Ko pri Jankoviću odločajo o koncesiji, Javno razsvetljavo kupijo stari znanci

Tik preden bo Mestna občina Ljubljana, ki jo vodi Zoran Janković, podelila novo 20-letno koncesijo Javni razsvetljavi, je v tem podjetju prišlo do zamenjave lastnika. Kdo so ljudje, ki jim je uspelo izpeljati ta posel?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
petek, 20. 12. 2024, 05:55


zoran jankovic
Kaj o ljudeh, ki so postali novi lastniki Javne razsvetljave, ve ljubljanski župan Zoran Janković?
Sašo Švigelj

Danes se izteče rok, do katerega je Mestna občina Ljubljana (MOL) zbirala ponudbe podjetij, ki bi v prestolnici v prihodnje urejala in vzdrževala javno razsvetljavo. Gre za eno najbolj mamljivih koncesij v Ljubljani, saj traja kar 20 let. Njena skupna vrednost znaša približno 120 milijonov evrov. 

Koncesija je trenutno v rokah podjetja Javna razsvetljava, ki skrbi za razsvetljavo v 20 občinah, pred mesecem dni pa je potihoma zamenjalo lastnika. Ciprska družba Frozaria Limited, za katero je stal kitajski kapital, je večinski paket delnic Javne razsvetljave prodala nazaj v Slovenijo. Kupilo ga je podjetje Betontrade, ki je močno vpeto v poslovna omrežja okrog Mestne občine Ljubljana. 

V zadnjih letih namreč nastopa kot podizvajalec gradbenih podjetij pri več stanovanjskih in drugih projektih na območjih Ljubljane. Prek sorodnice ga lastniško obvladuje Marko Sitar, ljubljanski avtoprevoznik, ki je pred dobrim desetletjem posojal večje vsote denarja družbam v lasti Damijana Jankovića, sina ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Te transakcije je takrat pod lupo vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).

Koliko je podjetje Betontrade plačalo za 90 odstotkov delnic Javne razsvetljave, uradno ni mogoče izvedeti. Toda v vsakem primeru gre za nenavaden posel. Podjetje Betontrade, ki ima le šest zaposlenih, ima namreč sedemkrat manj premoženja kot Javna razsvetljava, ki zaposluje več kot sto ljudi. Zdaj je Betontrade lastnik podjetja, ki letno ustvari trikrat večji denarni tok. 

Kdo so torej ljudje, ki jim je tik pred novim odločanjem o občinski koncesiji uspelo izpeljati prevzem Javne razsvetljave?  

Preberite še:
Se posli na železnicah delijo vnaprej? 138-milijonski posel in ena ponudba

010_JRL_220705_1066-scaled
Koncesija Mestne občine Ljubljana Javni razsvetljavi letno prinese šest milijonov evrov, velja pa za 20-letno obdobje.
Javna razsvetljava

Bivši lastniki so bili tarča bombnega napada

Dogajanja okrog Javne razsvetljave so že v preteklosti burila duhove. Leta 2006, v zadnjih mesecih mandata županje Danice Simšič, je občina podjetju, v katerem je takrat še imela lastniške vzvode, podelilo koncesijo. Toda že dve leti pozneje ga je prevzela družba Enlux v lasti Mateja Počivavška, Tadeja Počivavška in Gorana Bojovića

To je razjezilo Zorana Jankovića, ki je takrat Javni razsvetljavi zagrozil, da bo ostala brez koncesije. Sčasoma so se napetosti umirile, podjetje pa je daleč največ poslov opravilo z ljubljansko občino. 

Leta 2016 je prišlo do nove zamenjave lastništva. Brata Počivavšek in Bojović so Javno razsvetljavo prodali na Ciper. Kupila jo je družba Frozaria Limited, ki je v lasti kitajskega sklada CEE Equity Partners.

Nato se je dogajanje okrog Javne razsvetljave preselilo na strani črne kronike. Septembra istega leta je namreč v Črni vasi eksplodirala bomba, kriminalisti pa so v Brezovici našli še eno podobno napravo, ki se ni sprožila. Po neuradnih informacijah naj bi bila tarči napada Matej Počivavšek in Bojović, ki je tudi po zamenjavi lastništva ostal na položaju direktorja. Motiv za napad naj bi bil povezan z dogovori o kupnini. 

Preberite še:
Afera odpadki: zdaj ploščo obrača tudi župan. A občina ni več glavna v Kostaku

betontrade
Podjetje Betontrade je sodelovalo pri številnih projektih na širšem območju Ljubljane.
Betontrade

"Vsak, ki želi graditi stanovanja, ga bo vzel" 

Javna razsvetljava je lani ob rekordnih 26 milijonih evrov prihodkov ustvarila 1,2 milijona evrov dobička in 2,4 milijona evrov denarnega toka. Kitajci so v podjetju "pustili" tudi šest milijonov evrov bilančnega dobička. Toda tik pred odločanjem o podaljšanju občinske koncesije, ki Javni razsvetljavi letno prinese šest milijonov evrov prihodkov, so se njene delnice odločili prodati.  

Po novem je 91-odstotni lastnik Javne razsvetljave podjetje Betontrade, ki v zadnjih letih strmo povečuje obseg poslovanja. Še pred desetletjem je dosegalo le okoli tri milijone evrov prihodkov od prodaje, v zadnjih nekaj letih pa so se močno zvišali. Lani so znašali skoraj deset milijonov evrov.

Screenshot 2024-12-19 at 23.52.05
Podjetje Betontrade je lani ustvarilo rekordne prihodke in dobiček. Zdaj je postalo lastnik Javne razsvetljave, ki ima sedemkrat več premoženja, letno pa ustvari trikrat večji denarni tok.
Ebonitete.si

Kaj je skrivnost te rasti? Več sogovornikov iz gradbenih krogov nam je v zadnjih dneh zaupalo, da je podjetje Betontrade eden najbolj zaželenih podizvajalcev za projekte na območju Ljubljane. "Vsak, ki želi graditi stanovanja, ga bo vzel. To je javna skrivnost. Zakaj, pa raziščite sami," nam je dejal eden od njih. Drugi nam je zaupal, da je za to podjetje pri enem od poslov lobiral tudi Damijan Janković.

Preberite še:
Češki lastniki Pop TV, Dragan Šolak in "gazde" Slovenije v zadnji bitki za medije

Vse poti vodijo do Stožic

Betontrade je sicer v večinski, 80-odstotni lasti podjetij Rušenje in Almera, ki ju uradno obvladuje Katja Sitar, v javnosti praktično neznana podjetnica. Do leta 2016 je bil njihov lastnik Marko Sitar. Njegovo podjetje Martink je pri projektu Stožice sodelovalo pri zemeljskih delih.

Obenem je posojalo denar družbi Electa, ki jo je vodil Damijan Janković. Zaradi neplačanih 30 tisoč evrov dolgov je leta 2013 vpisalo izvršbo na njenem premoženju. "Gre za neko obveznost, ki je trenutno ne moremo poravnati in smo upniku svetovali, naj jo zavaruje z našim lastniškim deležem, ki ga vidite na sklepu sodišča," je za Finance takrat dejal Damijan Janković. 

Toda v preteklosti je bilo podjetje Betontrade v lasti bolj znanih imen. Eno od teh je bilo podjetje Hmezad TMT, ki je v lasti Miloša in Domna Prešerna in se med drugim ukvarja s transportnimi storitvami in gradbeništvom. V času epidemije covid-19 je bilo eden največjih dobaviteljev državnega zavoda za blagovne rezerve. V zadnjih letih pa dela za državno podjetje 2TDK, ki skrbi za gradnjo drugega tira.

Hmezad TMT je svoj 40-odstotni delež v Betontrade leta 2014 prodal dvema kupcema. Prvi je prej omenjeno Sitarjevo podjetje Martink. Drugi je britansko podjetje Consult PR, ki je po naših informacijah povezano z ljubljanskim kraljem betona Rokom Furlanom. Tudi ta je sodeloval pri gradnji športnega kompleksa v Stožicah.

Necenzurirano prenos
Eno od podjetij v lasti Marka Sitarja, ki uradno obvladuje Betontrade, je sodelovalo pri gradnji športnega parka v Stožicah.
/

Vzpon se je začel po nakupu betonarne na Viču 

Podjetje Betontrade je sodelovalo pri številnih projektih na območju Ljubljane: Tobačna mesto, Športni park Stožice, stavbo na Prešernovem trgu, hotela Plaza in Intercontinental, podvoz na Viču in varovana stanovanja v Murglah. Javno dostopni podatki še razkrivajo, da podjetje neposredno ne dela za javne naročnike. Drugače je s hčerinskim podjetjem Betontrade Transport, ki je lani začelo na veliko poslovati z ljubljansko občino in univerzo.

Iz javno dostopnih podatkov izhaja, da je med drugim delalo za podjetje Dema Plus Denisa Pereta pri več kot pet milijonov evrov vrednem projektu rušitvenih del in temeljenja pri gradnji nove veterinarske fakultete v Ljubljani. Pere je dolgoletni poslovni partner Electe.

Betontrade ima sicer v lasti betonarno na Viču. Sprva je imel zanjo sklenjen finančni lizing z zdaj že nekdanjim Hypo Leasingom. Ko se je ta umaknil s trga, je betonarno leta 2016 odkupila družba Glen v lasti Bojana Papiča, nekdanje največje lastnice Lesnine, in jo takoj zatem oddala v finančni lizing družbi Betontrade.