Gasilci resno izpostavljeni »večnim kemikalijam« v penilih za gašenje

Penila za gašenje, ki vsebujejo sestavino PFAS, bodo že sredi leta prepovedana z uredbo, zagotavljajo na gasilski zvezi.

Svet24
Avtor: Svet24.si / Luka Tetičkovič
sreda, 28. 5. 2025, 05:50


BOR_4307
"Večnim kemikalijam" so zaradi njihove prisotnosti v penilih za gašenje močno izpostavljeni gasilci.
Bobo

Gasilci so poklicna skupina, ki je nadpovprečno izpostavljena t. i. »večnim kemikalijam« oz. PFAS, ki so še vedno pogosto penilo v gasilski peni, je ugotovila študija iz leta 2020. Ta je v krvi gasilcev odkrila bistveno višje ravni spojin PFAS, v primerjavi s splošno populacijo.

##ARTICLE-1818845##

Gasilska zveza Slovenije (GZS) je Svet24 pojasnila, da se te problematike zavedajo, z njo so na več posvetih seznanili tudi gasilske enote. Posvetovali so se tudi z Uradom RS za kemikalije, z zadevo pa se aktivno ukvarja tudi komisija za nevarne snovi GZS.

Že zdaj novih vozil ne opremljajo s penilom, ki vsebuje PFAS snovi, posebno pozornost pa še morajo nameniti zamenjavi penila v starejših vozilih in dekontaminaciji cistern. »Jasnih navodil v zvezi s tem še nimamo,« so priznali.

BOR_4276
Gasilsko vozilo med gašenjem.
Bobo

Manjkajo jim tudi podatki kolikokrat so bila tovrstna penila uporabljena na požarih, po njihovem vedenju pa ne poteka nobena raziskava o stopnji prisotnosti teh kemikalij v telesih gasilcev. »Vsekakor bi jo in jo bomo podprli, saj se zavedamo pomena zdravja gasilcev,« so poudarili v zvezi.

Bodo pa ta penila kmalu prepovedana z direktivo, ki naj bi v veljavo stopila v sredini letošnjega leta. Za gasilske enote, ki opravljajo javno gasilsko službo, bo prehodno obdobje trajalo 18 mesece. V tem času bo treba penila zamenjati, so pojasnili.

##ARTICLE-1809809##

Gasilska zveza bo dobavitelje penil pozvala, da sporočijo katera ustrezna penila imajo na voljo, pri tem bodo morali navesti podatke o učinkovitosti gašenja, odpornosti proti ponovnemu vžigu in obstojnosti pene. Priložiti bodo morali tudi poročilo o biorazgradljivosti in izjavo, da penilo ne vsebuje PFAS ali siloksana.

Penila brez PFAS se obnašajo drugače

Pri uvajanju novih penil bo nastalo nekaj problematik. Pena, ki vsebuje PFAS, namreč naredi film na goreči površini, ki preprečuje izhlapevanje in s tem duši požar. Nova penila pa tega filma ne ustvarjajo in gasijo predvsem s svojo debelino plasti pene. Tudi postopki nanosa pene so malo drugačni, so zapisali na gasilski zvezi.

Snovi PFAS oz. polifluorirane alkilne snovi imajo škodljive lastnosti za okolje in zdravje, saj lahko končajo v površinskih vodah in podtalnici ali morjih. Biotski in abiotski procesi teh snovi ne razgrajujejo, zato se kopičijo v prehranjevalni verigi in so lahko zdravju škodljive. Snovi se v telo lahko absorbirajo s kožo, vdihnejo skozi pljuča in zaužijejo z onesnaženo vodo in hrano.

Znanstveniki so ugotovili, da je izpostavljenost PFAS lahko povezana z več zdravstvenimi tveganji, vključno z rakom, razvojnimi težavami ter poškodbami jeter in ledvic, so še povzeli na gasilski zvezi.

Nemčija v EU najbolj kontaminirana z "večnimi kemikalijami"

Penila brez fluoridov so sicer že standard v mnogih nemških gasilskih enotah. Nemčija je zaradi svoje bogate industrijske in gospodarske tradicije ta penila uporabljala desetletja, danes pa se sooča z eno najresnejših kontaminacij v EU, posebej v deželi Baden-Württemberg. Splošno onesnaženje podtalnice tam sicer izvira predvsem iz uporabe komposta, ki so ga mešali z blatom iz proizvodnje papirja.