Luksuzne avtomobile v Slovenijo prodajali ljudje, ki so že umrli

Na ljubljanskem sodišču je bila obsojena že četrta članica skupine, ki je preko slamnatih družb uvažala prestižne avtomobile in zatajila davek.

Svet24
Avtor: Svet24.si / P. S.
četrtek, 3. 7. 2025, 10:49


mercedes
Fotografija je simbolična
Profimedia

Gre za slovensko-hrvaško skupino ljudi, ki naj bi jo vodil Tomaž Stopar in naj bi utajila skoraj 1,3 milijona evrov davka pri uvozu luksuznih avtomobilov. Po pisanju Dnevnika so krivdo do zdaj priznali Ana Marija Stopar, Krunoslav Filipčič, Maja Brlec in Igor Pintarič, medtem ko se Stopar, Rok Furlan in preostali obtoženi zagovarjajo kot nedolžni. Z izjemo Furlana so bili vsi za enako kaznivo dejanje v postopku tudi na Hrvaškem.

Trem, ki so krivdo priznali, je sodnik Ciril Keršmanc kazni izrekel maja, obtoženi Brlec pa v sredo. Obsojena je na dve leti in en mesec zaporne kazni, ki pa jo bo po dogovoru s tožilstvom in odobritvijo sodnika odslužila le ob koncih tedna in praznikih.

Nihče ves čas v zaporu

Brlec je, kot piše Dnevnik, pobirala pošto, naslovljeno na slamnate družbe, urejala prenose družb pri notarjih, opravljala nakazila med bančnimi računi, komunicirala s slamnatimi direktorji, občasno prevzemala vozila v Nemčiji, naročala prevoze vozil in tako dalje.

Ana Marija Stopar je bila sredi maja obsojena na dve leti zapora, ki ga bo lahko odslužila z delom v splošno korist, Filipčič je dobil dve leti in pet mesecev zapora, ki ga bo odslužil ob koncih tedna, Pintarič pa je bil obsojen na sedem mesecev zapora, tudi on bo opravljal delo v splošno korist.

Kako so delovali?

Tri leta od začetka 2016 so prek slamnatih podjetih uvažali avtomobile višjega cenovnega razreda iz Evropske unije, večinoma iz Nemčije. Za lastnike in direktorje podjetij so nastavili ljudi s socialnega dna, ki so jih v to prepričali s plačilom nekaj sto evrov. Pri uvozu so uporabljali ponarejene dokumente, kot prodajalce vozil so po pisanju Dnevnika navajali osebe, ki so jih našli kar v osmrtnicah v tamkajšnjih medijih.