Brodnjak govori o Dončiću in Pogačarju, ker želi nižje davke za najbolj plačane menedžerje

Kako so Luka Dončić, Tadej Pogačar in drugi vrhunski športniki postali piarovsko orodje v prizadevanjih najbolje plačanih slovenskih menedžerjev za nižjo obdavčitev prejemkov, višjih od milijona evrov?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
sreda, 28. 5. 2025, 05:55


1741351046-dsc04388-1741350977524
Športniki, ki so po besedah Blaža Brodnjaka (na fotografiji) "zadnje sidro nacionalne zavesti", so postali priročna krinka za prizadevanja za nižjo obdavčitev prejemkov najbolje plačanih menedžerjev.
Sašo Švigelj

"Naj Luka, Tadej in ostali pridejo s svojimi milijardami in vlagajo v Slovenijo. Zdaj od njih nimamo nič, ker živijo v Monaku in Dubaju," je pred tednom dni na Delovi poslovni konferenci dejal predsednik uprave Nove Ljubljanske banke (NLB) Blaž Brodnjak.

Pri tem je ponudil tudi rešitev. "Dajmo jih 10-odstotno pavšalno obdavčiti in bo od desetih Tadejevih milijonov en milijon ostal tu in ne v Dubaju. In Tadeja bomo videli po ulicah Komende, Primoža v Kisovcu in Anžeta v Hrušici," je poudaril Brodnjak, ki verjame, da najboljši slovenski športniki ob drugačni davčni politiki ne bi živeli v tujini. 

Toda v teh izjavah je mogoče najti več netočnosti. Brodnjak je tako navedel štiri slovenske športne superzvezdnike: kolesarja Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča, košarkarja Luko Dončića in hokejista Anžeta Kopitarja. Prva dva živita v Monaku, davčni oazi, kjer zaradi ničelne stopnje dohodnine živijo številni vrhunski športniki. Eden od teh je recimo Novak Djoković, verjetno najboljši tenisač vseh časov, ki v Monaku živi kljub temu, da so davčne obremenitve v Srbiji precej ugodnejše kot v Sloveniji.

Medtem Dončić in Kopitar igrata za kluba iz Los Angelesa, kjer od svoje plače plačujeta davke, po višini zelo podobne slovenskim. Vsi našteti se bodo lahko po koncu kariere z zasluženim denarjem brez težav preselili v Slovenijo, ne da bi za to potrebovali davčno amnestijo, o kateri je še govoril Brodnjak. 

Tadej Pogačar, Primož Roglič
Bi se Tadej Pogačar in Primož Roglič res vrnila v Slovenijo iz Monaka, kjer so davčno zatočišče našli številni najbolj uspešni kolesarji.
Profimedia

Vse to Brodnjak bržčas dobro ve. Zakaj kljub temu ocenjuje, da bi Pogačar, Roglič, Dončić in Kopitar ob 10-odstotni obdavčitvi prejemkov, višjih od milijona evrov, postali davčni rezidenti Slovenije? Pravi odgovor se verjetno skriva drugje. Športniki, ki so po Brodnjaku "zadnje sidro nacionalne zavesti", so namreč priročna krinka za prizadevanja za nižjo obdavčitev prejemkov najbolje plačanih menedžerjev.

Preberite še:
Lepo je biti Blaž Brodnjak, še lepše pa lastnik davčne oaze NLB

Brodnjak obudil Simičevo idejo, ko so njegovi prejemki presegli milijon

Razprava o tem, zakaj našo državo zapuščajo vrhunski športniki, je bila v Sloveniji prvič aktualna leta 2019. Takrat je Primož Roglič v enem od intervjujev javno priznal, da se je preselil v Monako. Del javnosti je v tem videl končni dokaz, da je davčni primež v Sloveniji premočan. 

Nato je v začetku leta 2020 nekdanji minister za gospodarstvo Matej Lahovnik kot prvi predlagal 10-odstotno pavšalno obdavčitev vrhunskih športnikov. Še istega leta je Ivan Simič, direktor finančne uprave (Furs) v času prve in tretje Janševe vlade, to rešitev razširil na vse rezidente, ki imajo v enem letu več kot milijon evrov prejemkov. V imenu strateškega sveta za debirokratizacijo je predlagal uvedbo novega, šestega dohodninskega razreda nad milijon evrov v višini 10 odstotkov. To bi pomenilo, da najvišji prihodki ne bi bili več progresivno, ampak pavšalno obdavčeni.

ivan simic pl
Ivan Simič (na fotografiji) je v času prejšnje vlade govoril o pavšalni obdavčitvi najvišjih prejemkov. To idejo je zdaj obudil Brodnjak.
Primož Lavre

Zagovorniki te ideje so navajali prav Rogličev primer. V številkah: če bi nek vrhunski športnik na leto prejel tri milijone evrov prihodkov, bi namesto 1,5 milijona evrov dohodnine po novem plačal slabih 700.000 evrov. Ker Janševa manjšinska vlada tem in drugim predlogom ni mogla zagotoviti podpore, so ti za nekaj časa utonili v pozabo. 

Zdaj je idejo o pavšalni obdavčitvi v javno razpravo vrnil Brodnjak. Spet jo je utemeljil s primeri športnikov, ki so v ljudskih množicah seveda precej bolj priljubljeni od menedžerjev. To je Brodnjak storil po tem, ko je v letu 2024 kot prvi mož NLB prvič sam prejel več kot milijon evrov bruto plače in drugih prejemkov.

Preberite še:
Koga bi odpuščal šef NLB? Šolnike, zdravnike in negovalce ostarelih.

Monako – priljubljena davčna oaza kolesarjev

Pavšalno obdavčitev prejemkov, višjih od milijon evrov, bi med vsemi zagotovo najbolj pozdravili najboljše plačani slovenski menedžerji in tisti poslovneži, ki so zaradi "davčne optimizacije" v zadnjih letih stalno prebivališče preselili v tujino. Precej manj ali skoraj nič bi se z njeno uvedbo spremenilo za najboljše slovenske športnike.

Tudi v tem primeru bi bilo namreč zelo malo možnosti za to, da bi se v Slovenijo vrnila Pogačar, trenutno številka ena na svetovni kolesarski lestvici, in Roglič. Oba sta med redkimi, ki si lahko privoščijo življenje v Monaku, najbolj priljubljeni davčni oazi med kolesarji in drugimi šampioni v individualnih športih. Med najbolj znanimi velja ob Djokoviću omeniti še italijanskega tenisača Jannika Sinnerja, britanskega kolesarja Chrisa Frooma, prvaka v formuli ena Maxa Verstappna ... 

Monako
V Monaku, ki je od Slovenije oddaljen dobrih osem ur z avtom, ne poznajo davkov na dohodek in davkov na premoženje.
Profimedia

V kneževini, ki je od Slovenije oddaljena dobrih osem ur z avtom, ne poznajo ne davkov na dohodek ne davkov na premoženje. Za pridobitev stalnega prebivališča v Monaku so potrebni le tamkajšnje bivališče (bodisi v lastnem bodisi v najetem stanovanju), vsaj pol milijona evrov na računu ene od tamkajšnjih bank in potrdilo o nekaznovanosti. 

Z vsemi pogoji ne Pogačar ne Roglič nista imela težav. Prvi bo letos zaslužil osem milijonov evrov, drugi pa 4,5 milijona evrov. K temu velja prišteti še sredozemsko podnebje, ki omogoča ugodne razmere za trening skozi vse leto.

Oba sicer nista prva slovenska športnika, ki sta se med kariero preselila tja. V Monaku sta na vrhuncu kariere uradno bivali tudi atletinja Jolanda Čeplak in najboljša Slovenka na teniški lestvici WTA Polona Hercog.

Preberite še:
Čas je, da nam Brodnjak tudi kaj vrne #kolumna

Dončiću gre od plače v Los Angelesu 53 odstotkov za davke

Na meji absurda pa so Brodnjakove izjave v delu, ki se tiče Dončića in Kopitarja. Luka Dončić, ki od februarja letos nastopa za Los Angeles Lakers, bo v prihajajoči sezoni prejel 46 milijonov dolarjev (40 milijonov evrov) bruto plače. Anže Kopitar, ki v istem mestu igra za Los Angeles Kings, pa bo zaslužil sedem milijonov dolarjev (šest milijonov evrov) bruto. 

doncic kopitar
Tako Luki Dončiću kot Anžetu Kopitarju v Los Angelesu po plačilu davkov ostane manj kot polovica plačila, ki ga prejmeta od svojih klubov.
X

Toda obema bo pod črto ostala manj kot polovica tega denarja. Tamkajšnji športniki morajo namreč najprej plačati zvezni davek na dohodek, ki v ZDA znaša 37 odstotkov. Ob tem plačajo še davek na ravni posamezne zvezne države. Tu je imel še posebej Dončić s smolo z nedavno selitvijo iz davčno zelo ugodnega Texasa v Kalifornijo, kjer je davčno breme najvišje v ZDA. 

Poleg tega morajo košarkarji plačati še davek na športnike (tako imenovani "jock tax"), ki skupaj znaša tri odstotke, razdelijo pa si ga zvezne države, kjer Los Angeles Lakers igrajo gostujoče tekme. Dončićevo davčno breme na plačo torej skupaj znaša več kot 53 odstotkov. 

To sicer niso edini zaslužki vrhunskih športnikov v ZDA. Dončić ima podjetje Luka99 Inc., s katerim imajo sklenjene pogodbe vsa njegova partnerstva z blagovnimi znamkami. To uradno domuje v ameriški davčni oazi Delaware, po tamkajšnjih predpisih pa mu ni treba plačevati davka na prihodke, ki jih ustvari zunaj te zvezne države.

Četudi bi želela, ne Dončič ne Kopitar tudi teoretično ne bi mogla plače prejemati v Sloveniji, kot je bilo mogoče razumeti Brodnjaka. Ko bosta končala športno kariero, pa se lahko brez obveznosti vrneta skupaj z zasluženimi milijoni. Ne nazadnje je Dončić v Sloveniji že kupil dve nepremičnini, eno na Smledniku in drugo na Zadobrovi v Ljubljani. Kopitar pa je lastnik vile s posestvom na Bledu.