju takrat ni bilo več kupov smeti. Satelitski posnetki so razkrili, da so v mesecu dni izginili.
Do sredine decembra so v Kostaku ves čas kategorično zanikali, da bi na tej lokaciji kadarkoli zakopavali odpadke. Toda sredi decembra so obrnili ploščo. Prvič so javno "dopustili možnost", da bi lahko bili odpadki zakopani in to na dveh parcelah na območju njihovega centra. Ob tem so poudarjali, da so na teh parcelah, ki so bile pred tem v lasti lokalnih kmetov, pri poglabljanju terena že sami naleteli na zakopane odpadke. Tega podatka pred tem nikoli niso razkrili javnosti.
Preberite še:
Kdo obvladuje družbo Kostak in zakaj to ni občina Krško, njena največja lastnica?
Kdo je Aleksander Svetelšek
Prihodi novih ljudi v vodstvo Kostaka so bili očitno načrtovani že od sredine lanskega leta. Takrat so delničarji Kostaka, med katerimi je s 43-odstotnim lastniškim deležem največja krška občina, na skupščini spremenili statut in omogočili zdajšnjo širitev uprave.
Ali je bila ta odločitev povezana tudi z načrtovanim odhodom Miljenka Muhe v pokoj, uradno ni znano. Že kmalu po tem pa se je vnel hud boj za položaj njegovega naslednika, pri čemer do intenzivnih lobiranj prihaja tudi v lokalni politiki.
Aleksander Svetelšek, najbolj znano novo ime v vodstvu Kostaka, je v preteklosti vodil trgovski družbi Engrotuš in Petrol. Z obeh položajev pa je moral oditi zaradi domnevno spornih poslov, so takrat poročali mediji.
Engrotuš je proti Svetelšku s tožbo zahteval plačilo 6,3 milijona evrov odškodnine. Toliko je moral Engrotuš plačati banki LHB iz skupine NLB, ki je denar zahtevala na podlagi poroštva enemu od podjetij iz Severne Makedonije. Garancijsko izjavo je podpisal Svetelšek, ki je trdil, da je bila ponarejena.
Preberite še:
Janša spet kadroval v bolnici, kjer dela Urška Bačovnik Janša
Odstopil po aferi z zamenjavo pacientov
Aprila 2022, v zadnjih tednih Janševe vlade, je Svetelšek postal direktor celjske bolnišnice, čeprav pred tem ni imel nobenih izkušenj v zdravstvu. Zanj naj bi se pri nekdanjem premierju osebno zavzel tedanji minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, Svetelškov rojak s Kozjanskega. Zaradi afere z zamenjavo pacientov, ko so v bolnišnici živega pacienta razglasili za mrtvega, je Svetelšek septembra 2022 odstopil s položaja.
Sršen je pred prihodom na Telekom Slovenije vodil eno od območnih enot Pošte Slovenije. Telekom je takrat Nova24TV začel plačevati tudi nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. V letu in pol so ji iz Telekoma skupaj nakazali skoraj 1,5 milijona evrov.
V Sršenovem obdobju se je Telekom Slovenije zanimal tudi za osem milijonov evrov vreden nakup podjetja Flawlesscode, ki je v lasti brata Tomaža Kokota, nekdanjega generalnega direktorja Pošte Slovenije iz vrst SDS. Ob odhodu s Telekoma je dobil odpravnino in našel službo v novomeški komunali. Tam je ostal slabi dve leti. Kot je razvidno iz njegovega profila na poslovnem omrežju Linkedin, je prejšnji mesec postal svetovalec uprave Kostaka.
Preberite še:
Tako so v SDS nagradili šefa Telekoma, ki je pomagal Nova24TV