Tako so pri Simonitiju favorizirali provladne medije #dokumenti

Razkrivamo vsebino zapisnikov in ocenjevalnih listov medijskega razpisa, na katerem so si provladni mediji zagotovili več sto tisoč evrov državnega denarja.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic / Vesna Vuković
ponedeljek, 7. 6. 2021, 05:55


UV-vasko simoniti-sta2
Ministru za kulturo Vasku Simonitiju se "zdi prima", da se je stanje na področju medijev "malce uravnotežilo". A kaj, ko so člani njegove komisije kriterije prilagajali temu, ali je medij, ki je zaprosil za denar, naklonjen vladi ali ne.
STA

Ministrstvo za kulturo, ki ga vodi Vasko Simoniti, je 2,6 milijona evrov, namenjenih slovenskim medijem, na minulem razpisu razdelilo na politično pristranski način. Člani strokovne komisije so kriterije prilagajali temu, ali je medij, ki je zaprosil za denar, naklonjen vladi ali ne. S tem so lahko s seznama prejemnikov izločili veliko večino časopisov in spletnih portalov, ki so po mnenju vladajoče stranke usmerjeni "levičarsko". Denar so zato dobili mediji, povezani s strankami vladajoče koalicije. 

To potrjuje obsežna dokumentacija o razpisu, ki smo jo od ministrstva pridobili na podlagi zakona o dostopu do informacij javnega značaja. Prejeli smo zapisnike sej strokovne komisije in ocenjevalne liste prijavljenih projektov. Iz teh dokumentov je razvidno:

-         da je bil med 145 prijavljenimi daleč najbolje ocenjen projekt Planet z Vami televizije Planet TV, ki je v lasti madžarskega oligarha Jozsefa Vide, zaupnika Viktorja Orbana

-  da sta bila med prvo deseterico najbolje ocenjenih še dva medija SDS: tednik Demokracija in televizija Nova24TV, ki je uradno v večinski lasti Madžarov. Vanjo so uvrstili tudi provladni spletni portal Siol.net.

-     da je strokovna komisija medijem, ki so povezani z vladnimi strankami ali pa so jim izrazito naklonjeni, pri odločilnih kriterijih dodelila večino ali vse točke. Pri obrazložitvi visokih ocen je uporabljala dobesedno enake besedne zveze in povedi. Veliki večini ostalih medijev je točke odbijala. Pri nekaterih prijavah so obrazložitve ocen celo v nasprotju z dejanskim številom dodeljenih točk. 

Preberite še:
To so mediji, ki jim je Simoniti dal državni denar

Kdo je delil denar

O razdelitvi denarja za pluralizacijo medijev in podporo kakovostnim vsebinam je odločalo pet članov strokovne komisije. To so Borut RončevićMatej MakarovičTamara Besednjak ValičJonatan Vinkler in Suzana Žilič Fišer. Makarovič in Rončević sta že več kot desetletje tesno povezana z vladajočo stranko SDS. Prvi je nekdanji predsednik strankinega podmladka, drugi pa je v mandatu tretje Janševe vlade postal podpredsednik nadzornega sveta RTV Slovenija. Oba veljata za jedro "medijske stroke", naklonjene SDS.

20110831-00295362
Borut Rončević, ki pogosto gostuje na Nova24TV, je najprej za ministrstvo za kulturo opravil raziskavo o medijski krajini, v katerem je ugotavljal, da je večina osrednjih medijev protivladno usmerjenih. Nato je na medijskem razpisu kot predsednik strokovne komisije pomagal izbrati "prave" medije, tudi Nova24TV.
STA

Sprva je bil član strokovne komisije tudi Mitja Štular, ki pozneje ni sodeloval pri ocenjevanju prijavljenih projektov. 10. marca je bil imenovan za člana uprave Telekoma Slovenije, zato je zaradi navzkrižja interesov odstopil iz komisije. Na razpis se je namreč prijavil tudi Siol.net, ki je posredno v lasti Telekoma. Štular bi se sicer lahko zgolj izločil iz ocenjevanja tega projekta, a je raje odstopil.

Štularja je zamenjala Besednjak-Valičeva, predavateljica na zasebni Fakulteti za uporabne družbene študije, ki je v lasti Makaroviča in Rončeviča. Je tudi soavtorica medijske raziskave, ki jo je konec lanskega leta pri tej fakulteti naročil minister Simoniti. Po prepričanju avtorjev je raziskava potrdila, da "medijski prostor obvladujejo mediji naklonjeni levici". Kot smo razkrili, je šlo za klientelističen posel, saj je bila omenjena fakulteta vnaprej izbrana za 24.000 evrov vreden posel.

V kategoriji tiskanih, radijskih in televizijskih programov ter elektronskih publikacij je bilo prijavljenih 110 projektov, do sredstev jih je prišlo 41:

medijski razpis dobitniki
/
Ministrstvo za kulturo

Preberite še:
Propagandna mreža SDS čaka na državni denar

Najbolj politično uravnotežena je Nova24TV 

Dokumentacija razkriva, da so se člani komisije svojega dela lotili pozno. Prvič so se sestali 12. februarja, več kot mesec dni po izteku roka za oddajo vloge na medijski razpis. Dve vlogi od 145 prejetih so zavrgli. Šele takrat so se dogovorili o načinu in časovnici dela. Projekte bi morali po prvotnem načrtu oceniti v treh tednih. Kdo bo prejel državni denar in kdo ne, bi tako moralo biti znano najpozneje sredi marca, nato pa bi morali člani komisije pripraviti le še obrazložitve ocen. 

Screenshot 2021-06-06 at 21.11.00
Komisija je v projektu Nova24TV videla tako aktualnost in komunikativnost, kot tudi kakovost in izvirnost. Večina označenih povedi se sicer ponovi v obrazložitvah ocen pri drugih provladnih medijih, ki so prišli do državnega denarja.
Ministrstvo za kulturo

Toda iz neznanega razloga se je zapletlo. Ocenjevanje je trajalo kar dva meseca, končno odločitev pa so morali večkrat preložiti. Nazadnje konec marca, na četrti seji, ko so ponovno sprejeli sklep, da bodo o ocenah še razmislili in se o njih dodatno posvetovali. Največjo težavo so imeli s tako imenovanim področjem A, kjer je bila največja konkurenca, na voljo pa le 600.000 evrov sredstev, za katere so se potegovali domala vsi največji nacionalni mediji, a tudi tisti, ki so blizu vladajoči koaliciji in cerkvi. Med temi so se na koncu skorajda vsi prebili med 41-erico izbranih projektov.

Pri tem člani komisije niso imeli enakih kriterijev do vseh prijavljenih, je razvidno iz ocenjevalnih listov. To je bilo najbolj očitno pri vprašanju "politične uravnoteženosti" medijev. 

mediji, nova24tv
Večina članov komisije je projekt televizije Nova24TV ocenila kot zelo kakovostnega.
Ministrstvo za kulturo

mediji, nova24tv
Projekt Nova24TV je po mnenju komisije zelo pomemben tudi za ohranjanje slovenske nacionalne in kulturne identitete.
Ministrstvo za kulturo

mediji, nova24tv
Na portalu Nova24TV neprestano napadajo opozicijo in druge politične nasprotnike SDS in hvalijo predstavnike vlade. Kljub temu so si od strokovne komisije pri vprašanju "politične uravnoteženosti" prislužili praktično vse točke.
Ministrstvo za kulturo

Tako so člani komisije skupaj z vabilom na prvo sejo prejeli tudi prej omenjeno raziskavo medijske krajine, ki je ugotavljala, kdo od medijev je bolj naklonjen vladi in kdo opoziciji. Največ točk so dali ravno medijem, za katere sta Rončević in Besednjak-Valičeva v raziskavi ugotovila, da so z naskokom najbolj politično pristranski. Nova24TV, kjer "prevladujejo antiopozicijski in provladni teksti", je tako po kriteriju politične uravnoteženosti prejela kar devet od desetih točk. Časopisi Delo, Dnevnik, Večer in Svet24, pri katerih je medijska raziskava ugotovila "manjši negativni odnos do vlade", so izgubili praktično vse točke.

Preberite še:
Vaših deset tisoče evrov za vojno proti slovenskim medijem

Več let stara oddaja o plesu je izvirna

Podobno je bilo pri ocenjevanju izvirnosti projektov. Izstopa Parada Plesa, ki jo je prijavil zavod Barbare Drnač, partnerke Bojana Požarja, propadlega političnega zaveznika Janeza Janše in urednika spletnega portala, močno naklonjenega SDS. Čeprav gre za oddajo, ki se na različnih slovenskih televizijah predvaja že vrsto let, je komisija ugotovila, da gre za "relativno izviren projekt", "omejen z dejstvom, da so bile te vsebine izvajane tudi že doslej". Parada Plesa je pri izvirnosti dobila 46 od 55 točk, bistveno več od medijev, ki so prijavili povsem nove projekte. Na enak način sta do visokih točk prišli televiziji Nova24TV in Planet TV, ki sta prijavili lastne dnevnoinformativne oddaje.

Screenshot 2021-06-06 at 21.17.06
Medtem ko je drugim projektom zaradi pomanjkljivih vlog odbijala točke, je komisija pri zavodu Iskreni kar sama "pomagala" in razložila, kaj bi lahko izhajalo iz prijavljenega projekta.
Ministrstvo za kulturo

Člani komisije so šli pri ocenjevanju še dlje. Medtem ko so nekateri izgubljali točke, ker iz njihovih vlog ni bilo jasno razvidno, kako bodo izpolnjevali kriterije, je izbranim medijem "pomagala" kar komisija. Tako je pri zavodu Iskreni, ki je tesno povezan z Novo Slovenijo (NSi), ugotovila, da "kulturne razsežnosti niso posebej poudarjene in so kvečjemu implicitno navzoče". Tudi zato je njihov projekt "Dialog o vrednotah bližnje prihodnosti" dobil ravno dovolj točk, da se je uvrstil med izbrance. Zbral je 361 točk, potreboval pa jih je 345.

Preberite še:
Bojan Požar le dobil plačilo za podporo vladi

Bojan Požar je pomemben za kulturno identiteto

Bojan Požar
Bojan Požar, nekoč zaposlen v Centralnem komiteju Zveze komunistov Slovenije, je danes urednik spletnega portala, močno naklonjenega SDS in aktualni vladi. Njegova lista je bila pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami ena od satelitskih strank SDS, ki pa je zbrala manj kot odstotek glasov.
Bobo

Na koncu je komisija v primeru televizijskih projektov Planet TV, Nova24TV in Faktor (do nedavnega je to oddajo vodil Bojan Požar), ki so dobili visoko število točk, uporabili praktično do črke enako obrazložitev. Tako so ravno pri teh treh ugotovili:

1) "Projekt je pomemben za razvoj slovenske kulture in jezika in pomemben za ohranjanje slovenske nacionalne in kulturne identitete."

2) "Komisija je v projektu prepoznala pomen za uresničevanje pravice do javnega obveščanja in objektivne obveščenosti, saj omogoča raznolike poglede."

3) "Prav tako projekt pripomore k zagotavljanju objektivnega ter uravnoteženega predstavljanja političnega delovanja in stališč raznih organizacij in posameznikov."

Ali to pomeni, da so ocenjevalci že vnaprej določili ocene in pripravili obrazložitve pri projektih, ki so blizu njihove politične opcije, uradno ni znano. Toda dokumentacija razkriva še, da velika večina izbranih provladnih medijev v pripravo vlog, ki so bile podlaga za odobrena sredstva, ni vložila pretiranega dela in truda. Prijavljali so namreč oddaje, rubrike ali druge vsebine, ki jih objavljajo že vrsto let. Pri tem gre v pomembni meri za mnenjske vsebine, kar pomeni, da bodo z državnim denarjem financirali kolumniste in druge pisce iz krogov vladajočih strank.

Razkritje: podjetje Providentia, izdajatelj necenzurirano.si, se je prijavilo na razpis ministrstva za kulturo s projektom Stranpoti epidemije, ki ni bil izbran za prejemnika sredstev.