Razvpitemu podjetniku ne bo treba poravnati več kot milijon evrov dolga do države. To je posledica včerajšnje odločitve Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je Furlanu v postopku osebnega stečaja odpisalo vse obveznosti.
Pod sklep se je podpisala okrožna sodnica Irena Pahor. Druge možnosti ni imela, saj se je po štirih letih in šestih mesecih, odkar je Furlan razglasil osebni stečaj, izteklo preizkusno obdobje, v katerem je moral Furlan dokazati, da si prizadeva za poplačilo dolgov. Finančna uprava (Furs) ima sicer možnost, da se na ta sklep pritoži, a ima za uspeh malo možnosti.
Furlan je sicer leta 2017 pojasnil, da je zahtevek Fursa zakonsko izvršljiv, vendar se je na davčno odločbo pritožil. Tedaj sodba po njegovih besedah še ni bila pravnomočna.
Čeprav ključna obveznost ostaja nepoplačana, je Furlan v zadnjih letih nemoteno posloval in živel na veliki nogi. Podjetja, nepremičnine, osebna vozila in drugo premoženje so mu pomagali skrivati dolgoletni partnerji, ki so poskrbeli tudi za dolgove.
Medtem je proti njemu zastaralo več kazenskih postopkov zaradi utaje davkov, ki so jih obravnavale tožilke ljubljanskega okrožnega tožilstva Julijana Uhan, Maša Podlipnik in Alenka Erker Skulj. Furlan se je januarja letos znašel v središču nove preiskave zaradi suma davčne utaje pri uvozu luksuznih vozil, po trditvah naših virov pa se podjetnik pripravlja na (začasno) selitev v Dubaj. Mimogrede, Dubaj do zdaj Sloveniji ni izročil še nobene od iskanih oseb z mednarodno tiralico.
Igralnice, prestižni avti in betonarne
Leta 2010, slab mesec dni po odprtju Športnega parka Stožice, kjer je bil Furlan glavni dobavitelj betona, so ga začeli preiskovati davčni inšpektorji. Ugotovili so večmilijonsko razliko med dohodki, ki jih je Furlan uradno napovedal v letih od 2005 od 2008, ter njegovo zasebno porabo in premoženjem v istem obdobju.
Še preden bi mu finančna uprava lahko zamrznila (in nato odvzela) premoženje, ga je Furlan prepisal na varno. Pri poslovnih partnerjih in v lasti podjetij iz davčnih oaz je končalo naslednje premoženje:
- avtomobili prestižnih znamk,
- luksuzne nepremičnine na elitnih lokacijah v Ljubljani,
- dve igralnici v Portorožu, ki letno ustvarita več kot 20 milijonov evrov prihodkov ter
- več betonarn, prek katerih z materialom oskrbuje gradbišča v Ljubljani in okolici.
Junija 2014 je Furlan vložil zahtevo za stečaj. Kljub vsemu je stečajna masa po štirih letih ostala praktično prazna. Stečajni upravitelj Janko Maček pojasnjuje, da mu zakon ne daje nobenega orodja, s katerim bi iskal Furlanovo premoženje. Poleg tega ni imel denarja za kritje stroškov iskanja premoženja.
"Ko se je začel osebni stečaj, smo opravili poizvedbe v vseh registrih. Furlan je tudi podal izjavo, katero premoženje ima v lasti," je dodal Maček.
Rok Furlan bi moral sodišču sporočati vse spremembe glede svojega premoženja, prejemkov in transakcijskih računov. Prav tako bi moral upravitelju in sodišču dati vsa pojasnila in dokumente o svojem premoženju ter poslih, ki jih je izvedel v zadnjih petih (prej treh) letih pred uvedbo postopka osebnega stečaja.
Na pomoč priskočil drugi osumljenec v preiskavi
Dolg, ki se ga je znebil v postopku osebnega stečaja, je bil sprva še višji, vendar so mu ga pomagali poravnati dolgoletni poslovni partnerji.
Furlan je jamčil za plačilo več kot 2,8 milijona evrov obveznosti do družbe Heta, slabe banke nekdanjega Hypa v Sloveniji. Glavni dolžnik je bila sicer igralnica Casino Riviera, ki jo obvladuje skupaj z njenim direktorjem Mitjo Peternelom in celjskim nepremičninskim poslovnežem Aleksandrom Jančarjem.
Toda Heta ni več Furlanova upnica. Njen dolg je po za zdaj neznani ceni odkupilo podjetje Diamant In. Za njim naj bi stal Tomaž Stopar, ki je skupaj s Furlanom osrednji osumljenec v aktualni preiskavi davčne utaje pri uvozu luksuznih vozil.
Med Furlanovimi upniki je bila tudi likvidirana Factor banka, vendar so njegova podjetja dolg že leta 2014 v celoti poravnala.
Skupaj preprodajali avte in lastninili banko
Sredi januarja so kriminalisti v seriji hišnih preiskav, ki so jih opravili po vsej Sloveniji, pridržali ljubljanskega "kralja betona" Roka Furlana in poslovneža Tomaža Stoparja. Osumili so ju, da sta imela ključno vlogo v hudodelski združbi, ki naj bi utajevala davke z uvozom in preprodajo avtomobilov visokega cenovnega razreda.
Takrat smo razkrili, da preiskovalci preverjajo sume, ali je denar iz davčnih utaj pri uvozu dragih avtomobilov iz tujine končal tudi v lastniških deležih Hranilnice Lon.
Članek prvotno objavljen na strani siol.net