Poškodba med študentskim delom: večina ne ve, da jim to pripada

Študentsko delo prinaša izkušnje in zaslužek, a tudi tveganja. Kaj pa, če se med delom poškodujete? Ali imate pravico do nadomestila in kako poteka postopek? Nesreča nikoli ne počiva, zato v članku preverite, kaj je dobro vedeti, v primeru nezgodne na študentskem delovnem mestu.

Svet24
Avtor: Svet24.si / A.S.
sreda, 2. 7. 2025, 05:50


študentsko. delo
Študentsko delo.
Profimedia

Če se poškodujete med študentskim delom, najprej o tem obvestite delodajalca, nato obiščite zdravnika. Ključno je, da se nemudoma sproži postopek. Vedno imate pravico do zdravniške pomoči, nadomestila in - če gre za kršitve tudi do odškodnine. Pomembno je vedeti, da so pravice študenta jasno določene in da so študenti zavarovani.

Na spletni strani Vlade navajajo, da je v Sloveniji zakonsko urejeno, da so dijaki in študenti, ki opravljajo začasno in občasno delo, vključeni v več vrst zavarovanj.  Pokojninsko, invalidsko, zdravstveno in za poškodbe pri delu in poklicne bolezni. S tem je študentsko delo tudi uradno zavarovano.

Prijava nezgode na portalu SPOT

V primeru nezgode ali poškodbe pri delu je treba to takoj sporočiti neposrednemu vodji oziroma delodajalcu, ter izpeljati vse ustrezne interne postopke, sporoča E-študentski servis. Delodajalec mora poskrbeti, da nezgodo prijavi preko portala SPOT (Slovenski poslovni portal). Ko delodajalec prijavi nezgodo na portal SPOT, se sproži uradni postopek prijave nezgode pri delu, ki vključuje več korakov:

  1. Uradna evidenca – prijava gre nesporedno na Inšpektorat za delo in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). To je ključni korak, za uveljavljenje pravic (bolniška, odškodnina...).
  2. Zdravniški postopek - zaradi prijave na SPOT imate pravico, da greste na pooblaščeni pregled medicine dela, če bo to zahtevala zavarovalnica ali ZZZS. Vaša poškodba se tako obravnava kot posledica dela in ne kot kakšna “zasebna nezgoda”.
  3. Možnost nadomestila - prijava na SPOT je tudi pogoja za pridobitev nadomestila za bolniško odsotnost. Brez te prijave bi ZZZS lahko zavrnil izplačilo. Zato je nujno, da delodajalec prijavo res izvede.
  4. Podlaga za odškodnino – v primeru kasnejše uveljavljanje odškodnine, je prijava na SPOT pomemben dokaz, da se je poškodba res zgodila na delovnem mestu. Brez uradne prijave zavarovalnica zahtevo zelo verjetno zavrne.

Če se zgodi, da delodajalec noče prijaviti nezgode, imate pravico sami obvestiti Inšpektorat za delo ali poiskati pomoč pri študentskem servisu oziroma pravni pomoči.

##ARTICLE-1827221##

Ali ob poškodbi dijak/študent prejme odškodnino?

»Delodajalec pri študentskem delu plača za dijaka/študenta tudi Prispevek za poškodbo pri delu in poklicno bolezen (v višini 0,53 %). Na podlagi tega prispevka študent ne prejme odškodnine, saj gre za prispevek, ki se plačuje za dodatno tveganje pri opravljanju dela. Iz naslova plačevanja tega prispevka so študenti upravičeni do zdravstvenih storitev, ki so posledica poškodb pri delu in poklicnih bolezni. Celotno administracijo in vse prispevke ureja študentski servis.« so zapisali na spletni strani E-študentki servis.

Do odškodnine ima študent pravico le, če je poškodba posledica kršitve s strani delodajalca. Ta odškodnina se ureja prek zavarovalnice delodajalca, ki je najel študenta ali drugega podjetja, ki posreduje študentsko delo.

Na spletu je možno najti ponudnike odškodninskih denarnih nadomestil za študente. Nekateri obljubljajo »visoko denarno izplačilo«, zaradi poškodb na delovnem mestu. Navajajo, da za študente veljajo enaka pravila kot za redno zaposlene in da so pogoji za upravičenje do odškodnine na delovnem mestu še bolj milostni.

Vse kar potrebujejo je prijava nezgode ali zapisnik o nezgodi, napotnico za delo pri delodajalcu in medicinske papirje. Pomembno je, da se dokaže obstoj civilno pravnega razmerja med študentom in delodajalcem.

Povzetek pravic

Sitacija

 Kaj prejmete

Delo prek napotnice

Zavarovanje, bolniška, nadomestilo

Poškodba zaradi delodajalčeve kršitve

Možnost odškodnine

Prvih 30 dni odsotnosti

Nadomestilo od delodajalca

Daljša odsotnost

Nadomestilo preko ZZZS

Študentsko delo prinaša ne le izkušnje in zaslužek, ampak tudi pravno varnost v primeru nesreče. Študent naj vedno obvesti delodajalca, obišče zdravnika in začne postopek za uveljavljanje pravic. Vaše zdravje ni stvar pogajanj – če pride do nesreče, ukrepajte. Poznati svoje pravice pomeni zaščititi sebe. In če naletite na ovire, poiščite pomoč, saj je brezplačna in vedno na vaši strani.