Polom projekta prve državne vetrne elektrarne, ki bo stala več kot tri milijone evrov

Ugotovljene poškodbe in okvare. Certifikat, ki ne velja v EU. Sum kršenja razpisnih pogojev. Izvajalec del v finančnih težavah. Kaj vse je šlo narobe pri projektu postavitve prve državne vetrne elektrarne, ki ga vodijo v Dravskih elektrarnah?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
petek, 18. 7. 2025, 05:55


VE_Mali_Log2.jpeg
Po naših podatkih je gradbeni nadzor ugotovil številne hude pomanjkljivosti pri projektu vetrne elektrarne v občini Loški Potok, ki so ga Dravske elektrarne zaupale podjetju Hmezad TMT.
DEM

Na jugu Slovenije, le nekaj kilometrov od meje s Hrvaško, leži Mali Log, kjer živi dobrih 200 ljudi. V tem naselju v občini Loški Potok bi morala že od novembra lani obratovati prva državna vetrna elektrarna z zmogljivostjo enega megavata. Vsaj tako so napovedovali v Dravskih elektrarnah, ki so v lasti državnega Holdinga Slovenske elektrarne (HSE).

Toda v tej mariborski energetski družbi, ki jo od januarja 2022 vodi Damjan Seme, so pred javnostjo zamolčali, da se pri projektu, vrednem več kot tri milijone evrov, močno zapleta. Vetrna elektrarna, ki jo je vlada lani jeseni na predlog ministra za okolje, prostor in energijo Bojana Kumra uvrstila med projekte, sofinancirane iz državnega podnebnega sklada, še vedno ne obratuje. Razlog: ker ne ustreza tehničnim zahtevam. 

A to je le vrh ledene gore težav. Po naših podatkih je gradbeni nadzor ugotovil številne hude pomanjkljivosti pri projektu, ki so ga Dravske elektrarne zaupale podjetju Hmezad TMT. To je na razpisu leta 2023 zmagalo z daleč najcenejšo ponudbo – verjetno prav zato, ker je vetrnico uvozilo iz Turčije. Pri tem se je izkazalo:

-       da certifikat za vetrnico iz Turčije ni veljaven v Evropski uniji (EU),

-       da je bila turbina, ki jo je dobavilo podjetje Hmezad TMT, dejansko le prototip, ne pa tip agregata, ki ga je predpisovala razpisna dokumentacija. 

Medtem je šel izvajalec del, podjetje Hmezad TMT, konec junija zaradi finančnih težav v prisilno poravnavo. Kaj vse je torej šlo narobe pri projektu postavitve vetrne elektrarne? In kaj o vsem skupaj pravijo vpleteni?

DEmresize-864-486-p-C-99
Podpis 2,5 milijona evrov vredne pogodbe med direktorjem Dravskih elektrarn Damjanom Semetom (levo) in direktorjem Hmezada TMT Domnom Prešernom (desno).
DEM

Preberite še:
Nova žrtev afere na železnicah: bankrot Mesovega prijatelja in dobavitelja spornih mask

Dravske elektrarne: Zaznali smo neskladja

Na Dravske elektrarne smo včeraj naslovili več vprašanj. Zanimalo nas je, v kateri fazi je projekt, ali so ga že prevzeli, ali so pri tem ugotovili napake in ali so jih že odpravili. "V skladu s terminskim načrtom je zaključek projekta vetrne elektrarne Mali Log predviden do 31. avgusta 2025. Pred začetkom poskusnega obratovanja smo zaznali tehnična neskladja, zaradi česar smo se odločili za dodatna preverjanja," so nam odgovorili v Dravskih elektrarnah.

"Kot investitor dosledno sledimo najvišjim strokovnim standardom in načelu odgovornega upravljanja. Naša prednostna skrb je zagotoviti varno, dolgoročno, zanesljivo, stabilno in skladno delovanje naprav. Z namenom temeljitega razjasnjevanja zaznanih neskladij smo v postopek vključili tudi zunanje, neodvisne strokovnjake, ki izvajajo dodatna strokovna preverjanja. Takoj ko bodo na voljo celovite informacije, bomo javnost obvestili o nadaljnjem poteku projekta," so poudarili.

Še sredi marca so sicer v Dravskih elektrarnah na TV Slovenija razglasili, da "prva državna vetrna elektrarna Mali Log že stoji in je skoraj že pripravljena na začetek obratovanja". Poudarili so, da bo električna energija, ki jo bo proizvedla nova elektrarna, pokrila potrebe vseh gospodinjstev v občini Loški Potok, kjer živi okoli 1.800 ljudi. 

vetrna elektrarna wind-turbine-4178777_960_720
Na lopaticah so našli manjše razpoke, ki lahko pripeljejo do poškodb materiala. Pri eni od lopatic so posebej opozorili na varnostna tveganja zaradi razpoke, ki kaže na "strukturno deterioracijo", torej poslabšanje stanja. Fotografija je ilustrativna.
Pixabay

Toda že mesec dni pred tem, februarja letos, so na Dravskih elektrarnah morali vedeti, da se to še lep čas ne bo zgodilo. Takrat so namreč v vodstvu družbe dobili na mizo ugotovitve nadzora, ki ga je nad projektom opravilo hrvaško svetovalno podjetje, specializirano za energetske sisteme na področju obnovljivih virov energije. 

Preberite še:
Pohorske vetrnice v švicarskem nabiralniku

Kupili vetrnico, ki ne izpolnjuje razpisnih zahtev

Iz dokumentov, ki smo jih dobili na vpogled v uredništvu necenzurirano.si, je razvidno, da so hrvaški strokovnjaki ugotovili številne pomanjkljivosti tako pri dokumentaciji kot pri tehnični izvedbi projekta. 

"Resne" in "blažje" napake so našli pri vseh treh lopaticah vetrnice. Dve od treh sta takšne vrste, da po ocenah pregledovalcev zaradi aerodinamičnih razlogov proizvajata dodatni hrup. Na njih so našli tudi manjše razpoke, ki lahko pripeljejo do poškodb materiala. Pri eni od lopatic so posebej opozorili na varnostna tveganja zaradi razpoke, ki kaže na "strukturno deterioracijo", torej poslabšanje stanja.

Koliko od teh napak so v Dravskih elektrarnah že odpravili, uradno ni mogoče izvedeti. "Mi smo dobavili vetrno elektrarno skladno z javnim naročilom. Verjamemo, da bo vse v redu," nam je na vprašanje, kje točno je težava pri prevzemu projekta, odgovoril Domen Prešeren, direktor in lastnik podjetja Hmezad TMT, ki je zaradi več kot 10 milijonov evrov dolga zdaj v prisilni poravnavi.

mali log časovnica
Po prvotno dogovorjeni časovnici bi moral biti projekt že konec lanskega leta končan, vetrna elektrarna pa obratovati.
Enaročanje

Kot smo neuradno izvedeli, bi moralo podjetje Hmezad TMT zaznane napake odpraviti že med montažo, a tega ni storilo. Februarja naj bi odgovornim v Dravskih elektrarnah zagotovilo, da bo napake in poškodbe vetrnice saniral proizvajalec in to do konca junija. Gradbeni nadzornik je tako zahteval zamenjavo neustreznih vijačnih zvez, pojasnila turškega proizvajalca glede zaznanih poškodb in napak na vetrnici, zamenjavo poškodovanih delov ...

Preberite še:
To je nov zapor za 86 milijonov. Prazen je zaradi fantov s SŽ, ki jih preiskuje policija.

So v Dravskih elektrarnah zavajali javnost? 

Toda v Dravskih elektrarnah imajo še eno, morda še večjo težavo. Pri pregledu dokumentacije za projekt se je namreč izkazalo, da je ta nepopolna, saj da ne izpolnjuje vseh določil gradbenega zakona. Bistvo: vse to krepi sume, da vetrna elektrarna in njeni sestavni del sploh niso ustrezali zahtevam, ki so jih v razpisni dokumentaciji določili v Dravskih elektrarnah.

Kot rečeno, bi moral biti projekt zaključen konec lanskega leta, vendar so ta rok z aneksi že večkrat podaljšali. Kot uradni razlog za zamude so sicer v Dravskih elektrarnah navajali "zimske razmere", ki naj bi onemogočale gradnjo. V resnici se je zapletalo zaradi neustrezne vetrne elektrarne.

Hmezad TMT je bil sicer na javnem razpisu maja lani izbran kot najugodnejši ponudnik. Oddal je tri milijone evrov vredno ponudbo. Kot rečeno, je vetrnico kupil v Turčiji. Tamkajšnji družbi Soyut Wind je nekaj tednov po podpisu pogodbe nakazal 1,16 milijona evrov. Od Dravskih elektrarn si je v poslu obetal 2,4 milijona evrov. Preostalih 600 tisoč evrov bi moral prejeti njegov partner, podjetje Eko Star, ki bi moralo za ta denar izvesti elektro dela.

hmezad-tmt
Podjetje Hmezad TMT je vetrno elektrarno kupilo v Turčiji. Zanjo je plačalo 1,16 milijona evrov.
EBONITETE.SI

Preberite še:
Župan NSi prijatelju oddal posel, ki bi ga drug naredil za pol cene

Kdo bo rešil projekt?

Do sedaj sta od Dravskih elektrarn prejela 1,6 milijona evrov, torej dobro polovico dogovorjenega zneska. Pri tem bo zaenkrat tudi ostalo. V začetku aprila so ju obvestili, da obveznosti iz pogodbe niso bile v celoti izpolnjene. Do predložitve celotne dokumentacije, odprave ugotovljenih pomanjkljivosti in potrditve s strani nadzornika pa predvidenega izplačila ne bodo realizirali.

Po neuradnih informacijah si v Dravskih elektrarnah želijo, da bi projekt do konca izpeljali v podjetju Eko Star. To je imelo lani 3,5 milijona evrov prihodkov in 163 tisoč evrov dobička. Zato je veliko vprašanje, ali je tega zmožno in sploh sposobno nabaviti novo vetrno elektrarno, ki bo ustrezala razpisnim pogojem.